ro

 

Oficial
02 August, 2026 / 20:11
/ 16 Decembrie, 2020

Premierul Ion Chicu s-a interesat despre situația privind livrarea gazelor naturale în Republica Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 16 dec. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Ion Chicu a solicitat astăzi în cadrul ședinței de Guvern informațiile privind asigurarea cu gaze naturale a Republicii Moldova, începând cu anul 2021, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

Ministrul Economiei și Infrastructurii, Anatol Usatîi a precizat că mâine va avea loc ședința Consiliului de observatori ai SA „MoldovaGaz", unde va fi examinată prelungirea contractului de livrare a gazelor naturale, fără modificarea condițiilor care au fost agreate anterior cu Gazprom.

„Conform analizei la moment, nu se preconizează o majorare sau devieri majore la prețurile la livrarea gazelor naturale, comparativ cu trimestrul 4, cel existent. În prezent, nu vedem aceste riscuri. MEI în comun cu SA „MoldovaGaz" monitorizează permanent acest proces", a confirmat Anatol Usatîi.

Totodată, premierul s-a interesat despre nivelul de implementare a proiectelor de reconstrucție a drumurilor, planificate pentru anul curent. Astfel, proiectul „Drumuri Bune" a fost implementat în măsură de 95%. Guvernul a alocat cca 1,4 miliarde de lei pentru aceste lucrări. În prezent, a demarat procesul de achitare a companiilor constructoare. Totodată, restul 5% din lucrările planificate sunt la etapa de verificare și testare.

Și mijloacele alocate în Fondul Rutier sunt valorificate, cu excepția a 40 de milioane de lei – destinate cofinanțării proiectelor executate prin susținerea Fondului de Dezvoltare Regională. „Ținând cont că beneficiarii nu au executat aceste proiecte nu avem ce cofinanța. Vom solicita diminuarea Fondului Rutier cu aceasta sumă", a precizat Usatîi.

Prim-ministrul a menționat că, în total, în acest an, au fost valorificate peste 4,2 miliarde de lei în reabilitarea infrastructurii drumurilor. Bugetele prevăzute în programul „Drumuri Bune" și în Fondul Rutier pentru 2020 constituie, în sumă, cca 3 miliarde lei. Totodată, țara noastră a primit finanțare externă în valoare de peste 1,2 miliarde de lei pentru reconstrucția drumurilor. Aceste mijloace au fost recepționate de la diferite instituții financiare, precum BEI, BERD, Banca Mondială sau Comisia Europeană. 

„În acest an, deja am depășit debursările efectuate pentru infrastructura drumurilor, comparativ cu anul trecut. Deși, și în anul 2019 am înregistrat un record în utilizarea resurselor financiare din creditele și granturile externe oferite pentru Republica Moldova", a mai adăugat ministrul Economiei.

foto: stiri.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”

/ Acum 4 zile

Circa 130 de milioane de euro vor fi investite în modernizarea infrastructurii de irigare

/ Acum 4 zile

„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern

/ Acum 4 zile

Reguli noi pentru autorizarea proiectelor strategice de infrastructură de transport

/ Acum 4 zile

Mai multe oportunități de investiții și modernizare a agriculturii, prin proiectul „Livada Moldovei II”

/ Acum 4 zile

Noi măsuri pentru renovarea energetică a blocurilor de locuit

/ Acum 4 zile

Statul va acoperi jumătate din cheltuielile companiilor care pregătesc elevi prin învățământul dual

/ Acum 4 zile

Stocurile de medicamente vor fi monitorizate zilnic, la nivel național

/ Acum 5 zile

Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Paun Rohovei

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o întrevedere cu Ambasadoarea Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piórko

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan va efectua o vizită oficială la București

/ Acum 5 zile

Parteneriatul moldo-român și parcursul european al Republicii Moldova, discutate de Premierul Vasile Tofan și ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu

/ Acum 5 zile

Premierul Vasile Tofan, după ședința CNMC: „Vom interveni înainte ca problemele să se transforme în crize mai mari, vom proteja oamenii și vom asigura continuitatea serviciilor”

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu participanții la piața de carburanți despre măsurile de asigurare a pieței interne