Premierul Ion Chiu: „Cifra veniturilor anuale pentru 2020 a fost îndeplinită"
Chişinău, 29 dec. /MOLDPRES/.Prim-ministrul Ion Chicu a anunțat despre îndeplinirea cu succes a cifrei veniturilor anuale pentru anul 2020 colectate din impozite și taxe de către FISC și Vamă: „La moment, deja avem o supraîndeplinire la veniturile colectate cu circa 800 milioane de lei. Considerăm că în următoarele două zile această cifră va ajunge la circa 1,2 miliarde de lei."
În acest context, șeful Guvernului a adus mulțumiri agenților economici și cetățenilor responsabili care prin achitările făcute lunar contribuie la Bugetul de Stat.
Premierul Ion Chicu, împreună cu Sergiu Pușcuța, Viceprim-ministru, Ministru al Finanţelor, Viorica Dumbrăveanu, Ministru al Sănătății, Muncii și Protecției Sociale și Anatol Usatîi, Ministru al Economiei şi Infrastructurii vor veni cu informații ample despre executarea bugetului, situația macro-economică și socială din țară în cadrul unei conferințe de presă care va avea loc joi, 31 decembrie, ora 10:00 în sediul Guvernului, sala de la etajul I, intrarea din str. Pușkin.
Jurnaliștii sunt rugați să confirme prezența, iar la eveniment să poarte măști de protecție și să respecte normele sanitare antiepidemice.
Întrevedere de curtoazie a viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu coordonatoarea rezidentă a Organizației Națiunilor Unite în Republica Moldova, Yeşim Oruç
Viceprim-ministrul pentru reintegrare a avut o întrevedere cu secretara de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe al României
Rețeaua „Te Consult”: 31 de funcționari din cadrul Guvernului, instruiți pentru a promova transparența și participarea cetățenilor în procesul decizional
Ziua de 20 noiembrie declarată zi de doliu național în memoria lui Ilie Ilașcu
Întrevederea vicepremierului Valeriu Chiveri cu ambasadorul Republicii Letonia
Premierul Alexandru Munteanu, la Summitul European de Afaceri de la Bruxelles: „Republica Moldova se schimbă într-un ritm fără precedent, transformând provocările în avânt și complexitatea în oportunitate”
Premierul Alexandru Munteanu, la întrevederea cu Marta Kos, Comisara europeană pentru Extindere: „Moldova demonstrează zi de zi că poate îndeplini angajamentele necesare pentru a deveni stat european”
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu Antonio Costa, Președintele Consiliului European: „Republica Moldova este în plină transformare într-un stat european”
Discursul Prim-ministrului Alexandru Munteanu la Summitul European de Afaceri de la Bruxelles
Programele Fondului Internațional pentru Dezvoltare Agricolă: un sfert de secol de investiții, rezultate, schimbare și viitor pentru satele din Moldova
FOTO // Condiții mai bune de trai pentru studenții de la USM și UTM: șase cămine vor fi reabilitate energetic
ANSP: 10 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută
Ministra Daniella Misail-Nichitin despre camionul cu arme depistat la frontieră: „Sunt investigate toate scenariile, inclusiv perspectiva de a discredita R. Moldova”
Mai multe oportunități pentru profesioniștii din domeniul culturii: Executivul a aprobat aderarea Republicii Moldova la Programul „Europa Creativă”
Programul de ordine și securitate publică, aprobat de Guvern: intervenții mai rapide, mai multe echipe de patrulare în sate și mai multă siguranță în mediul online
Cetățenii Republicii Moldova care au activat în Slovacia vor beneficia de prestații sociale
GALERIE FOTO // Testarea competențelor digitale pentru elevii din clasele a IX-a și a XII-a ai Liceului Teoretic „Spiru Haret” din Chișinău
Guvernul va reabilita încă 380 de curți ale blocurilor de locuit din Chișinău, în cadrul Programului „Curtea Europeană”
Timpul de reacție la apelurile de urgență va fi redus, iar patrulele forțelor de ordine vor fi extinse. Programul național de ordine și securitate publică, aprobat de Guvern
Atac masiv asupra orașului Zaporojie: 19 răniți, clădiri avariate și incendii. Salvatorii au lucrat toată noaptea pentru a găsi supraviețuitori
Republica Moldova, parte a Programului „Europa Creativă”. Ministrul Cristian Jardan: „Vom beneficia de fonduri europene dedicate culturii, mass-mediei și industriilor creative”
Reguli europene pentru piața explozivilor. Proiectul de lege va fi prezentat Parlamentului
Mai multe orașe vor avea curți moderne și accesibile: Guvernul extinde programul „Curtea Europeană”
Un incendiu a izbucnit într-o locuință din Ceadîr-Lunga, după ce proprietarul a adormit cu țigara aprinsă
La Harbin au început pregătirile pentru cea de-a 27-a ediție a Festivalului Gheții și Zăpezii