Premierul Natalia Gavrilița a dat asigurări că proiectele destinate tinerilor vor fi continuate
Chişinău, 6 iul. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Natalia Gavrilța a efectuat astăzi o vizită la Centrul de Resurse pentru Adolescenți și Tineret ”CRAT” din municipiul Bălți, în cadrul căreia a discutat cu tinerii despre necesitățile și realizările lor, și a evidențiat principalele proiecte ale Executivului, orientate în beneficiul tinerei generații, a relatat agenției MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
„Am alocat o sumă de bani din bugetul de stat astfel încât fiecare tânăr să poată primi un voucher de 1000 de lei ca să-și cumpere rechizite, cărți, să meargă la teatru, muzee, să-i încurajăm să participe la activități culturale. De asemenea, am pornit un program de stagiu cu burse pentru studenți în instituțiile publice, avem un program de granturi pentru centrele de tineret, susținem tinerii antreprenori. Pregătim un curs de educație civică și vom continua politicile pentru familiile tinere”, le-a spus prim-ministrul tinerilor prezenți în sală.
Centrul „CRAT” oferă tinerilor instruiri în domeniul dezvoltării personale, precum cursuri de public speaking, comunicare eficientă, managementul timpului, de dezvoltare a abilităților în domeniul identificării profesiei potrivite. De asemenea, vizitatorii Centrului beneficiază de educație financiară, învață să redacteze proiecte pentru finanțare. Tinerii sunt antrenați în diverse acțiuni de voluntariat, iar prin intermediul instituției au fost deja realizate zeci de proiecte comunitare.
Lunar, pragul Centrului îl pășesc cca 240 de tineri, majoritatea cu vârsta între 14 și 25 de ani, iar activitatea instituției este asigurată de 7 angajați. Instituția este frecventată și de membri ai familiilor de refugiați ucraineni.
Recent, Centrul a fost renovat și accesibilizat pentru persoane cu nevoi speciale, fiind dotat cu rampă, uși lărgite, serviciu de asistență psiho-pedagogică pentru copii cu cerințe educaționale speciale. Pentru renovarea unui bloc suplimentar, care va permite extinderea și multiplicarea activităților, mai sunt necesare 3,5 milioane lei.
Foto: Guvern
Propuneri pentru eficientizarea activității ministerelor, discutate în cadrul unei mese rotunde
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat o afacere agricolă din satul Unguri, raionul Ocnița
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat unitatea de salvatori și pompieri din Ocnița
Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 2 aprilie 2026
Întrevedere vicepremierului pentru reintegrare cu Ambasadorul României în Republica Moldova
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din raionul Ocnița despre dezvoltarea localităților și regiunii de nord a țării
Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, raionul Ocnița, unde 260 de gospodării beneficiază de acces la apă, cu sprijinul Guvernului
Premierul Alexandru Munteanu efectuează o vizită de lucru în raionul Ocnița
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Reforma administrației publice locale este una dintre cele mai importante pentru Republica Moldova”
Președinta Maia Sandu, la Riga: „Letonia știe ce înseamnă să îți recâștigi libertatea. De aceea vocea ei contează”
Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul Letoniei
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadoarea Suediei în Republica Moldova
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs
Noi reguli pentru protejarea sănătății lucrătorilor expuși riscurilor profesionale
Experți, despre schimbarea guvernării Orban la Budapesta: „Poate avea un impact major asupra parcursului european al R. Moldova”
VIDEO // Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, continuă experimentul fără cash: „Provocarea va dura tot mandatul”
Igor Grosu, la plecarea maestrului Gheorghe Urschi: „Și-a iubit cu multă patimă pământul și neamul”
Circa 2500 de șoferi au fost documentați pentru încălcări comise în traficul rutier
„A lăsat în urmă o tăcere grea și un gol imens”: omagiul ministrului Cristian Jardan pentru „Regele umorului”
Peste 280 de persoane au ajuns la Institutul de Urgență în weekend
In memoriam Gheorghe Urschi (1948–2026) // Republica Moldova își ia rămas-bun de la „Regele umorului”, care „a marcat generații prin inteligența, finețea și autenticitatea umorului său”
Premierul Alexandru Munteanu, despre moștenirea lui Urschi: „A transformat umorul într-o formă de adevăr”
Maia Sandu a decretat zi de doliu național în ziua funerariilor lui Gheorghe Urschi: „Republica Moldova a pierdut astăzi un mare artist”
Mai multe rute de autobuz din Chișinău își schimbă orarul în vacanța de Paști
Regele umorului din R. Moldova s-a stins din viață la 78 de ani
Șapte bebeluși s-au născut în Noaptea Învierii la maternitatea „Gheorghe Paladi” din capitală
Prețurile petrolului au depășit 100 de dolari după anunțul blocadei porturilor iraniene
Eugen Tomac: „România are un rol-cheie în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Aderarea Moldovei – mai multă stabilitate în Europa”
Creștinii ortodocși intră în Săptămâna Luminată
Trafic intens la frontieră: peste 38 000 de traversări în 24 de ore