ro

 

Oficial
20 Aprilie, 2026 / 00:34
/ 19 Octombrie, 2022

Premierul Natalia Gavrilița a vizitat compania cu capital străin Lear Corporation din Ungheni

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 19 oct. /MOLDPRES/. Imediat după încheierea ședinței de Guvern, desfășurată în orașul Ungheni, prim-ministrul Natalia Gavrilița a mers în vizită la firma cu capital străin „Lear Corporation”, rezident al Zonei Economice Libere din localitate, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

Compania a fost fondată la Ungheni 12 ani în urmă, de către un investitor american. Platforma se întinde pe o suprafață de peste 18 mii de metri pătrați și deține câteva pavilioane de lucru în care se produc cablaje, seturi de scaune, accesorii din piele pentru interiorul automobilelor etc. Mai mult, la întreprindere există și un atelier de instruire a tinerilor care doresc să muncească în acest domeniu.

Șefa Executivului a discutat cu administrația companiei și a făcut un tur al halelor în care lucrează zilnic mii de oameni. Natalia Gavrilița a salutat decizia de acum doi ani a investitorului de a-și extinde producția și de a încadra și refugiați în câmpul muncii.

„Grație investițiilor de acest gen, localitățile Republicii Moldova se dezvoltă, iar cetățenii noștri sunt încurajați să rămână acasă. Împreună cu întregul Cabinet de miniștri și agențiile din subordinea Guvernului depunem eforturi susținute pentru ca asemenea exemple să fie replicate la nivel național, iar fiecare punct de pe harta țării să devină atractiv pentru investitori și companii străine”, a menționat prim-ministrul.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ 08 Aprilie, 2026

Discursul Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, la conferința de presă comună cu Prim-ministrul Irlandei, Micheál Martin

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul a lansat Conceptul reformei administrației publice locale

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul menține starea de urgență în domeniul energetic. Premierul Alexandru Munteanu: Situația de pe piețele externe rămâne volatilă

/ 08 Aprilie, 2026

Reguli noi la comercializarea ouălor: Informații mai exacte pe ambalaj și evidență mai strictă a produselor

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul simplifică raportarea accidentelor de muncă și îmbunătățește colectarea datelor

/ 08 Aprilie, 2026

Acces mai bun la tratamente: Guvernul modernizează sistemul de autorizare a medicamentelor

/ 07 Aprilie, 2026

Implicarea autorităților naționale în procesul de programare pe Interreg în contextul noului cadru financiar multianual al UE pentru perioada 2028-2034

/ 07 Aprilie, 2026

INTERVIU MOLDPRES │Valeriu Chiveri: „Reintegrarea graduală în diferite domenii reprezintă calea spre o soluționare durabilă a conflictului transnistrean”.

/ 07 Aprilie, 2026

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șeful Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii

/ 07 Aprilie, 2026

Șefa statului va întreprinde o vizită oficială în Irlanda, țară care va deține din iulie președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene

/ 06 Aprilie, 2026

Agenția Moody's îmbunătățește ratingul Republicii Moldova la B2, cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani

/ 03 Aprilie, 2026

Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat

/ 03 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”

/ 03 Aprilie, 2026

Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru

 


 
/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, la Forumul Diplomatic de la Antalya: „R. Moldova a devenit mai rezilientă, iar angajamentul nostru de a avansa în implementarea reformelor rămâne ferm”

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Oamenii au îndurat pierderi greu de imaginat, iar multe familii nu și-au mai revenit niciodată”

/ Acum 1 zi

Linia electrică 110kV Strășeni-Bobeica a fost pusă sub tensiune, în urma remedierii defecțiunilor tehnice

/ Acum 1 zi

FOTO // Forumul Diplomatic de la Antalya. Vicepremierul Mihai Popșoi a avut întrevederi cu miniștri din Ucraina, Muntenegru și Germania

/ Acum 1 zi

FOTO // Învingătorii Olimpiadei Republicane la Limba și literatura română au fost premiați în cadrul unei ceremonii festive

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, întrevedere cu omologul său lituanian, Robertas Kaunas, la Vilnius. Securitatea națională și reziliența instituțională, pe agendă

/ Acum 1 zi

FOTO // Spectacol emoționant în memoria victimelor foametei din 1946-1947. Actorii trupei „TeatrUngheni” au redat pe scenă istoria tragică a poporului nostru

/ Acum 1 zi

Speakerul Igor Grosu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Una dintre cele mai dureroase tragedii din istoria noastră”

/ Acum 1 zi

Iranul reimpune un „control strict” asupra Strâmtorii Ormuz din cauza blocadei americane

/ Acum 1 zi

Experții Centrului de Medicină Legală au prelevat probe biologice de la minora din Râșcani. Analizele de laborator, în proces de investigare

Vezi mai multe