Premierul Natalia Gavrilița efectuează o vizită de lucru în comuna Stăuceni
Chişinău, 8 dec. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Natalia Gavrilița se va afla astăzi într-o vizită de lucru în comuna Stăuceni, municipiul Chișinău. Șefa Cabinetului de miniștri va avea o discuție cu angajații și conducerea Primăriei despre problemele din localitate, dar și progresele înregistrate, a relatat agenției MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
În continuare, Natalia Gavrilița va vizita clădirea fostei cantine din localitate, aflată în gestiunea Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare. Imobilul, aflat în paragină de peste trei decenii, urmează a fi transmis autorităților publice locale pentru deschiderea unui centru multifuncțional.
Un alt punct al vizitei este Centrul de Sănătate Publică din Stăuceni, instituție care asigură asistență medicală primară pentru un număr de peste 11,5 mii de cetățeni.
Ulterior, Natalia Gavrilița va analiza, împreună cu reprezentanții APL, posibilitatea construcției în localitate a unei stații de salvatori și pompieri.
Foto: Guvern
Președinta Maia Sandu a purtat convorbiri telefonice cu lideri europeni pentru avansarea negocierilor de aderare la UE
Amalgamarea voluntară a primăriilor: 608 decizii au fost aprobate de consiliile locale
Vicepremierul Valeriu Chiveri în dialog cu unii reprezentanți permanenți și diplomați la OSCE
Președinta Maia Sandu a participat la Forumul GLOBSEC de la Praga
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la evenimentul dedicat Zilei Internaționale a Cămășii Ucrainene „Vyshyvanka”
Participarea viceprim-ministrului pentru reintegrare la reuniunea Consiliului permanent al OSCE
Premierul Alexandru Munteanu, la aniversarea Confederației Naționale a Patronatului: „Vrem ca Republica Moldova să devină o economie mai competitivă, mai atractivă pentru investiții și mai bine conectată la standardele europene”
Republica Moldova și FMI au ajuns la un acord privind un nou program de cooperare pentru următorii 3 ani
Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru în Țările de Jos: aprofundarea parteneriatului bilateral și sprijin pentru aderarea la UE
Proiectele realizate cu sprijinul Băncii Europene de Investiții, evaluate în cadrul unei reuniuni la Guvern
Indemnizații mai mari pentru tinerii profesori. Sprijinul acordat la angajare, la disciplinele STEM, va crește până la 375 de mii de lei
Ambalajele din plastic, sticlă și metal vor putea fi returnate: A fost desemnat administratorul Sistemului de depozit pentru ambalaje
Cetățenii Republicii Moldova care muncesc în Slovacia vor putea beneficia de pensii
Noi măsuri de sprijinire a dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii în perioada 2026-2027
Speakerul Igor Grosu, după protestul fermierilor: „Statul a venit cu răspunsul pe care și-l poate permite pentru moment”
Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul
Condiții speciale de admitere și burse în valoare de 1200 de lei pentru elevii și studenții de etnie romă
Comercianții de flori, vizitați de Fisc în preajma încheierii anului școlar
Igor Grosu, apel către cetățeni după valul de escrocherii: „Vă rog frumos, fiți atenți și puneți întrebări”
Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate
VIDEO // Ședința Parlamentului, perturbată de Ion Ceban, după ce acesta a părăsit spațiul rezervat publicului și a încercat să ocupe tribuna centrală. Igor Grosu: „Este o provocare”
Un nou pas pentru consolidarea securității energetice: Republica Moldova va crea stocuri de urgență de produse petroliere
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu conducerea Fundației Konrad Adenauer
FOTO // După aproape o săptămână de intervenții intense, riscul de inundații a scăzut în raioanele afectate de ploile torențiale. Celula de criză și tabăra operațională a IGSU și-au încheiat activitatea după stabilizarea situației în teren
Se ieftinesc carburanții. Benzina coboară sub pragul de 31 de lei
Meteorologii au emis un nou Cod galben de intensificări ale vântului
Curtea de Conturi va avea proceduri noi de bugetare
Statul va putea interveni mai rapid în situații de alertă energetică
Ministrul Educației, Dan Perciun: „Nu este nevoie de niciun referendum pentru a afla ce cred părinții și profesorii din Chișinău despre cei șase ani de administrare a școlilor din municipiu”
Votat în Parlament: Moldovenii care muncesc în Slovacia vor beneficia de pensii și alte prestații sociale