ro

 

Oficial
20 Decembrie, 2025 / 09:56
/ 09 August, 2022

Premierul Natalia Gavrilița s-a întâlnit cu participanții la cea de-a X-a ediție a Programului DOR

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 aug. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Natalia Gavrilița s-a întâlnit astăzi cu participanții la cea de-a X-a ediție a Programului „Diasporă Origini Reveniri/DOR”, informează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

Copiii stabiliți în Franța, Iordania, Italia și Grecia, au menționat că revin în Republica Moldova în fiecare vară și participă la tabăra DOR pentru a fi mai aproape de cultura și tradițiile țării lor de baștină. De asemenea, aceștia reprezintă țara noastră la nivel internațional, participând la întâlnirile asociațiilor de tineret, concursuri și competiții sportive.

În context, premierul a apreciat aportul adus la promovarea imaginii țării noastre peste hotare, accentuând și importanța menținerii, în pofida distanței, a unei legături strânse cu Republica Moldova. „Avem libertatea de a pleca din țară și de a reveni înapoi acasă, dar cel mai important este să menținem relația cu Republica Moldova. Vă mulțumesc că păstrați tradițiile, învățați limba română, chiar dacă v-ați născut în altă țară, și reprezentați țara noastră peste hotare. Sunteți adevărați ambasadori ai Republicii Moldova în străinătate”, a spus Natalia Gavrilița.

Șefa Executivului a povestit despre experiența sa în diasporă, iar, fiind întrebată despre visul său din copilărie, a menționat că mereu și-a dorit să fie implicată în procesul de dezvoltare a Republicii Moldova. „Mereu am visat să pot contribui la schimbările din țara noastră, să pot reprezenta Republica Moldova cu demnitate și să iau decizii care vor îmbunătăți viața oamenilor. Vreau ca toți copiii noștri, oriunde  s-ar afla, să simtă o mândrie nemărginită când spun că sunt din Republica Moldova, să știe că vin dintr-o țară de oameni harnici și demni și să se mândrească cu țara lor atât de mult, încât să revină să trăiască în ea”, a declarat șefa Cabinetului de miniștri.

Prim-ministrul a discutat și cu părinții participanților la Programul DOR, care au apreciat efortul Executivului în procesul de transformare a țării. „Vă mulțumim pentru faptul că reușiți ca poporul nostru să trăiască mai bine, iar noi să venim cu drag acasă”, au menționat cetățenii din diasporă.

DOR este unicul Program guvernamental ce are menirea de a sensibiliza copiii și tinerii privind păstrarea identității culturale, naționale și respectiv, de a crea legături emoționale cu țara de origine – Republica Moldova. Ediția din acest an a programului se desfășoară în format online, în perioada 6-15 august.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu la Conferința diplomatică pentru instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina: „Dacă agresiunea nu este pedepsită, riscul de noi războaie crește”

/ Acum 3 zile

Măsurile de combatere a criminalității organizate pentru asigurarea securității cetățenilor, discutate la Guvern

/ Acum 3 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la Conferința dedicată adoptării Convenției privind instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, la Haga

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul dedicat reformei justiției și combaterii corupției: „Reforma justiției este despre viitorul Republicii Moldova – despre încrederea cetățenilor, dezvoltarea economică și locul nostru firesc în familia europeană

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Azerbaidjanului în Republica Moldova, Ulvi Bakhshaliyev

/ Acum 4 zile

Republica Moldova reprezentată la cea de-a 10-a reuniune a Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg Europe

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu participă la Conferința diplomatică pentru instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina

/ Acum 4 zile

Aderarea la UE, cooperarea economică și energetică – pe agenda vizitei Președintei Maia Sandu la Atena

/ Acum 4 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună cu Prim-ministrul Republicii Elene, Kyriakos Mitsotakis

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu a adresat un mesaj de felicitare comunității evreiești din țara noastră care marchează Hanukkah

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu efectuează o vizită de lucru în Republica Elenă

/ Acum 7 zile

Șeful Guvernului, Alexandru Munteanu: „Vă îndemn să prețuim patrimoniul cultural moștenit și să îl protejăm pentru generațiile care vin”

/ Acum 7 zile

Maia Sandu, în discuție cu Președintele Ciprului despre integrarea europeană: „Moldova este gata să meargă înainte.”