Președinta Maia Sandu a discutat cu șeful Misiunii FMI pentru Moldova
Chişinău, 11 mar. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit astăzi cu Ruben Atoyan, șeful Misiunii Fondului Monetar Internațional pentru țara noastră. Oficialul FMI se află la Chișinău pentru a evalua impactul războiului din Ucraina asupra Republicii Moldova și a identifica soluții pentru susținerea țării noastre, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al Președinției.
Discuția a vizat situația din regiune, criza din sectorul energetic și prețurile în creștere la produsele de bază. Interlocutorii au agreat că Republica Moldova are nevoie de un plan de reziliență pentru a putea răspunde la numeroasele crize.
Reprezentantul FMI a apreciat efortul autorităților de a oferi compensații care să ajute cetățenii în această perioadă grea.
La rândul său, președinta Maia Sandu a menționat că țara noastră are, în continuare, nevoie de sprijinul FMI. Șefa statului a subliniat, de asemenea, că va fi nevoie de revizuirea și ajustarea programului cu FMI, astfel încât acesta să țină cont de noile realități cu care se confruntă Moldova: fluxul de refugiați, majorarea prețurilor, situația pe piața energetică și a gazelor.
Foto: Președinție
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, în Austria: întrevederi cu diaspora și dezvoltarea cooperării educaționale
Moldova își consolidează parteneriatele economice și de securitate la Forumul Diplomatic de la Antalya
Relansarea concursului pentru selectarea reprezentanților societății civile în Comitetul de coordonare pentru guvernare deschisă
Președinta Maia Sandu participă la Antalya Diplomacy Forum, la invitația Președintelui Turciei, Recep Tayyip Erdoğan
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu fostul Președinte al Poloniei, Aleksander Kwaśniewski
Reprezentanții politici în procesul de negocieri pentru reglementarea transnistreană s-au întrunit în a doua reuniune de lucru din anul 2026
Dialog dintre autoritățile centrale și cele locale, la Comrat: „Doar prin cooperare și respect reciproc vom putea să asigurăm dezvoltarea durabilă a regiunii și întregii țări”
Șefa statului, la evenimentul de comemorare a victimelor foametei din 1946–1947: „Când adevărul este spus, chiar și după decenii, aduce dreptate”
Mesajul Președintei Maia Sandu la evenimentul de comemorare a victimelor foametei din 1946–1947
Premierul Alexandru Munteanu a adus un omagiu maestrului Gheorghe Urschi: „Îi mulțumim pentru tot ce ne-a dăruit - umorul prin care ne-a unit, gândurile care ne-au făcut mai conștienți, lumina pe care a adus-o în sufletele noastre”
Republica Moldova își consolidează mecanismul de implementare a sancțiunilor internaționale, cu sprijinul Uniunii Europene
Guvernul accelerează dezvoltarea infrastructurii regionale de gestionare a deșeurilor
Programul guvernamental „Capitala Tineretului”, aprobat de Executiv
Repartizarea locuințelor pentru participanții la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl - proces mai clar și mai echitabil
Cernobîl, 40 de ani de la avaria nucleară // Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, reafirmă la Kiev prioritatea siguranței în proiectele nucleare
Discursul Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, la conferința de presă comună cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy
Republica Moldova, pregătită să contribuie la reconstrucția Ucrainei. Președinta Maia Sandu la Kiev: „O responsabilitate comună a Europei”
Miting de comemorare a victimelor catastrofei de la Cernobîl. Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi: „O lecție despre securitatea nucleară și respectul pentru viața umană”
Cod portocaliu de vânt // Locuitorii capitalei, îndemnați să evite arborii bătrâni și deplasările inutile
Președintele Uniunii Cernobîl avertizează asupra riscurilor avariei din 1986: „La un moment critic e posibilă o nouă reacție nucleară”
Atacuri rusești în Ucraina: Odesa și Cernigov lovite cu drone, infrastructură civilă avariată și incendii
VIDEO SUA // Incident armat la Casa Albă: Președintele Donald Trump și Prima Doamnă Melania Trump, evacuați
BTA: Agenția Bulgară pentru Siguranța Alimentelor va inspecta toate importurile de lapte crud și concentrat de lapte
„Am aflat despre tragedie de la Vocea Americii”: Premierul Alexandru Munteanu rememorează ziua de 26 aprilie 1986
Țara în care radioactivitatea încă se menţine „mai ridicată” în anumite regiuni la 40 de ani după explozia de la Cernobîl
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, la 40 de ani de la Cernobîl: „Astfel de tragedii nu trebuie să se mai repete”
Președinta Maia Sandu întreprinde o vizită la Kiev și Cernobîl: „Avem nevoie de aceeași unitate pentru a proteja pacea în Europa”
40 de ani de la dezastrul de la Cernobîl: acțiuni de comemorare a victimelor vor avea loc la Chișinău
Oana Țoiu: Ambasadorul rus nu a putut nega că drona intrată în spațiul aerian al României aparține Rusiei
Chișinăul găzduiește Cupa Moldovei Open la K-1: 250 de sportivi de pe ambele maluri ale Prutului luptă pentru trofeu