ro

 

Oficial
01 Martie, 2026 / 00:25
/ 09 Ianuarie, 2025

Președinta Maia Sandu, la întâlnirea cu autoritățile locale din localitățile afectate de criza energetică: „Rămânem alături de cetățenii noștri pentru a depăși această criză”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 ian. /MOLDPRES/. Șefa statului, Maia Sandu, Prim-ministrul Dorin Recean și Vicepremierul Oleg Serebrian, au discutat astăzi, la Varnița, cu reprezentanții autorităților locale din 12 localități afectate de criza energetică, provocată de refuzul „Gazprom” de a livra gaze naturale în stânga Nistrului, contrar obligațiilor contractuale, informează MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al Președinției. 

Președinta Maia Sandu a precizat că în săptămânile următoare, mai multe localități, inclusiv, Varnița, vor fi conectate la rețelele de energie electrică din dreapta Nistrului. Lucrările de conectare la rețelele de gaze vor dura câteva luni. Între timp, primarii vor prezenta autorităților centrale necesitățile de lemne și peleți pentru gospodăriile casnice și clădirile publice. De asemenea, a menționat șefa statului, pentru mai multe școli și grădinițe din zona afectată vor fi elaborate proiecte pentru asigurarea cu centrale termice pe bază de biomasă.

„Guvernul a luat deja măsuri concrete pentru a reduce impactul crizei. La Varnița, au fost distribuite generatoare care vor asigura funcționarea grădiniței, liceului și centrelor sociale. Rămânem alături de cetățenii noștri pentru a depăși această criză”, a subliniat Președinta Maia Sandu.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Șefa statului, Maia Sandu, s-a întâlnit cu o delegație a Parlamentului Regatului Danemarcei

/ Acum 5 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare Valeriu Chiveri cu ambasadorul cu misiuni speciale al Ministerului Afacerilor Externe al Ucrainei, Marko Șevcenko

/ Acum 5 zile

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu membrii Comisiei pentru politică externă a Parlamentului Regatului Danemarcei

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la FIRST Tech Challenge Moldova: „Tinerii care aleg să creeze, să experimenteze și să muncească pentru ideile lor sunt cea mai puternică investiție în viitorul Republicii Moldova”

/ 20 Februarie, 2026

Consultări pentru reforma administrației publice locale: Viziunea reformei a fost discutată în alte 9 raioane

/ 20 Februarie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu: „Curtea Constituțională rămâne un pilon al echilibrului democratic şi al parcursului european al Republicii Moldova”

/ 20 Februarie, 2026

Președinta Maia Sandu, avertisment cu privire la escrocherii: „Doar hoții cer bani, parole sau propun câștiguri rapide prin telefon sau internet”

/ 19 Februarie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat zona industrială din comuna Trușeni: „Curajul și creativitatea mediului privat, în colaborare cu administrația locală, aduc rezultate concrete pentru localnici”

/ 19 Februarie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a vizitat grădinița din comuna Trușeni: „Atunci când administrația locală este activă, rezultatele se văd direct în viața oamenilor”

/ 19 Februarie, 2026

Revocarea Decretului nr. 418-IX din 11.04.2022 privind acordarea unei grațieri

/ 19 Februarie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Japoniei, Kazuyuki Takeuchi

/ 19 Februarie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu 16 primari ai suburbiilor municipiului Chișinău: „Fiecare leu public trebuie transformat în rezultate vizibile pentru oameni”

/ 18 Februarie, 2026

Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de premierul Alexandru Munteanu și Ambasadorul Ciprului, Pericles Demetriou Stivaros

/ 18 Februarie, 2026

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a discutat cu parlamentari eleni despre cooperare și integrare europeană