ro

 

Oficial
04 Februarie, 2026 / 16:36
/ 13 Ianuarie, 2025

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu James O’Brien, oficial al Departamentului de Stat al SUA

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 13 ian. /MOLDPRES/. Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit astăzi cu James O’Brien, secretar de stat adjunct pentru afaceri europene și eurasiatice în Departamentul de Stat al SUA, pentru a discuta despre parteneriatul strategic dintre cele două țări și sprijinul oferit de Statele Unite. Dialogul a vizat asistența americană pentru modernizarea economiei, securitatea energetică și consolidarea democrației, transmite MOLDPRES.

Statele Unite rămân un aliat de încredere al Moldovei și un susținător al parcursului său european. Asistența americană acordată începând cu luna februarie 2022 se apropie de un miliard de dolari, iar contribuția totală la dezvoltarea Republicii Moldova depășește 2,6 miliarde de dolari.

Președinta Maia Sandu a evidențiat importanța continuării acestui parteneriat solid, inclusiv în contextul tranziției către o nouă administrație americană, reafirmând angajamentul de a întări cooperarea bilaterală pentru un viitor mai sigur și mai prosper.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

O afacere pomicolă modernă din satul Olănești, raionul Ștefan Vodă, vizitată de premierul Alexandru Munteanu

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din raionul Ștefan Vodă

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Integrarea europeană și reintegrarea țării sunt două procese distincte, fiecare cu propria dinamică. Ele trebuie gestionate simultan.”

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu oamenii de afaceri din satul Crocmaz, raionul Ștefan Vodă

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat satul Crocmaz: „Oamenii știu că viitorul Republicii Moldova este în marea familie a UE – în pace și cu mai multe oportunități de dezvoltare”

/ Acum 6 zile

Intervenții la nivel național pentru menținerea siguranței în condiții de iarnă

/ Acum 6 zile

Șeful Guvernului, Alexandru Munteanu, efectuează o vizită de lucru în raionul Ștefan Vodă

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadoarea Austriei, Stella Avallone

/ Acum 6 zile

Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu ambasadorul Republicii Slovace în Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Guvernul extinde dreptul la prestații sociale pentru antreprenorii independenți

/ Acum 7 zile

Republica Moldova prelungește protecția temporară a persoanelor strămutate din Ucraina până pe 1 martie

/ Acum 7 zile

Actualizare privind situația generată de condițiile meteo nefavorabile

/ Acum 7 zile

MEC: 856 de tineri din regiunea transnistreană studiază pe locuri bugetare în instituțiile de învățământ profesional tehnic și universitar din dreapta Nistrului

/ Acum 7 zile

Apărarea democrației în Republica Moldova în centrul discuțiilor Președintei Maia Sandu la Strasbourg