ro

 

Oficial
17 Aprilie, 2026 / 21:51
/ 09 Ianuarie, 2025

Președinta Maia Sandu vizitează mai multe localități din Zona de Securitate afectate de criza energetică

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 ian. /MOLDPRES/. Președinta Maia Sandu efectuează, astăzi, o vizită de lucru în Zona de Securitate a Republicii Moldova, alături de Prim-ministrul Dorin Recean și Vicepremierul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian, informează MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al Președinției.

Atât Președinția, cât și Guvernul rămân ferm dedicate identificării celor mai bune soluții pentru a asigura că toți cetățenii Republicii Moldova, indiferent de regiunea în care se află, au acces la servicii esențiale și beneficiază de sprijinul necesar în această perioadă dificilă.

Criza energetică, provocată de decizia „Gazpromului” de a întrerupe livrările de gaze către regiunea transnistreană, a afectat grav mai multe localități din Zona de Securitate a Republicii Moldova, care nu sunt conectate direct la rețelele energetice de pe malul drept al Nistrului.

La data de 6 ianuarie, Comisia pentru Situații Excepționale a dispus ca distribuitorul de energie electrică „Premier Energy” să conecteze satele Varnița și Copanca la rețeaua sa. Totodată, 14 localități vor fi integrate în rețelele de distribuție de gaze naturale ale operatorilor licențiați din cadrul „Moldovagaz”. Guvernul a oferit, de asemenea, ajutor umanitar, inclusiv rezerve de combustibil și generatoare, pentru a sprijini locuitorii afectați de criza energetică.

În cadrul vizitei, președinta Maia Sandu va avea întâlniri cu autoritățile locale, liderii comunităților și locuitorii din satele afectate. De asemenea, șefa statului va vizita școli, grădinițe, un centru medical și alte instituții importante din zonă.

 


 
Ultimele Știri
/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul a lansat Conceptul reformei administrației publice locale

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul menține starea de urgență în domeniul energetic. Premierul Alexandru Munteanu: Situația de pe piețele externe rămâne volatilă

/ 08 Aprilie, 2026

Reguli noi la comercializarea ouălor: Informații mai exacte pe ambalaj și evidență mai strictă a produselor

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul simplifică raportarea accidentelor de muncă și îmbunătățește colectarea datelor

/ 08 Aprilie, 2026

Acces mai bun la tratamente: Guvernul modernizează sistemul de autorizare a medicamentelor

/ 07 Aprilie, 2026

Implicarea autorităților naționale în procesul de programare pe Interreg în contextul noului cadru financiar multianual al UE pentru perioada 2028-2034

/ 07 Aprilie, 2026

INTERVIU MOLDPRES │Valeriu Chiveri: „Reintegrarea graduală în diferite domenii reprezintă calea spre o soluționare durabilă a conflictului transnistrean”.

/ 07 Aprilie, 2026

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șeful Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii

/ 07 Aprilie, 2026

Șefa statului va întreprinde o vizită oficială în Irlanda, țară care va deține din iulie președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene

/ 06 Aprilie, 2026

Agenția Moody's îmbunătățește ratingul Republicii Moldova la B2, cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani

/ 03 Aprilie, 2026

Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat

/ 03 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”

/ 03 Aprilie, 2026

Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru

/ 03 Aprilie, 2026

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a discutat cu ambasadorul Republicii Federale Germania în Republica Moldova