Președintele Igor Dodon a avut o întrevedere cu Ambasadorul Republicii Armenia
Chişinău, 2 sep. /MOLDPRES/. Preşedintele ţării, Igor Dodon, a avut astăzi o întrevedere de lucru cu Jivan Movsisyan, Ambasadorul Republicii Armenia în R. Moldova, informează MOLDPRES.
Potrivit Serviciului de presă al instituției prezidențiale, oficialii au discutat mai multe chestiuni legate de extinderea dialogului moldo-armean, în toate domeniile de interes reciproc. Şeful statului a subliniat faptul că în ultimii ani, relațiile dintre țările noastre s-au consolidat semnificativ, inclusiv la nivel de conducere.
Astfel, în luna noiembrie 2017, a avut loc vizita oficială a președintelui Republicii Moldova în Armenia – prima de acest gen în istoria relațiilor bilaterale dintre cele două state. În anii 2018 și 2019, președintele Republicii Moldova a vizitat orașul Erevan, unde a participat la Summit-ul Francofoniei și, respectiv, la cel al Uniunii Economice Eurasiatice. De asemenea, în luna februarie 2020, o delegație a Parlamentului Moldovei, în frunte cu speakerul Zinaida Greceanîi, a efectuat o vizită în Armenia.
În context, părţile au discutat posibilitatea de a organiza o vizită la Chișinău a prim-ministrului Republicii Armenia, Nikol Pashinyan. Inițial, sosirea oficialului era planificată pentru luna iunie, dar s-a anulat din cauza pandemiei. În legătură cu aceasta, şeful statului a subliniat faptul că partea moldovenească este dispusă să continue discuțiile pe marginea acestei chestiuni.
De asemenea, Igor Dodon a pledat pentru organizarea în cadrul vizitei premierului armean a ședinței Comisiei interguvernamentale bilaterale pentru colaborare comercial-economică și a Forumului oamenilor de afaceri. În această ordine de idei, interlocutorii au remarcat interesul reciproc pentru extinderea relațiilor comerciale și economice dintre țările noastre.
Maia Sandu, la 24 de ani de la înființarea CNA: „Republica Moldova este astăzi mai puternică, mai rezilientă, mai determinată să își apere democrația și să își urmeze drumul european.”
Premierul Alexandru Munteanu, la Moldova Digital Summit 2026: „Ambiția noastră nu este doar să aderăm la UE, ci să contribuim la construirea viitorului digital al Europei”
Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova
Probleme de actualitate abordate în cadrul Comisiei Unificate de Control
Președinta Maia Sandu și Comisara Marta Kos au discutat despre reforme și pașii următori în procesul de aderare
Republica Moldova își consolidează capacitățile instituționale de combatere a amenințărilor hibride, cu sprijinul Misiunii de Parteneriat a Uniunii Europene în Republica Moldova
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Comisara Europeană pentru extindere, Marta Kos.
Maia Sandu, mesaj pentru investitorii europeni: „Când investiți în Moldova, investiți într-o țară al cărei viitor este ancorat în Europa"
Investiții de peste 1 miliard de euro, anunțate la Conferința investițională Republica Moldova – Uniunea Europeană. Premierul Alexandru Munteanu: „Moldova nu se mai pregătește pentru economia europeană. Moldova devine parte a economiei europene”
Mesaje de susținere de la Bruxelles. Delegația Parlamentului Republicii Moldova a discutat cu reprezentanții instituțiilor europene despre procesul de integrare europeană
Marta Kos, Comisara Europeană pentru extindere, în vizită oficială la Chișinău
Republica Moldova a finalizat etapa de eliberare a terenului fostului Stadion Republican și trece la transmiterea acestuia către Guvernul SUA
Subvenționarea agriculturii în următorii 5 ani: Mai multă competitivitate, reziliență climatică, valoare adăugată și dezvoltare rurală
Electrocasnice care consumă mai puțină energie, chiar și atunci când sunt oprite – Guvernul aliniază cerințele naționale la cele europene
Președintele Nicușor Dan: Începerea negocierilor de aderare cu R.Moldova și Ucraina, o zi de referință pentru istoria extinderii UE
REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun
Turcia deschide noaptea porțile patrimoniului: 20 de muzee și situri istorice pot fi vizitate după apus
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice
UE deschide primul cluster de negocieri cu R. Moldova și Ucraina. António Costa: „Decizia reprezintă o recunoaștere a determinării în promovarea reformelor, chiar și în fața unor provocări enorme”
Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”
BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea
Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: „Extinderea este cel mai puternic instrument geopolitic al nostru, iar Ucraina și R. Moldova își au locul în UE”
Țările UE au agreat deschiderea primului cluster de negocieri. Ursula von der Leyen: „Extinderea rămâne una dintre cele mai mari povești de succes ale UE”
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Statele UE au aprobat deschiderea primului cluster de negocieri. Cristina Gherasimov: „Această decizie confirmă recunoașterea progreselor înregistrate de țara noastră”
FOTO // Modernizarea barajului Costești–Stânca avansează. Proiectul urmează a fi finalizat până la sfârșitul anului
Noi oportunități de formare europeană pentru profesioniști. Ministrul Justiției a semnat acordul de aderare a R. Moldova la ERA
FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Fenomenul fraudelor telefonice și online, în continuă creștere. IGP gestionează 754 de dosare de escrocherie