Președintele Maia Sandu a avut, la Paris, mai multe întrevederi bilaterale
Chişinău, 13 nov. /MOLDPRES/. Pe 10 și 11 noiembrie, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a aflat la Paris, unde a participat la lucrările Forumului Păcii, un eveniment anual, organizat sub auspiciul președintelui francez, Emmanuel Macron, care întrunește lideri de state, guverne, antreprenori din diferite domenii și activişti din lumea întreagă într-un format de discuții pe subiecte globale, comunică MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al instituției prezidențiale.
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat la ceremonia de deschidere a Forumului Păcii, alături de președintele Macron, vicepreşedinta Statelor Unite, Kamala Harris, și alți șefi de state și guverne. În cadrul panelului pe tema liderismului femeilor, șefa statului a discutat problema egalității de gen și problemele cu care se confruntă femeile în politică. „În pofida schimbărilor spre bine la acest capitol în Moldova, mai sunt multe de făcut pentru a reduce inechitățile sociale și economice din țara noastră”, a declarat Maia Sandu.
În cadrul vizitei, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut mai multe întrevederi bilaterale. Șefa statului l-a întâlnit pe președintele Estoniei, Alar Karis, cu care a discutat despre consolidarea relațiilor bilaterale în domeniul transformării digitale: e-servicii, e-comerț și digitalizarea sectorului public. „I-am mulțumit domnului președinte Karis pentru sprijinul oferit de Estonia țării noastre în procesul de e-transformare și l-am invitat să viziteze Republica Moldova”, a declarat șeful statului. La întâlnirea cu președintele Islandei, Guðni Jóhannesson, omologii au discutat despre extinderea cooperării comerciale dintre țări în plan bilateral și în contextul cooperării Moldovei cu statele EFTA.
La finalul vizitei, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat la celebrarea aniversării a 75-a a UNESCO, Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură. „În discursul rostit, mi-am exprimat aprecierea pentru realizările Organizației de-a lungul timpului în promovarea educației, științei și a dialogului între culturi. Moldova împărtășește valorile umaniste ale UNESCO și va continua colaborarea cu această organizație pentru promovarea inovării, digitalizării, educației și salvgardării patrimoniului nostru cultural”, a declarat Maia Sandu.
Foto: Președinție
Cazurile de violență vor fi monitorizate unitar la nivel național, pentru prevenție timpurie și intervenție mai eficientă
Guvernul înăsprește pedepsele pentru infracțiunile legate de droguri
Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Irlanda
Va apropia malurile Nistrului reintegrarea etapizată? Viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, oferă răspunsul
Viceprim-ministrul pentru Reintegrare Valeriu Chiveri: „Trebuie să avansăm cât mai dinamic, avem tot sprijinul”
Premierul Alexandru Munteanu, la București: „De la podurile care unesc malurile de Prut, rețelele de energie care aduc lumină în case, până la școlile și teatrele unde ne vorbim aceeași limbă, legătura noastră devine mai puternică ca niciodată”
Igor Grosu, la Bucea: „Crimele de război trebuie pedepsite, iar Republica Moldova sprijină restabilirea păcii”
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, la Strasbourg: „Reformele bune se fac prin parteneriate solide, dialog și soluții pentru bunăstarea oamenilor”
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu Președintele României, Nicușor Dan: „Muncim cot la cot, uniți de aceeași aspirație: să vedem Republica Moldova ancorată definitiv în marea familie europeană”
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu secretarul general al Ministerului Federal pentru Afaceri Europene și Internaționale al Republicii Austria
Premierul Alexandru Munteanu a invitat membrii Camerei de Comerț Americane în România să investească în Republica Moldova
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, participă la Summitul de la Bucha
Cancelaria de Stat lansează un concurs de finanțare nerambursabilă pentru proiecte ale organizațiilor societății civile
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la Conferința „Romania Government Roundtable”: „Moldova devine mai previzibilă și tot mai aliniată la standardele UE – în reglementare, în instituții și în accesul la piață”
Atac cu dronă asupra unui microbuz în Nikopol: trei morți și 12 răniți
Igor Grosu, la 17 ani de la 7 aprilie 2009: „Memoria acestei zilei trebuie să ne unească, pentru că viitorul acestei țări depinde de alegerile pe care le facem”
Armata israeliană le recomandă iranienilor să evite utilizarea trenurilor
Maia Sandu: „7 aprilie rămâne o lecție despre cât de ușor pot fi încălcate drepturile fundamentale și despre importanța de a apăra libertatea”
Noi reguli de intrare în UE din 10 aprilie
Deputați polonezi, în vizită la Chișinău: pe agendă, consolidarea relațiilor bilaterale
FOTO // 17 ani de la 7 aprilie 2009: Protestele care au schimbat vectorul de dezvoltare a țării, încă pline de necunoscute
Echipajul misiunii Artemis II a doborât un nou record. Astronauții au început călătoria de întoarcere acasă
Leul își continuă aprecierea față de euro și dolar
Agenda evenimentelor, marți, 7 aprilie
Vreme variabilă și rafale de vânt pentru ziua de marți: temperaturi de până la 15 grade
Reforma justiției și combaterea corupției, condiții esențiale pentru finalizarea negocierilor de aderare la UE
Președinta Maia Sandu va susține un discurs la Dublin despre reformele și parcursul european al Republicii Moldova
Ministrul Dorin Junghietu, vizită neanunțată la Stația Electrică Chișinău: „Întârzierile la lucrările stațiilor electrice vor fi sancționate”
BTA: Academia de Teatru și Film din Bulgaria marchează 150 de ani de la nașterea lui Krastyo Sarafov printr-o ceremonie și lansarea unui timbru
Două instituții de învățământ din UTA Găgăuzia au primit laptopuri pentru susținerea educației multilingve