ro

 

Oficial
13 Decembrie, 2025 / 06:45
/ 09 Martie, 2021

Președintele Maia Sandu a avut o discuție cu Cancelarul german Angela Merkel

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 mar. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a discutat în această seară, în format de videoconferință, cu Cancelarul german Angela Merkel. Șefa statului i-a mulțumit pentru sprijinul său constant și al Germaniei, oferit cetățenilor moldoveni și valorilor democratice din Republica Moldova, relatează MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al instituției prezidențiale.

„În special, mi-am exprimat recunoștința pentru ajutorul acordat pe parcursul anului 2020 în lupta cu pandemia și pentru contribuția generoasă la platforma COVAX, prin intermediul căreia țara noastră beneficiază de vaccin gratuit. Germania este un partener important de dezvoltare pentru Republica Moldova și ne dorim intensificarea dialogului politic, precum și consolidarea relațiilor economice”, a spus Maia Sandu.

De asemenea, cele două lidere au discutat despre situația epidemiologică din țara noastră, dar și despre experiența Germaniei în oprirea răspândirii infecției și în aplicarea măsurilor de susținere a economiei în criză. Președintele Republicii Moldova și Cancelarul german au făcut un schimb de opinii referitor la procesul de relansare a economiei în perioada post-Covid.

„Am vorbit despre criza politică din Republica Moldova și am accentuat că cetățenii moldoveni își doresc reforme adevărate, stat de drept și sancționarea corupților. Aceste reforme pot fi promovate doar de un parlament care să reprezinte voința poporului. Doamna Merkel m-a asigurat că va urmări cu atenție evoluțiile din Republica Moldova și că Germania va susține în continuare eforturile oamenilor de construire a unei societăți democratice și drepte”, a menționat șefa statului.

La finalul discuției s-a convenit că se va munci pentru consolidarea relațiilor moldo-germane, mai ales în ceea ce privește agenda europeană a Republicii Moldova și reformele anti-corupție.

foto: presedintie.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadoarea Republicii Bulgaria în Republica Moldova

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu a prezidat ședința Consiliului Fondului Rutier: 206 km de drumuri regionale, finalizate în acest an

/ Acum 3 zile

Ședința grupurilor de lucru pentru educație: Chișinăul reiterează apelul pentru respectarea drepturilor elevilor și a școlilor cu predare în limba română

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu Secretarul General Adjunct al NATO pentru Afaceri Politice și Politica de Securitate, Boris Ruge

/ Acum 4 zile

Guvernul și UNICEF își consolidează parteneriatul pentru bunăstarea copiilor din Republica Moldova

/ Acum 4 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadorul Republicii Azerbaidjan în Republica Moldova, Ulvi Bakhshaliyev

/ Acum 4 zile

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu șeful Oficiului Consiliului Europei la Chișinău

/ Acum 4 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la Forumul Mass-Media 2025

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu, la Forumul Mass-Media: „Avem nevoie de un parteneriat eficient între instituții, presă și cetățeni în efortul comun de a proteja democrația”

/ Acum 7 zile

Biroul permanent a aprobat ordinea de zi pentru următoarele ședințe plenare

/ Acum 7 zile

Prioritățile de cooperare, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și echipa Băncii Mondiale

/ Acum 7 zile

Igor Grosu, în vizită de lucru în SUA: „Pledăm pentru integritatea teritorială a Ucrainei și un acord de pace care să facă dreptate poporului ucrainean”

/ Acum 7 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadoarea Republicii Populare Chineze în Republica Moldova, dna Dong Zhihua

/ 04 Decembrie, 2025

Șefa statului, Maia Sandu, a discutat cu mai mulți eurodeputați despre avansarea Moldovei pe calea aderării la Uniunea Europeană