ro

 

Oficial
23 Iunie, 2026 / 18:14
/ 23 Ianuarie, 2023

Președintele Maia Sandu a avut o întrevedere cu Ambasadorul SUA, Kent Logsdon

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 23 ian. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit cu Ambasadorul Statelor Unite ale Americii la Chișinău, Kent Logsdon. Oficialii au discutat despre situația curentă din țara noastră și din regiune și relațiile dintre cele două țări, relatează MOLDPRES.

Serviciul prezidențial de presă a comunicat agenției că șefa statului a apreciat relațiile bilaterale foarte bune și a menționat importanța cooperării în mai multe domenii, în mod special cel energetic. Președintele Maia Sandu a mulțumit pentru asistența pe care SUA a acordat-o de-a lungul anilor și pentru suportul bugetar oferit recent Moldovei, în valoare de 30 de milioane de dolari, fonduri destinate pentru depășirea crizei energetice, compensarea facturilor cetățenilor și sprijinul agenților economici.

Foto: Președinție

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Sistem financiar mai sigur: Guvernul consolidează măsurile de prevenire a spălării banilor

/ Acum 6 zile

Guvernul alocă compensații de 1,8 milioane de lei pentru victime ale represiunilor politice

/ Acum 6 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei

/ Acum 7 zile

Republica Moldova deschide negocierile pe Clusterul „Valori fundamentale”. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Aderarea la Uniunea Europeană rămâne prioritatea noastră absolută”

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu a salutat deschiderea negocierilor de aderare la UE pe grupul de capitole „Valori fundamentale”

/ 15 Iunie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova

/ 15 Iunie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană

/ 12 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa

/ 12 Iunie, 2026

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești

/ 12 Iunie, 2026

Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre

/ 12 Iunie, 2026

Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern

/ 12 Iunie, 2026

Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară

/ 12 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”

/ 11 Iunie, 2026

Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare