Președintele Maia Sandu a discutat cu mai mulți primari din țară
Chişinău, 12 mar. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a discutat astăzi, online, cu circa 70 de primari din toată țara, membri ai Congresului Autorităților Locale din Moldova, și cu conducerea CALM. Principalele subiecte ale discuției au fost criza pandemică și problemele cu care se confruntă autoritățile publice locale, transmite MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al Președinției.
„Am vorbit despre criza sanitară în care ne aflăm și situația tot mai critică din sănătate - este nevoie de implicarea tuturor, inclusiv a administrației publice locale, pentru a opri răspândirea infecției și a salva vieți. Am accentuat necesitatea de a asigura acces la vaccin pentru cetățeni și am menționat eforturile pe care le facem de la președinție pentru a aduce mai repede și suficient vaccin în Republica Moldova”, a spus Maia Sandu.
Șeful statului a subliniat că implicarea aleșilor locali este extrem de importantă, ei fiind cei care comunică zilnic cu oamenii și cei în care cetățenii au mare încredere. Totodată, președintele Maia Sandu i-a îndemnat să vorbească cu locuitorii din comunitățile lor, să găsească modalități ca să convingă oamenii să respecte măsurile de siguranță, să supravegheze asupra implementării restricțiilor și să ajute în procesul de vaccinare care poate salva vieți.
De asemenea, șefa statului a discutat cu primarii despre problemele APL-urilor care rămân nesoluționate de multă vreme. „De multe ori, administrația publică locală este folosită în scopuri înguste de partid. Republica Moldova are nevoie de un Parlament și un Guvern responsabile care să susțină comunitățile, să ajute la dezvoltarea și modernizarea lor, nu să le folosească în interes propriu”, a afirmat președintele țării.
Maia Sandu a menționat că acum cel mai important este să depunem toate eforturile pentru a proteja viețile oamenilor, reiterând totodată rolul esențial pe care îl are administrația publică locală. „Trebuie să muncim împreună pentru a opri pandemia”, a încheiat șefa statului.
foto: presedintie.md
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere de rămas bun cu Guido Beltrani, directorul Biroului de Cooperare al Elveției în Republica Moldova
Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu omologul său irlandez, Micheál Martin
Președinta Maia Sandu îl va găzdui pe Prim-ministrul landului Bavaria, Markus Söder
Premierul Vasile Tofan, după întrevederea cu omologul său român, Ilie Bolojan: „Ne dorim să transformăm apropierea dintre țările noastre în mai multe investiții și oportunități pentru oameni”
Mesaje de apreciere din partea vicepremierului pentru reintegrare la adresa celor responsabili din partea Republicii Moldova de menținerea păcii și ordinii de drept în perimetrul Zonei de Securitate
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Președintele României, Nicușor Dan
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”
Circa 130 de milioane de euro vor fi investite în modernizarea infrastructurii de irigare
„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern
Reguli noi pentru autorizarea proiectelor strategice de infrastructură de transport
Mai multe oportunități de investiții și modernizare a agriculturii, prin proiectul „Livada Moldovei II”
Noi măsuri pentru renovarea energetică a blocurilor de locuit
Statul va acoperi jumătate din cheltuielile companiilor care pregătesc elevi prin învățământul dual
VIDEO // Ministrul Sănătății anunță schimbări la conducerea Spitalului Clinic Bălți. Ludmila Capcelea va asigura interimatul funcției de director
Meteorologii au emis Cod galben și portocaliu de caniculă. Maximele termice vor ajunge până la 38°C
Ana Revenco demisionează de la conducerea Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării
Doi procurori vor fi audiați în luna august în cadrul evaluării externe. Comisia anunță o nouă rundă de audieri publice
O tânără a fost condamnată la cinci ani de închisoare după ce a plătit un telefon cu 1 150 de dolari falși
Bloomberg: Atacurile ucrainene au redus la minimul ultimilor 24 de ani procesarea petrolului în Rusia
Magistrata Veronica Cupcea trece evaluarea externă. CSM a constatat că nu există temei pentru nepromovarea acesteia
Primăriile care au ales amalgamarea voluntară vor primi peste 6,5 miliarde de lei. Alexei Buzu: „Guvernul pune la dispoziția primăriilor care se amalgamează voluntar un pachet de investiții fără precedent”
DOC // Asociațiile de proprietari din condominiu vor putea accesa mai ușor credite pentru renovarea energetică a blocurilor locative
Apa și canalizarea se scumpesc în Chișinău. ANRE a aprobat noile tarife
DOC // Publicat în Monitorul Oficial. R. Moldova va crea un Sistem informațional de monitorizare a stocurilor de medicamente
VIDEO // O femeie și doi foști polițiști de frontieră, reținuți în dosarul migrației ilegale a 400 de ucraineni apți de luptă
Creștinii ortodocși îi sărbătoresc pe Sfântul Mucenic Foca și pe Sfânta Maria Magdalena
Fermierii au accesat aproape 600 de milioane de lei prin credite cu dobândă redusă
DOC // Aneta Gonța preia oficial conducerea Consiliului Audiovizualului. Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial
Peste 14.700 de solicitări la ambulanță într-o săptămână. Urgențele cardiovasculare, cele mai frecvente