Președintele Maia Sandu a discutat cu ministrul Afacerilor Externe al României, Bogdan Aurescu
Chişinău, 20 dec. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut luni o întrevedere cu șeful diplomației române, Bogdan Aurescu, aflat într-o vizită de lucru la Chișinău, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al Președinției.
Oficialii au discutat despre cooperarea foarte bună dintre cele două țări, inclusiv în acest an foarte greu pentru noi toți.
„Mi-am exprimat recunoștința pentru răspunsul rapid și necondiționat al României de a ne ajuta să depășim cea mai mare criză energetică din istoria țării. Livrările de energie electrică și păcură în această perioadă critică ne-au fost salvatoare”, a declarat președintele Maia Sandu.
De asemenea, șefa statului a mulțumit și pentru sprijinul bugetar direct de zece milioane de euro, acordat prin Platforma de Sprijin pentru Moldova.
Maia Sandu a subliniat că relațiile noastre cu România sunt mai strânse decât oricând, iar în anul care vine ne dorim să fim și mai aproape, și să valorificăm mai multe oportunități de dezvoltare pentru ambele părți.
„Avem pe agendă importante proiecte de infrastructură și de integrare economică, pentru a crește volumul investițiilor și al comerțului. Mizăm pe România pentru interconectarea sistemelor electroenergetice. Ne dorim să pornim cât mai repede construcția podului Ungheni-Ungheni și să facem operațional podul Leova-Bumbăta. Vrem să simplificăm conexiunile rutiere, iar astfel, și pe cele între oameni”, a punctat șefa statului.
Foto: Președinție
Instituirea punctului de trecere a frontierei „Ungheni–Ungheni”, aprobată de Guvern
Accidentele rutiere vor fi înregistrate și analizate într-un sistem modernizat
Guvernul a aprobat reguli noi pentru cultivarea, procesarea și comercializarea cânepii industriale
Șefa statului i-a urat succes interpretului Satoshi înainte de participarea la Eurovision 2026
Șefa statului, la conferința internațională dedicată limbii găgăuze: „Singura șansă reală pentru ca limba găgăuză să dăinuie este o schimbare profundă de paradigmă și de mentalitate”
Mesajul Președintei Maia Sandu la conferința internațională dedicată limbii găgăuze: „Păstrarea, dezvoltarea și promovarea limbii găgăuze în spațiul multilingv al Republicii Moldova”
Consolidarea încrederii publice și a rezilienței democratice, discutată în cadrul unei conferințe internaționale, la Chișinău
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri - discuții pe marginea politicilor de reintegrare a țării în cadrul Comisiei parlamentare speciale
Premierul Alexandru Munteanu, la întrevederea cu Președintele României, Nicușor Dan: „Continuăm să lucrăm împreună pentru rezultate concrete: mai multă siguranță energetică, infrastructură mai bună și oportunități reale pentru oameni”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la Summitul Inițiativei celor Trei Mări: „Republica Moldova este pregătită să contribuie la stabilitatea și reziliența întregii regiuni”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu Christian Stocker, Cancelarul Federal al Austriei
Premierul Alexandru Munteanu a avut, la Dubrovnik, o întrevedere cu Ambasadoarea Statelor Unite ale Americii în Croația, Nicole McGraw
Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu reprezentanții Corporației Financiare Internaționale pentru Dezvoltare a SUA, pentru a discuta noi oportunități de investiții
Republica Moldova și Ucraina își aliniază eforturile pentru consolidarea rezilienței și reducerea vulnerabilităților în domenii critice
Un nou cadru de reglementare pe piața asigurărilor: reguli clare pentru intermediari și protecție sporită pentru clienți
Institutul Național de Metrologie va primi noi atribuții
Conferința științifică „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană”, organizată la Chișinău.
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse proiecte ce vizează sportul, energia și integrarea europeană
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // „Grota Dorințelor” de la Țipova, labirintul ascuns în stâncă de pe malul Nistrului
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Secretara de Stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall, la Chișinău
Prețul petrolului Brent a scăzut sub 100 de dolari pe baril pe fondul informațiilor despre posibile înțelegeri între SUA și Iran
ARMENPRESS: Letonia salută parcursul european al Armeniei
Reforma justiției, discutată de membrii CSP cu experți europeni
BTA: Aproape un sfert dintre angajații din sectorul privat din Bulgaria lucrează pentru companii multinaționale
Republica Moldova devine, în premieră, gazda unui eveniment dedicat folclorului mondial
Eugen Secrieru, numit director al Oficiului Național de Dezvoltare Regională și Locală
Nivelul apei în scădere pe Nistru: Gheorghe Hajder îndeamnă la consum responsabil
UE va deveni cofondator al tribunalului special privind agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei
VIDEO // Un tânăr a fost reținut după ce ar fi jefuit un copil de 10 ani din Strășeni
Un nou regulament privind racordarea la rețelele electrice, aprobat de ANRE: reguli clare, acces echitabil și mecanisme moderne