ro

 

Oficial
18 Aprilie, 2026 / 13:37
/ 08 Aprilie, 2021

Președintele Maia Sandu a discutat cu reprezentanții mediului de afaceri despre provocările cu care se confruntă industria ușoară

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 8 apr. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a discutat astăzi, în format online, cu reprezentanții Asociației Patronale a Industriei Ușoare (APIUS). Subiectele abordate au vizat provocările din sector, generate de criza pandemică, dar și posibilitățile de recuperare și de creștere economică, comunică MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al instituției prezidențiale.

„Înțelegem că treceți printr-o perioadă foarte dificilă. Am spus în repetate rânduri că voi fi de partea oamenilor de afaceri care lucrează cinstit, creează locuri de muncă pentru cetățenii noștri, plătesc impozite. Este adevărat că, fiind prinși de criza pandemică și cea politică, nu ne-am putut concentra mai mult pe problemele businessului. Acum prioritatea e să aducem cât mai mult vaccin și să vaccinăm cât mai mulți oameni. Prin asta vom ajuta economia cel mai mult”, a spus Maia Sandu.

Șefa statului și-a exprimat disponibilitatea de a susține mediul de afaceri în depășirea crizei și recuperarea economică, menționând că există și o deschidere externă mare pentru a ne ajuta să facem față provocărilor. Totodată, ea a subliniat că, pentru a reuși este nevoie de o majoritate de oameni onești în Parlament și de un Guvern profesionist și dedicat, care să lucreze serios la rezolvarea problemelor.

În cadrul discuției, reprezentanții industriei ușoare au vorbit despre necesitatea ca ramura să fie susținută de către stat și să aibă acces la resurse financiare mai ieftine. „De la începutul pandemiei am cerut Guvernului să compenseze șomajul tehnic. Din păcate, acest lucru nu s-a întâmplat nici anul trecut, când foarte multe întreprinderi au fost nevoite să-și sisteze activitatea, și nu a fost prevăzut nici în bugetul pentru anul curent. Am propus crearea unui fond de garantare a creditelor de către stat. Discutăm și despre atragerea fondurilor externe, diversificarea surselor de finanțare, pentru a oferi acces la resurse mai ieftine, în special pentru întreprinderile mici și mijlocii”, a spus șefa statului.

Președintele Maia Sandu a solicitat reprezentanților APIUS să vină cu recomandări privind reabilitarea post-Covid a industriei ușoare. „În pofida crizei politice și sanitare în care ne găsim, în săptămânile viitoare urmează să lucrăm la un program de recuperare economică a țării. Este important ca mediul de afaceri, inclusiv industria ușoară, să participe în acest proces, astfel încât acest sector să devină sustenabil și competitiv”, a menționat Maia Sandu.

foto: presedintie.md


 
Ultimele Știri
/ 08 Aprilie, 2026

Discursul Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, la conferința de presă comună cu Prim-ministrul Irlandei, Micheál Martin

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul a lansat Conceptul reformei administrației publice locale

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul menține starea de urgență în domeniul energetic. Premierul Alexandru Munteanu: Situația de pe piețele externe rămâne volatilă

/ 08 Aprilie, 2026

Reguli noi la comercializarea ouălor: Informații mai exacte pe ambalaj și evidență mai strictă a produselor

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul simplifică raportarea accidentelor de muncă și îmbunătățește colectarea datelor

/ 08 Aprilie, 2026

Acces mai bun la tratamente: Guvernul modernizează sistemul de autorizare a medicamentelor

/ 07 Aprilie, 2026

Implicarea autorităților naționale în procesul de programare pe Interreg în contextul noului cadru financiar multianual al UE pentru perioada 2028-2034

/ 07 Aprilie, 2026

INTERVIU MOLDPRES │Valeriu Chiveri: „Reintegrarea graduală în diferite domenii reprezintă calea spre o soluționare durabilă a conflictului transnistrean”.

/ 07 Aprilie, 2026

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șeful Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii

/ 07 Aprilie, 2026

Șefa statului va întreprinde o vizită oficială în Irlanda, țară care va deține din iulie președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene

/ 06 Aprilie, 2026

Agenția Moody's îmbunătățește ratingul Republicii Moldova la B2, cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani

/ 03 Aprilie, 2026

Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat

/ 03 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”

/ 03 Aprilie, 2026

Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru