ro

 

Oficial
27 August, 2026 / 22:21
/ 01 Martie, 2023

Președintele Maia Sandu l-a felicitat pe Maestrul Eugen Doga cu prilejul zilei sale de naștere

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 1 mar. /MOLDPRES/. Șefa statului Maia Sandu a transmis astăzi un mesaj în care vorbește despre Mărțișor ca un simbol al renașterii și al păcii, comunică MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al Președinției.

„Prima zi a primăverii ne aduce Mărțișorul - un semn al renașterii naturii, prin care sărbătorim primăvara, speranța unui nou început, viața. În această perioadă grea, marcată de războiul sângeros din Ucraina, Mărțișorul devine și un adevărat simbol al Păcii și al grijii față de cei apropiați”, a spus președintele Maia Sandu.

Totodată, șefa statului i-a urat multă sănătate compozitorului Eugen Doga, care astăzi își sărbătorește ziua de naștere.

„În Republica Moldova, primăvara începe și cu o simfonie a sufletului - astăzi este ziua de naștere a Maestrului Eugen Doga și îi urez, cu acest prilej, multă sănătate și energie pentru a-și continua misiunea creatoare. Suntem norocoși să fim contemporani cu acest geniu al muzicii, a cărui creație este un adevărat mesager al iubirii și păcii. La mulți ani, Maestre!”, a conchis Maia Sandu.

Foto: Președinție


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Lipsa sediilor proprii rămâne principalul impediment în pregătirea instituțiilor de învățământ cu predare în limba română din regiunea transnistreană

/ Acum 2 zile

Subiecte de actualitate privind dosarul transnistrean discutate de viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri și ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Păun Rohovei

/ Acum 2 zile

Președinții României și Ucrainei, invitați la sărbătorirea a 35 de ani de independență a Republicii Moldova

/ Acum 3 zile

Maia Sandu a pledat, la Kyiv, pentru consolidarea apărării antiaeriene a Ucrainei: înseamnă un cer mai sigur și deasupra Republicii Moldova

/ Acum 3 zile

Premierul Vasile Tofan, mesaj către poporul ucrainean, la inaugurarea expoziției dedicată patrimoniului sacru al Ucrainei: „Apărând independența Ucrainei, apărați, în același timp, și independența noastră”

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu a fost decorată de Președintele Volodymyr Zelenskyy cu Ordinul Cneaghinei Olga

/ Acum 3 zile

Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, distins cu „Ordinul Republicii”

/ Acum 5 zile

Independența ne unește: Guvernul anunță programul oficial al evenimentelor din 27 august

/ Acum 6 zile

Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Republicii Kazahstan, Almat Aidarbekov

/ Acum 6 zile

Parteneriatul dintre Republica Moldova și Japonia, discutat de Prim-ministrul Vasile Tofan și Ambasadorul Japoniei la Chișinău

/ Acum 6 zile

Premierul Vasile Tofan, în discuție cu reprezentanții companiilor BPO: predictibilitate și condiții mai bune pentru dezvoltarea afacerilor

/ Acum 7 zile

Prioritățile de cooperare, discutate de Premierul Vasile Tofan și reprezentanta PNUD, Daniela Gasparikova

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan, despre tranzitul cerealelor ucrainene: „Agricultorii noștri au prioritate pe Calea Ferată a Moldovei, nu există limită de capacitate, iar tariful pentru ei este mai mic decât pentru cei ucraineni”

/ Acum 7 zile

Peste 120 de demnitari și persoane din cabinetele acestora, instruiți pe subiecte ce țin de standardele de integritate și accesul la informațiile de interes public