ro

 

Oficial
24 Iunie, 2026 / 22:23
/ 04 August, 2022

Președintele Maia Sandu le-a înmânat diplome de onoare elevilor olimpici

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 4 aug. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a primit astăzi în vizită la Președinție pe elevii care au obținut medalii de argint, de bronz și mențiuni de onoare la Olimpiadele Internaționale la matematică, fizică, chimie și biologie. Șefa statului le-a urat succes tinerilor și le-a înmânat câte o Diplomă de onoare, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al instituției prezidențiale.

„I-am felicitat pentru rezultate remarcabile, le-am urat succes și le-am spus că mizăm pe talentul și munca lor pentru a crește o nouă generație de profesioniști în Moldova, care să contribuie la dezvoltarea țării și să ne ajute să răspundem mai eficient provocărilor zilei de astăzi, dar și de viitor”, a spus Maia Sandu.

În semn de apreciere pentru muncă, talent și tenacitate, dar și pentru promovarea imaginii țării noastre în lume, președintele Maia Sandu le-a înmânat elevilor olimpici câte o Diplomă de onoare.

„Le mulțumesc încă o dată pentru energie și optimism, și-i încurajez să nu cedeze în fața greutăților. Felicit, de asemenea, profesorii și părinții, pentru că au știut să descopere și să valorifice talentele acestor tineri, și să le ofere îndrumarea de calitate, de care au avut parte. Și, oriunde îi vor duce căile în viitor, îi așteptăm acasă pentru a construi împreună Moldova modernă pe care ne-o dorim cu toții”, a conchis șefa statului.

Foto: Președinție


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare a adus un omagiu participanților la acțiunile de apărare a independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova

/ Acum 5 zile

Reprezentanții Cancelariei de Stat au participat la reuniunile Comitetelor Programului Interreg Europe

/ Acum 5 zile

Studiul de fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”

/ Acum 6 zile

Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”

/ Acum 6 zile

Proiectele prioritare în domeniul energetic, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și reprezentanții Grupului Băncii Mondiale

/ Acum 6 zile

Delegația Republicii Moldova a abordat circumstanțele care tensionează activitatea Comisiei Unificate de Control

/ Acum 6 zile

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu directoarea Biroului Fundației Konrad Adenauer Stiftung din Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu delegația Comisiei de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană de la Bruxelles

/ Acum 7 zile

Noi măsuri pentru prevenirea fraudelor telefonice: Cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate

/ Acum 7 zile

Primul inventar forestier din istoria țării - Republica Moldova începe procesul de inventariere națională a pădurilor 

/ Acum 7 zile

Sistem financiar mai sigur: Guvernul consolidează măsurile de prevenire a spălării banilor

/ Acum 7 zile

Guvernul alocă compensații de 1,8 milioane de lei pentru victime ale represiunilor politice

/ Acum 7 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei