Președintele Maia Sandu s-a adresat participanților la Summitul ONU „Transformarea Educației”
Chişinău, 20 sep. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a adresat luni, 19 septembrie, participanților la Summitul ONU „Transformarea Educației”, desfășurat la New York, comunică MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al instituției prezidențiale.
Șefa statului a vorbit, într-un mesaj video, despre eforturile de transformare a sistemului educațional, făcute de țara noastră începând cu anul 2014, și despre felul în care și-ar dori să arate în viitor acest domeniu vital pentru orice stat.
Maia Sandu a menționat că Moldova își dorește să construiască un mediu de învățare performant, incluziv, echitabil, sigur, primitor și sănătos, restabilind în același timp rolul profesorului în societate. În context, șefa statului a evidențiat mai multe priorități și provocări ce pot contribui la transformarea educației:
Importanța formării profesorilor și a valorizării lor sociale; restabilirea autorității morale, intelectuale și comportamentale a cadrelor didactice, împreună cu așezarea educației pe un soclu etic solid. Aici sunt importante trei lucruri: o mai bună formare a cadrelor didactice - cu accent pe formarea continuă -, proceduri de selecție mai bune și recompense adecvate pentru muncă.
Reducerea, în continuare, a corupției din sistemul de învățământ, lupta împotriva corupției aflându-se pe agenda noastră națională.
Incluziunea, ca o condiție pentru un sistem educațional etic. Programul de Educație Incluzivă 2022-2030 al țării se va concentra pe o intervenție multidimensională, prin coordonarea serviciilor în domeniul educației, sănătății și cel social la toate nivelurile educației.
Șefa statului și-a mai exprimat convingerea că un sistem etic este acel care, prin incluziune, întărește coeziunea societăților noastre. „O parte din misiunea noastră este să lăsăm copiilor noștri o lume mai solidară, în care diversitatea este energia pentru pace, prosperitate, inovație și înțelegere. O lume în care liderii vorbesc despre educație, nu despre conflicte”, a conchis președintele Maia Sandu.
Foto: Președinție
VIDEO // Parlamentul Republicii Moldova și Parlamentul European au semnat Memorandumul de Înțelegere reînnoit
Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Frantisek Ruzicka, Secretarul general adjunct al Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică
Viceprim-ministrul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri în discuții cu Thomas Lenk, reprezentantul special al Președinției în exercițiu a OSCE pentru procesul de reglementare transnistreană
Investiții în modernizarea infrastructurii, discutate cu reprezentanții mediului de afaceri din Franța
Șefa statului a discutat cu ministrul pentru Afaceri Europene și Apărare al Irlandei, Thomas Byrne, despre parcursul european al Republicii Moldova
Structura Cancelariei de Stat, ajustată pentru accelerarea reformelor și integrării europene
Guvernul a ajustat măsurile stării de alertă în sectorul energetic
Procesul de înscriere a copiilor la grădinițe, simplificat de Guvern
MD-ALERT: Republica Moldova va avea un sistem național de avertizare pentru situații de urgență
Noi măsuri pentru limitarea răspândirii ambroziei pe teritoriul țării
Medicamente mai calitative pe piața din Republica Moldova
Consolidarea capacităților profesionale ale inspectorilor din cadrul organelor de control în contextul integrării în Uniunea Europeană
Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul de Afaceri Moldova–Franța: „Vă invit să priviți Republica Moldova nu doar ca pe o piață, ci ca pe un proiect european în plină construcție”
Igor Grosu, întrevedere la Bruxelles cu Comisara europeană pentru extindere: 189 de milioane de euro pentru Republica Moldova
Defecțiunile la linia Isaccea–Vulcănești, în curs de remediere după atacurile din Ucraina
Atacuri în Ucraina, resimțite și în Moldova: autoritățile anunță că spațiul aerian nu a fost încălcat
Alexandru Munteanu: „Situația energetică rămâne fragilă după atacurile din Ucraina”
Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar
Linia electrică Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată: autoritățile au activat rute alternative de alimentare, inclusiv cele patru linii de interconexiune de 110 kV dintre România și Moldova
Linia electrică Isaccea–Vulcănești, deconectată în urma atacurilor asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei
Benjamin Netanyahu: Israelul continuă atacurile în Iran și Liban și își va apăra interesele vitale
Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești-Reni și-a reluat activitatea în regim normal
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Călătorie printre stupi în regiuni cu cea mai apreciată miere din ţară
Șefa guvernului italian, Giorgia Meloni, recunoaște eșecul la referendumul privind reforma justiției, dar nu demisionează
Poliția de Frontieră anunță sistarea temporară a activității PTF Giurgiulești-Reni
VIDEO // Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „În prezent se observă noi pete de petrol care continuă să vină din amonte”
Agenda evenimentelor, marți, 24 martie
Operatorii moldoveni, obligaţi să utilizeze sistemul SENT la transportul de mărfuri în Polonia
ANTA preia modele moderne de gestionare a drumurilor de la partenerii din România
METEO // Cer variabil și temperaturi de până la 17 grade în următoarele 24 de ore