ro

 

Oficial
20 Martie, 2026 / 14:54
/ 03 Iunie, 2021

Președintele Maia Sandu: „Soluționarea conflictului transnistrean trebuie să aibă loc pe cale pașnică, prin dialog”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 iun. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut în această dimineață o întrevedere cu reprezentanții formatului 3+2, mediatori și observatori în procesul de reglementare a conflictului transnistrean, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al instituției prezidențiale.

Delegația este condusă de Thomas Mayr-Harting, Reprezentantul special al Președintelui în exercițiu al OSCE din partea Suediei pentru procesul de reglementare transnistreană, și se află într-o vizită de informare în țara noastră.

„Am discutat despre situația pandemică și am confirmat deschiderea noastră de a oferi în continuare sprijin, vaccinuri și echipamente pentru susținerea eforturilor de combatere a pandemiei în stânga Nistrului. Am vorbit totodată despre situația drepturilor omului în regiune și despre necesitatea asigurării liberei circulații între maluri”, a spus Maia Sandu.

De asemenea, șefa statului a discutat cu reprezentanții formatului 3+2 despre principiile soluționării conflictului transnistrean, care trebuie să aibă loc pe cale pașnică, prin dialog, cu respectarea suveranității și integrității teritoriale a Republicii Moldova. „Am reiterat necesitatea formulării unei viziuni de soluționare politică a conflictului. Această acțiune trebuie să se regăsească pe agenda unui guvern cu puteri depline, instalat după alegerile parlamentare anticipate din luna iulie”, a menționat președintele Maia Sandu.

foto: presedintie.md

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

MD-ALERT: Republica Moldova va avea un sistem național de avertizare pentru situații de urgență

/ Acum 2 zile

Noi măsuri pentru limitarea răspândirii ambroziei pe teritoriul țării

/ Acum 2 zile

Medicamente mai calitative pe piața din Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Consolidarea capacităților profesionale ale inspectorilor din cadrul organelor de control în contextul integrării în Uniunea Europeană

/ Acum 2 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul de Afaceri Moldova–Franța: „Vă invit să priviți Republica Moldova nu doar ca pe o piață, ci ca pe un proiect european în plină construcție”

/ Acum 2 zile

Igor Grosu, întrevedere la Bruxelles cu Comisara europeană pentru extindere: 189 de milioane de euro pentru Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Republica Moldova va primi cea de-a doua tranșă din Planul de Creștere – 189 de milioane de euro

/ Acum 2 zile

Prima ședință din anul curent a grupurilor de lucru pentru dezvoltarea transportului auto și infrastructurii drumurilor

/ Acum 3 zile

Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu coordonatoarea rezidentă a Organizației Națiunilor Unite în Republica Moldova, Yeşim Oruç

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu ministra Culturii a Greciei, Lina Mendoni

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu și Marnix van Rij, director executiv supleant al FMI – discuție pe marginea Raportului pozitiv al FMI pentru Republica Moldova

/ Acum 4 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a efectuat o vizită de lucru în raionul Strășeni și a discutat despre proiectele de dezvoltare ale localităților

/ Acum 4 zile

Guvernul instituie stare de alertă de mediu, pe bazinul fluviului Nistru. Premierul Alexandru Munteanu: „Venim cu această decizie pentru a preveni orice risc la adresa sănătății populației”

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la evenimentul de comemorare a eroilor căzuți la Coșnița: „Moldova a rămas în picioare și a ales un drum clar: drumul libertății, drumul democrației, drumul european”