Președintele Maia Sandu va efectua o vizită oficială în Italia
Chişinău, 14 iun. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, va efectua, în zilele de 18-20 iunie, o vizită oficială la Roma, la invitația omologului său italian, a relatat agenției MOLDPRES Serviciul de presă al Președinției.
Vineri, 18 iunie, șeful statului se va întâlni cu Președintele Italiei, Sergio Mattarella. Oficialii vor discuta despre cooperarea în mai multe sectoare, relațiile comerciale, precum și despre situația diasporei moldovenești din această țară. O atenție deosebită va fi acordată cadrului juridic bilateral, în special Acordului dintre Republica Moldova și Republica Italiană privind recunoașterea actelor de studii și celui în domeniul securității sociale.
Agenda mai include întrevederi cu Președintele Senatului, dna Maria Casellati; Președintele Camerei Deputaților, Roberto Fico; Președintele Comisiei pentru politică externă a Camerei Deputaților, Pierro Fassino; membrii Grupului de prietenie Republica Moldova - Italia din Senat; Primarul orașului Roma, dna Virginia Raggi.
De asemenea, Maia Sandu planifică să se întâlnească cu reprezentanții diasporei, Italia fiind țara cu cea mai mare comunitate de moldoveni din Europa.
foto: Președinție
Executarea bugetului pentru anul 2025: Guvernul investește în servicii mai bune pentru oameni – pensii indexate, sprijin social extins și acces la mai multe servicii medicale
10 spitale din Chișinău și Bălți vor fi renovate cu sprijinul Uniunii Europene
Guvernul a aprobat măsuri pentru stabilizarea pieței carburanților și deblocarea capacităților din rețelele electrice
Moldovenii care muncesc în Canada sau Ucraina vor putea beneficia de pensii
Șefa statului, Maia Sandu, a primit scrisorile de acreditare din partea mai multor ambasadori
Consiliului Național de Securitate: Nu există riscuri privind asigurarea Republicii Moldova cu resurse energetice
Fondurile europene – oportunități concrete pentru afaceri, investiții și dezvoltare
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu ministrul apărării al Slovaciei, Robert Kaliňák
Șefa statului a semnat decretul privind acordarea cetățeniei Republicii Moldova domnului Traian Băsescu
Președinta Maia Sandu convoacă Consiliul Național de Securitate
Președinta Republicii Moldova a semnat decretul de retragere a cetățeniei pentru 5 persoane
„Învață în Moldova” - Premierul Alexandru Munteanu, în fața a 4.000 de absolvenți: „Fiți mândri de țara voastră și construiți-vă viitorul acasă”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la inaugurarea Centrului Național de Tenis
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a mers în localitățile afectate de ploile puternice și viituri din raionul Călărași
Festivalul Industriilor Creative 2026 aduce la Chișinău zeci de experți internaționali și sute de participanți din sectorul creativ
ARMENPRESS: Exporturile armenești corespund standardelor UE, afirmă ministrul Economiei, pe fondul interdicțiilor comerciale impuse de Rusia și al eforturilor de diversificare a piețelor
Dorin Damir a fost achitat de Curtea de Apel în dosarul de șantaj
FOTO // Comuna Lăpușna se modernizează prin cinci proiecte finanțate de Guvern. Drumuri reparate, primărie nouă și investiții în educație
Republica Moldova va crea o Agenție Națională Erasmus+. UE oferă un sprijin de 5 milioane de euro pentru țările candidate
Parlamentul European sprijină Republica Moldova în procesul de integrare europeană. Siegfried Mureșan: „Susținem deschiderea negocierilor de aderare pe toate clusterele”
Escrocheriile telefonice au provocat pierderi de peste 27 de milioane de lei în mai puțin de două săptămâni
Însărcinatul cu afaceri al Ambasadei Federației Ruse, convocat la MAE după incidentul cu dronă la Galați
POLITICO: Republica Moldova și Ucraina ar putea începe negocierile oficiale de aderare la UE în luna iunie
Președinta Maia Sandu, după atacul rusesc asupra Ucrainei: „Mai mult sprijin pentru Ucraina și o presiune mai puternică asupra Rusiei - ambele sunt necesare acum”
Câștigul salarial mediu lunar a crescut în trimestrul I 2026: domeniile în care sunt oferite cele mai mari salarii
VIDEO // Un microbuz înmatriculat în Republica Moldova s-a răsturnat în județul Suceava. Un moldovean a ajuns la spital
UE dorește să aprobe cel de-al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei până la 15 iulie
Șapte deputați de la Chișinău vor efectua o vizită de studiu în Statele Unite
Ministerul Educației condamnă orice practici care încalcă principiile de integritate și corectitudine în procesul de evaluare a elevilor
Autoritățile din Moldova și România au comemorat victimele accidentului aviatic SMURD din 2016