ro

 

Oficial
05 Mai, 2026 / 00:10
/ 04 Iunie, 2021

Președintele Parlamentului a adresat un mesaj cu prilejul Zilei lucrătorului bancar

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 4 iun. /MOLDPRES/. Președintele Parlamentului Zinaida Greceanîi a adresat astăzi un mesaj de felicitare cu ocazia Zilei lucrătorului bancar, transmite MOLDPRES cu referire la Direcția comunicare și relații publice a Legislativului.

În mesaj se menționează:

”Băncile comerciale au un rol important în dezvoltarea social-economică, prin faptul că sprijină start-up-urile și ÎMM-urile, gestionează depozitele private, creditează persoanele fizice și economia, contribuie la atragerea investițiilor, realizează importante programe de responsabilitate socială.  Instituțiile financiare și de asigurări sunt printre cei mai prestigioși angajatori, oferind aproape 20 de mii de locuri de muncă bine plătite, în toată țara.    

Dezvoltarea dinamică a pieței, potențialul intelectual și tehnologic al domeniului bancar din țara noastră contribuie la creșterea atractivității pentru investitorii străini. Este important ca economia națională să poată profita de aceste avantaje, în interesul tuturor cetățenilor Republicii Moldova.

Cu prilejul Zilei lucrătorului bancar, adresez angajaților Băncii Naționale a Moldovei, celor 11 bănci comerciale licențiate, companiilor de creditare nebancară cuvinte de încurajare pentru succese profesionale mari în interesul clienților, comunităților și țării în ansamblu. Totodată, transmit cuvinte de respect pentru seniorii sectorului financiar-bancar, în special pentru cei care au stat la temelia constituirii domeniului acum 30 de ani.

Felicit pe toți cei care se asociază cu această zi, dorindu-le sănătate, fericire și bunăstare!”.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri - discuții pe marginea politicilor de reintegrare a țării în cadrul Comisiei parlamentare speciale

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la întrevederea cu Președintele României, Nicușor Dan: „Continuăm să lucrăm împreună pentru rezultate concrete: mai multă siguranță energetică, infrastructură mai bună și oportunități reale pentru oameni”

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la Summitul Inițiativei celor Trei Mări: „Republica Moldova este pregătită să contribuie la stabilitatea și reziliența întregii regiuni”

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu Christian Stocker, Cancelarul Federal al Austriei

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut, la Dubrovnik, o întrevedere cu Ambasadoarea Statelor Unite ale Americii în Croația, Nicole McGraw 

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu reprezentanții Corporației Financiare Internaționale pentru Dezvoltare a SUA, pentru a discuta noi oportunități de investiții

/ Acum 6 zile

Republica Moldova și Ucraina își aliniază eforturile pentru consolidarea rezilienței și reducerea vulnerabilităților în domenii critice

/ Acum 6 zile

Stagiile plătite în serviciul public, la o nouă ediție: 146 de locuri de stagiu în 48 de autorități publice

/ Acum 6 zile

Republica Moldova și Croația vor coopera mai activ pe agenda europeană, economică și regională

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la panelul „Marea Neagră și Coridorul de Mijloc”: „Infrastructura critică este esențială pentru reziliența regională”

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu Președinta Consiliului de Miniștri al Bosniei și Herțegovinei, Borjana Krišto

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Republica Moldova este deschisă pentru investiții și parteneriate pe termen lung”

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu l-a numit pe Ion Mocanu în funcția de consilier prezidențial pentru relațiile cu cultele religioase

/ Acum 7 zile

Igor Grosu, de Ziua Drapelului de Stat: „Acest simbol ne unește ca neam și ne amintește de drumul parcurs spre libertate, independență și locul nostru în lume”