Președintele Parlamentului a adresat un mesaj de felicitare pentru colaboratorii SPPS
Chişinău, 27 ian. /MOLDPRES/. Președintele Parlamentului, Zinaida Greceanîi, a adresat astăzi un mesaj de felicitare cu ocazia împlinirii a 29 de ani de la înființarea Serviciului de Protecție și Pază de Stat, relatează MOLDPRES cu referire la Direcția generală comunicare și relații publice a Legislativului.
În mesaj se menționează:
„Domnilor ofițeri și subofițeri,
Stimați angajați ai Serviciului de Protecție și Pază de Stat,
Cu ocazia celei de-a 29-a aniversări a instituției Dumneavoastră, vă adresez calde felicitări, însoțite de sincere urări de multă sănătate, pace și succese profesionale.
Profit de acest plăcut prilej pentru a exprima recunoștința și admirația față de patriotismul, devotamentul și tăria de caracter de care dați dovadă în activitatea zilnică.
Anul 2020 a fost unul dificil, plin de provocări și de situații complexe, dar și în aceste condiții ați dat dovadă de un grad înalt de profesionalism și dedicație.
Sunt convinsă că experiența acumulată, valoarea profesională a fiecărui angajat, pregătirea excelentă a efectivului în ansamblu vor contribui la avansarea continuă a instituției și la consolidarea imaginii ei în țară și peste hotare.
În numele Parlamentului Republicii Moldova și al meu personal, doresc tuturor angajatelor și angajaților Serviciului de Protecție și Pază de Stat, precum și membrilor familiilor lor sănătate, prosperare, succese și cât mai multe clipe fericite!”
foto: Parlament
De Ziua Copilului, Maia Sandu a fost alături de copiii din Stăuceni și a vizitat noua Primărie a localității
De Ziua Nistrului, șefa statului a participat la Festivalul „Dansul Vetrelor Nistrene” din Ștefan Vodă
Premierul Alexandru Munteanu, la „Marele Cor al Copiilor”: „Vrem ca fiecare copil să știe că are un loc la masa celor mari, că vocea lui contează”
Președinta Maia Sandu l-a primit pe Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, la Chișinău
A răsunat „Ultimul sunet” în școlile cu predare în limba română din stânga Nistrului
Președinta Maia Sandu, la întâlnirea cu primarii din Republica Moldova: „Reforma administrației publice locale este o clacă între sate – ne unim forțele pentru a face viața tuturor mai bună”
Discursul Președintei Maia Sandu la evenimentul „Primării Puternice. Localități Dezvoltate”
Primării Puternice – Localități Dezvoltate: Circa 400 de primari din localitățile care au inițiat procesul de amalgamare voluntară s-au reunit la Guvern
Prim-ministrul Alexandru Munteanu l-a primit la Chișinău pe premierul României, Ilie Bolojan: Proiectele comune și reziliența regională, priorități ale cooperării bilaterale
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu senatorul american Mark Kelly
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu conducerea Fundației Konrad Adenauer
Mai puține taxe pentru investițiile în energie verde: Guvernul susține facilități pentru baterii de stocare și turbine eoliene
Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu președintele Comitetului pentru apărare națională din cadrul Riigikogu
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Salomé Zourabichvili și i-a înmânat „Ordinul Republicii"
Armenia votează în alegeri parlamentare decisive pentru viitorul politic al țării
Incendiu într-un bloc de locuit din Chișinău. 15 persoane au fost evacuate
FOTO // IGSU: 65 de intervenții după ploile torențiale de sâmbătă. Inundații la Puhoi, Strășeni și Durlești
FOTO // Marta Kos, în vizită la o gospodărie din Criuleni: exporturile de cireșe către UE deschid noi oportunități pentru fermierii moldoveni
VIDEO // Un automobil luat de ape la Cărbuna, patru oameni evacuați la Pănăsești. Autoritățile intervin în mai multe localități
Expoziție dedicată lui Nicolae Iorga la Biblioteca Națională: peste 130 de documente despre viața și opera marelui istoric
Fostul ministru al Agriculturii, Vasile Bumacov, ales președinte al PSDE
Vladimir Voronin se retrage de la conducerea PCRM după peste trei decenii. Diana Caraman, aleasă președinte al partidului
FOTO // Marta Kos și ministrul Mediului au vâslit pe Nistru. Gheorghe Hajder: „Ploaia și vântul nu ne-au oprit, la fel cum nimic nu va opri parcursul european al Moldovei”
Gospodării inundate și drumuri blocate după ploile abundente. Autoritățile fac apel la prudență
VIDEO // Nicușor Dan confirmă că drona care a explodat în Portul Constanța era ucraineană: „Responsabilă pentru această situație este Rusia”
BTA: De la o singură remorcă în Antarctica, Bulgaria a construit acum un adevărat orășel, spune comandantul bazei antarctice bulgare
A rămas fără aproape un milion de lei. O pensionară din Chișinău a căzut în plasa escrocilor
VIDEO // Poliția atenționează: acumulări de apă pe șoseaua Muncești, iar accesul spre Puhoi este blocat
Ploile abundente au provocat inundații și drumuri blocate în mai multe raioane. Salvatorii au intervenit în 15 situații de urgență
Ungaria restricționează permisele de ședere pentru imigranți