
Președintele Parlamentului Igor Grosu a avut o întrevedere cu Secretarul General al Consiliului Europei
Chişinău, 22 nov. /MOLDPRES/. Președintele Parlamentului, Igor Grosu, s-a întâlnit astăzi cu Secretarul General al Consiliului Europei, Marija Pejcinovic Buric, aflată în vizită la Chișinău. La întrevedere au participat membrii Delegației Legislativului la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE), informează MOLDPRES cu referire la Direcția comunicare și relații publice a Legislativului.
În cadrul discuțiilor a fost abordată activitatea legislativă pe mai multe domenii – reformarea justiției și lupta împotriva corupției; promovarea drepturilor omului; reglementarea diferendului transnistrean.
Igor Grosu a precizat că Parlamentul de la Chișinău are o agendă plină pe aceste domenii și a salutat faptul că unele inițiative legislative au fost susținute în unanimitate de către deputați, indiferent de culoarea lor politică. Este vorba de legea pentru modificarea Constituției ce vizează Consiliul Superior al Magistraturii, dar și instituirea Comisiei parlamentare speciale de monitorizare și control parlamentar asupra realizării politicii de reintegrare a Republicii Moldova. ”Este un semn bun pentru clasa politică, iar reforma justiției reprezintă un angajament important asumat de noul Parlament față de cetățeni”, a subliniat speakerul.
Totodată, Igor Grosu a ținut să comunice despre ratificarea Convenției Consiliului Europei privind prevenirea și combaterea violenței împotriva femeilor și a celei domestice, precizând că femeile au un rol important în societate, iar în actualul Legislativ, majoritatea comisiilor permanente sunt conduse de femei.
Președintele Parlamentului a menționat în mod special suportul constant pe care Consiliul Europei îl oferă țării noastre pe parcursul celor 26 de ani de când Moldova este membru al forului european.
„Mulțumim pentru toată susținerea, simțim atenția dumneavoastră pentru toate procesele din țara noastră. Este o onoare și o responsabilitate pentru noi, în primul rând, față de așteptările cetățenilor care vor să trăiască într-un mediu sigur, în bunăstare, iar drepturile să le fie respectate”, a punctat Președintele Parlamentului.
Părțile s-au arătat interesate în continuarea parteneriatului, inclusiv în cadrul Planului de acțiuni al Consiliului Europei pentru Republica Moldova în anii 2021-2024.
Foto: Parlament
Maia Sandu: „Oriunde ne poartă drumurile, rămânem uniți prin legătura cu Moldova și prin dorința de a o vedea pașnică, liberă și prosperă”
Președinta Maia Sandu participă la un eveniment dedicat diasporei la Potsdam, Germania
Premierul Dorin Recean, la Congresul Societății de Anesteziologie și Reanimatologie: „Sprijinul pentru personalul medical și modernizarea spitalelor sunt priorități ale Guvernului”
Președinta Maia Sandu, în vizită la Sfântul Scaun
Președinta Maia Sandu în vizită la Roma: întrevederi cu Prim-ministra Giorgia Meloni și Președintele Senatului, Ignazio La Russa
Guvernul alocă 100 de milioane de lei fermierilor afectați de intemperii. Premierul Dorin Recean: ,,Avem grijă de oameni și de roada muncii acestora”
Noi măsuri pentru asigurarea calității apei potabile, aprobate de Executiv
Președinta Maia Sandu va efectua o vizită în Republica Italiană și la Sfântul Scaun
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit la Strasbourg cu Secretarul General al Consiliului Europei, Alain Berset
Elevii din școlile alolingve vor studia în limba română, în limba maternă, precum și în limbi de circulație internațională
Oamenii legii au operat 46 de percheziții în dosarul privind coruperea alegătorilor. O persoană a fost reținută
Republica Moldova, pe Netflix. Documentarul „Flavours of Moldova” va fi lansat pe 24 septembrie
Centrul de Sănătate Publică Bălți are acum sediu modern și eficient energetic
Peste 250 de autorități din patru țări își unesc eforturile pentru dezvoltare regională și integrare europeană. Maia Sandu: „Granițele trebuie să devină punți de dezvoltare”
Trafic intens la punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe
Relațiile moldo-italiene au fost discutate la întrevederea premierului Dorin Recean cu ambasadorul Italiei
Baletul „Don Quijote”, astăzi la Opera Națională, în cadrul Festivalului „Maria Bieșu”
Festivalul Loziei revine la Lozova, Străşeni, cu două zile de tradiții, muzică și spectacole
Premierul Dorin Recean a avut o întrevedere cu noua ambasadoare a Suediei, Petra Lärke
Lucrările de reabilitare a tronsonului feroviar Văleni avansează cu tehnologii moderne
Memorandumul privind înscrierea culturii Cucuteni–Tripolie pe lista UNESCO, semnat la Chișinău
Grădina Botanică va deschide un Eco Centru modern de vizitatori, un nou reper pentru educație ecologică și turism verde în R. Moldova
ANTA atenționează transportatorii că UE introduce din 12 octombrie sistemul electronic EES la frontiera Schengen
Eurodeputatul Siegfried Mureșan: „Ingerința Rusiei în alegerile din Republica Moldova e ca începutul unei pandemii”
Peste 10 mii de locuitori din raionul Leova vor beneficia de apă potabilă la standarde europene