Președintele Parlamentului, Igor Grosu a discutat cu noua Ambasadoare a Suediei
Chişinău, 27 sep. /MOLDPRES/. Președintele Parlamentului, Igor Grosu s-a întâlnit astăzi cu Ambasadoarea Regatului Suediei în Republica Moldova, Katarina Fried, care se află la început de misiune diplomatică. Cei doi oficiali au abordat perspectivele de cooperare moldo-suedeză la nivel bilateral, informează MOLDPRES cu referire la Direcția comunicare și relații publice a legislativului.
Igor Grosu a mulțumit Guvernului Suediei pentru asistența constantă acordată țării noastre în mai multe domenii, inclusiv în eforturile de combatere a pandemiei Covid-19. În ultimele două decenii, Suedia a fost un partener dedicat agendei de dezvoltare și reformă a Moldovei, în special în transformarea digitală, egalitate de gen, incluziune.
„Apreciem înalt relația de parteneriat stabilită între Moldova și Suedia, statul nostru beneficiind de suport continuu atât pe dimensiunea implementării reformelor sectoriale, integrarea în UE, cât și prin intermediul programelor de asistență pentru cetățenii Republicii Moldova. Ne dorim în continuare ca aceste proiecte să fie resimțite de toți cetățenii noștri”. În context, Președintele Parlamentului și-a exprimat încrederea că parteneriatul dintre cele două țări va continua și pe durata mandatului noului ambasador suedez în țara noastră, subliniind astfel importanța asistenței și a expertizei în domeniile prioritare.
De asemenea, a fost efectuat un schimb de opinii pe marginea chestiunilor de actualitate de pe agenda OSCE. Potrivit șefului Legislativului, autoritățile de la Chișinău vor depune eforturile necesare în promovarea unei politici bazate pe un dialog strategic, pașnic, iar unicii beneficiari vor fi cetățenii de pe ambele maluri ale râului Nistru.
La final, Ambasadoarea i-a urat succes Președintelui Parlamentului în exercitarea funcției, reiterând deschiderea Suediei de a oferi tot sprijinul în parcursul de integrare europeană a Republicii Moldova și de avansare în procesul de implementare a reformelor de dezvoltare a țării noastre.
Foto: Parlament
Igor Grosu a mulțumit reprezentantei UNICEF în Republica Moldova, Maha Damaj, pentru sprijinul acordat reformelor sociale și protecției copilului
Maia Sandu, la 24 de ani de la înființarea CNA: „Republica Moldova este astăzi mai puternică, mai rezilientă, mai determinată să își apere democrația și să își urmeze drumul european.”
Premierul Alexandru Munteanu, la Moldova Digital Summit 2026: „Ambiția noastră nu este doar să aderăm la UE, ci să contribuim la construirea viitorului digital al Europei”
Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova
Probleme de actualitate abordate în cadrul Comisiei Unificate de Control
Președinta Maia Sandu și Comisara Marta Kos au discutat despre reforme și pașii următori în procesul de aderare
Republica Moldova își consolidează capacitățile instituționale de combatere a amenințărilor hibride, cu sprijinul Misiunii de Parteneriat a Uniunii Europene în Republica Moldova
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Comisara Europeană pentru extindere, Marta Kos.
Maia Sandu, mesaj pentru investitorii europeni: „Când investiți în Moldova, investiți într-o țară al cărei viitor este ancorat în Europa"
Investiții de peste 1 miliard de euro, anunțate la Conferința investițională Republica Moldova – Uniunea Europeană. Premierul Alexandru Munteanu: „Moldova nu se mai pregătește pentru economia europeană. Moldova devine parte a economiei europene”
Mesaje de susținere de la Bruxelles. Delegația Parlamentului Republicii Moldova a discutat cu reprezentanții instituțiilor europene despre procesul de integrare europeană
Marta Kos, Comisara Europeană pentru extindere, în vizită oficială la Chișinău
Republica Moldova a finalizat etapa de eliberare a terenului fostului Stadion Republican și trece la transmiterea acestuia către Guvernul SUA
Subvenționarea agriculturii în următorii 5 ani: Mai multă competitivitate, reziliență climatică, valoare adăugată și dezvoltare rurală
Republica Moldova, reprezentată la Forumul Regional al Energiei. Carolina Novac: „Am demonstrat că reformele pot fi implementate rapid, chiar și într-un context dificil”
Peste 807 milioane de lei, acumulate de Serviciul Vamal timp de o săptămână
O femeie din Ucraina a fost amendată cu 95.000 lei după ce a încercat să scoată din Moldova peste 20 mii de euro nedeclarați
Președinta Maia Sandu a condamnat atacul asupra Lavrei Pecerska din Kyiv: „Regimul ucigaș de la Kremlin a demonstrat încă o dată că nu are nimic sfânt”
Patru morți la Kiev și cinci la Harkov, incendiu la Lavra Peșterilor după atacurile ruse în Ucraina
Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană
Peste 250 de specialiști europeni participă la exercițiul „MD–EU MODEX 2026” organizat în Republica Moldova
Reuniune la Luxemburg. Republica Moldova începe oficial negocierile de aderare la UE
Ultima probă din sesiunea de examene pentru absolvenții de gimnaziu: peste 7 mii de elevi scriu testul la Limba și literatura română, alolingvi
Cronica ARHIVELOR // Deportările sovieticie, în documente de arhivă: ce erau obligați să semneze deportații la eliberare
Republica Moldova, în atenția Consiliului Europei. Coraportorii APCE efectuează în această săptămână o vizită de documentare
Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește
Agenda evenimentelor, luni, 15 iunie
Zelenski îi mulțumește lui Trump pentru sprijinul acordat Ucrainei și anunță o nouă întâlnire
Atenție, călători! Trafic intens la punctul de trecere Palanca
Elvețienii au respins prin referendum propunerea de limitare a populației la 10 milioane de locuitori