ro

 

Oficial
12 Ianuarie, 2026 / 18:40
/ 12 Ianuarie, 2023

Prima vizită în teritoriu din 2023 a vicepremierului Oleg Serebrian a fost la Doroțcaia, Dubăsari

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 12 ian. /MOLDPRES/. Viceprim-ministrul pentru reintegrare Oleg Serebrian împreună cu deputatul în Parlamentul Republicii Moldova Roman Roșca și reprezentanții Biroului politici de reintegrare a întreprins astăzi o vizită de lucru în satul Doroțcaia, raionul Dubăsari, comunică MOLDPRES cu referire la biroul nominalizat.

În cadrul discuțiilor purtate cu reprezentanții administrației publice locale, locuitorii și agenții economici din sat, precum și cu funcționarii Oficiului teritorial al Cancelariei de Stat, au fost abordate mai multe subiecte de interes pentru s. Doroțcaia, cu precădere referitoare la dezvoltarea și modernizarea acestuia. 

Subiecte prioritare de discuții au constituit problema terenurilor agricole situate după traseul Camenca–Tiraspol, asigurarea liberei circulații prin eliminarea necondiționată a barierelor create artificial de Tiraspol și alte măsuri de sprijin oferite de Guvern. 

Printre problemele examinate au figurat: necesitatea modernizării infrastructurii educativ-culturale și valorificarea potențialului turistic din comunitate, dezvoltarea infrastructurii locale, susținerea inițiativelor de afaceri în mediul rural, ș.a. 

Oficialii de la Chișinău au vizitat Grădinița de copii „Scufița Roșie” și Liceul Teoretic Doroțcaia, care au beneficiat de proiecte de dezvoltare în valoare de 1,3 mln de lei finanțate de la bugetul de stat, prin intermediul Programului activităților de reintegrare a țării pentru anul 2022. 

Este de menționat că în perioada 2011-2022 satul Doroțcaia a beneficiat de 18 proiecte de dezvoltare, finanțate prin intermediul Programului sus-numit, a căror valoare depășește 4 mln de lei.

Subiectele și situațiile constatate la fața locului rămân în vizorul Biroului politici de reintegrare și a autorităților publice abilitate ale Republicii Moldova în vederea intervenirii cu toate formele de suport posibile.

Foto: Biroul politici de reintegrare


 
Ultimele Știri
/ 23 Decembrie, 2025

Guvernul creează noi servicii și aprobă o serie de modificări ce sporesc protecția socială a copiilor, familiilor și categoriilor vulnerabile

/ 23 Decembrie, 2025

Un nou tip de permis de conducere va fi eliberat cetățenilor Republicii Moldova

/ 23 Decembrie, 2025

Datele spațiale vor fi centralizate și digitalizate. Guvernul a aprobat Regulamentul sistemului informațional „Registrul denumirilor geografice”

/ 23 Decembrie, 2025

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana Țoiu

/ 22 Decembrie, 2025

Igor Grosu, la reuniunea șefilor misiunilor diplomatice și oficiilor consulare ale Republicii Moldova din străinătate: „Voi sunteți promotorii țării și ai dezideratului nostru de integrare europeană”

/ 22 Decembrie, 2025

Președinta Maia Sandu a discutat cu reprezentanții diasporei despre întoarcerea și reintegrarea cetățenilor acasă

/ 22 Decembrie, 2025

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana-Silvia Țoiu

/ 22 Decembrie, 2025

Prima reuniune din acest an a experților din domeniul ocrotirii sănătății a avut loc la Bender

/ 22 Decembrie, 2025

Sprijinul Poloniei pentru dezvoltarea Republicii Moldova și parcursul european, discutate de Premierul Alexandru Munteanu și Ambasadorul Poloniei, Tomasz Kobzdej

/ 22 Decembrie, 2025

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu Ambasadoarea Chinei, Zhihua Dong, despre beneficiile concrete pentru cetățeni aduse de colaborarea dintre cele două state 

/ 22 Decembrie, 2025

Președinta Maia Sandu a trasat prioritățile politicii externe pentru anul 2026 la reuniunea ambasadorilor Republicii Moldova

/ 19 Decembrie, 2025

Pomul de Crăciun, inaugurat la Președinție: vizitatorii sunt bineveniți

/ 19 Decembrie, 2025

Premierul Alexandru Munteanu, despre realizările din sectorul financiar-bancar: „Prin aderarea la SEPA și MIA, Europa a devenit „Acasă” și pentru plățile moldovenești”

/ 19 Decembrie, 2025

Oportunitățile de colaborare dintre Republica Moldova și BERD, discutate de Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso