Prim-ministra Natalia Gavrilița a participat la concertul de finalizare a proiectului caritabil Povestea de Iarnă
Chişinău, 14 ian. /MOLDPRES/. Programul evenimentelor artistice, organizate de Guvern în perioada sărbătorilor de iarnă, s-a încheiat în această seară, la Soroca. La ultimul concert cu genericul „Povestea de Iarnă cu Lupii lui Calancea” a participat premierul Natalia Gavrilița și ministrul Culturii, Sergiu Prodan, informează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Executivului.
Șefa Cabinetului de miniștri a mulțumit celor care au contribuit la realizarea proiectului caritabil și artiștilor care au mers în 10 localități din țară și au bucurat sute de oameni, printre care copii și bătrâni din mai multe centre de plasament. „A fost un act artistic inedit, un act al solidarității, al empatiei și al bunătății necondiționate. E un exemplu demn de urmat și mă bucur mult că Guvernul Republicii Moldova a putut contribui la organizarea Drumețiilor Lupilor lui Calancea”, a spus Natalia Gavrilița.
La rândul său, Sergiu Prodan a apreciat înalt aportul oamenilor de cultură la organizarea unui șir de evenimente pe durata sărbătorilor de iarnă: „Artiștii din localități au avut posibilitatea să vină la Chișinău, la Târgul de Crăciun și să-și arate talentul în fața locuitorilor capitalei, dar și a turiștilor care ne-au vizitat țara în această perioadă. Cântecele noastre și tradițiile se reîntorc la adevărata lor origine, la rădăcini. Prin cultură, împreună, noi vom reuși”.
În acest an, programul caritabil intitulat „Povestea de iarnă” a colindat sate și orașe, iar în mai multe localități ale țării, la inițiativa Guvernului, au fost organizate concerte și evenimente artistice cu participarea a zeci de colective folclorice locale și artiști din capitală.
Foto: Guvern
Șefa statului, Maia Sandu, a primit scrisorile de acreditare din partea mai multor ambasadori
Consiliului Național de Securitate: Nu există riscuri privind asigurarea Republicii Moldova cu resurse energetice
Fondurile europene – oportunități concrete pentru afaceri, investiții și dezvoltare
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu ministrul apărării al Slovaciei, Robert Kaliňák
Șefa statului a semnat decretul privind acordarea cetățeniei Republicii Moldova domnului Traian Băsescu
Președinta Maia Sandu convoacă Consiliul Național de Securitate
Președinta Republicii Moldova a semnat decretul de retragere a cetățeniei pentru 5 persoane
„Învață în Moldova” - Premierul Alexandru Munteanu, în fața a 4.000 de absolvenți: „Fiți mândri de țara voastră și construiți-vă viitorul acasă”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la inaugurarea Centrului Național de Tenis
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a mers în localitățile afectate de ploile puternice și viituri din raionul Călărași
Președinta Maia Sandu a purtat convorbiri telefonice cu lideri europeni pentru avansarea negocierilor de aderare la UE
Amalgamarea voluntară a primăriilor: 608 decizii au fost aprobate de consiliile locale
Vicepremierul Valeriu Chiveri în dialog cu unii reprezentanți permanenți și diplomați la OSCE
Președinta Maia Sandu a participat la Forumul GLOBSEC de la Praga
VIDEO // Copiii, întâmpinați la frontieră cu brățări și brelocuri reflectorizante
Dronele ruseşti au lovit o zonă rezidenţială din Odesa
Cod galben de ploi abundente și descărcări electrice pentru 2 iunie
Ungaria îşi va modifica Constituţia pentru a-l destitui pe preşedintele Tamas Sulyok
Incendiul de pe strada Lunca Bîcului din Chișinău a fost lichidat după intervenții pe parcursul nopții
VIDEO // A fost lansată ediția a II-a a proiectului „EU&bunicii mei”
Tenismenul Stefanos Sakellaridis a câștigat Moldova Open Challenger 100
SUA și Iranul s-au atacat din nou reciproc în pofida armistițiului
VIDEO // Speakerul Igor Grosu, mesaj de Ziua Copilului: „Voi sunteți cei care faceți lumea mai bună”
Premierul Alexandru Munteanu: „Copiii sunt cel mai important viitor al Republicii Moldova”
Delegație a Parlamentului de la Chișinău, în vizită la Bruxelles pentru discuții privind integrarea europeană
Maia Sandu a lansat o competiție a lecturii pentru copii cu ocazia zilei de 1 iunie: „Cărțile vă pot deveni cei mai buni prieteni ai verii”
Sprijin majorat pentru familii: indemnizația la naștere a ajuns la 21.866 de lei
Republica Moldova are peste 833 de mii de copii. ASP: În primele cinci luni ale anului s-au născut peste 9.000 de bebeluși
Republica Moldova marchează Ziua Internațională a Copilului: program divers de activități pentru toată familia
CEC a prezentat rezultatele preliminare ale turului doi al alegerilor locale noi