Prim-ministru interimar, Aureliu Ciocoi, a participat la reuniunea șefilor de guverne ai țărilor UEE
Chişinău, 30 apr. /MOLDPRES/. Premierul interimar, Aureliu Ciocoi, a participat astăzi, în format online, la reuniunea șefilor de guverne ai țărilor din Uniunea Economică Eurasiatică (UEE). În cadrul acestui aranjament regional, Republica Moldova are statut de observator, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Șeful Executivului a subliniat, în discursul său, interesul Republicii Moldova de a utiliza statutul de observator în cadrul acestui aranjament pentru impulsionarea relațiilor comercial-economice reciproc avantajoase cu statele membre ale UEE. Interesul respectiv este dictat inclusiv de faptul că piețele statelor UEE sunt deja tradiționale pentru mulți producători și exportatori moldoveni.
„În condițiile în care pentru al doilea an consecutiv omenirea suportă o criza sanitară devenită dezastruoasă, cooperarea, sprijinul reciproc și solidaritatea nu sunt doar importante, dar și necesare în interacțiunea dintre națiunile noastre. Prin urmare, participarea Republicii Moldova ca observator în cadrul UEE vine să faciliteze creșterea eficienței legăturilor economice, pentru implementarea unui număr de proiecte comune de infrastructură, creșterea volumului comerțului reciproc, atragerea investițiilor în agricultură și digitalizarea economiei", a menționat premierul.
Aureliu Ciocoi a declarat că, în ciuda tuturor provocărilor create de pandemie, Guvernul dezvoltă măsuri optime de sprijinire a economiei interne și de depășire a crizei, îndreptându-și eforturile spre implementarea proiectelor de infrastructură, transport și logistică, dar și crearea a noi locuri de muncă.
În acest sens, șeful interimar al Guvernului a reiterat faptul că, anul trecut, în Republica Moldova a fost aprobat programul care prevede crearea a 18 platforme industriale multifuncționale, ceea ce ar permite atragerea investitorilor străini în țara noastră. Premierul a subliniat că, în prezent, în țara noastră sunt în curs de implementare 44 de proiecte pentru crearea și dezvoltarea platformelor industriale, iar pe întreaga perioadă de funcționare a parcurilor industriale existente, volumul investițiilor s-a ridicat la aproape 570 milioane de dolari, fiind create în acest fel peste 21.000 de locuri de muncă.
foto: Guvern
Sistemul de apărare al Republicii Moldova va fi modernizat, în baza Programului de implementare a Strategiei Naționale de Apărare
Șefa statului a numit-o pe Liliana Vițu în funcția de directoare a Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu participanții la APEX Maths Chișinău
Siguranța podurilor, activitatea punctelor de înmatriculare a mijloacelor de transport și acreditarea școlilor auto, discutate în cadrul reuniunii experților de profil de pe ambele maluri ale Nistrului
Guvernul va pune la dispoziția localităților amalgamate 6,5 miliarde de lei. Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Banii sunt disponibili. Acum este important ca primăriile să finalizeze procesul de amalgamare și să pregătească proiecte clare, m
Președinta Maia Sandu a avut astăzi o întrevedere cu ministra afacerilor externe a Letoniei, Baiba Braže
Președinta Maia Sandu i-a conferit „Ordinul Onoarei” ambasadorului Regatului Țărilor de Jos, Fred Duijn, la încheierea mandatului
Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ministra afacerilor externe a Letoniei, Baiba Braže
Premierul Vasile Tofan a discutat cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”
Noi măsuri pentru asigurarea securității energetice și protejarea resurselor de apă, aprobate de CNMC
Prim-ministrul Vasile Tofan, în dialog cu reprezentanții organizațiilor și agențiilor internaționale din Republica Moldova
Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o convorbire telefonică cu Premierul Ucrainei, Sergii Korețkii
Consolidarea parteneriatului moldo-american, discutată de Prim-ministrul Vasile Tofan și însărcinatul cu afaceri al SUA, Nick Pietrowicz
Peste 400 de primării au adoptat decizii finale de amalgamare voluntară. Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „85,5% dintre primării au inițiat procesul. Le mulțumim aleșilor locali pentru că au pus pe primul loc interesul oamenilor și dezvoltar
FOTO // Circulație deschisă pe un nou sector al drumului R8.1, între Arionești și Otaci. Vladimir Bolea: „Drumuri bune înseamnă deplasări sigure ale agenților economici și cetățenilor”
Marea Dictare Națională va fi organizată De Ziua Limbii Române, în PMAN. Dan Perciun: „Evenimentul are o semnificație aparte în acest an”
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu participanții la Programul DOR: „Țineți la rădăcinile voastre și nu vă feriți de încercări și greșeli – doar astfel puteți reuși”
MIDR răspunde operatorilor de transport: „Soluțiile aflate în consultare urmăresc ca cetățenii să beneficieze de servicii sigure, regulate și accesibile”
Explozia de la Crocmaz. MAE condamnă incidentul și recheamă ambasadorul Republicii Moldova la Moscova pentru consultări
VIDEO // Circa un milion de țigarete, ridicate într-un dosar de contrabandă. Produsele urmau a fi scoase ilegal din țară
Șefa statului condamnă o nouă încălcare a spațiului aerian: „Războiul Rusiei ne afectează direct”
Prețuri mai mici la carburanți, anunțate de ANRE: Benzina coboară sub pragul de 30 de lei
Ambasadorul Paun Rohovei: „Republica Moldova și Ucraina au demonstrat performanțe fără precedent în procesul de integrare europeană”
Un bărbat, reținut de CNA. Ar fi cerut 30 000 de euro pentru eliberarea unei persoane condamnate
Președinta Maia Sandu, despre explozia de la Crocmaz: „Rusia este cea care duce războiul de agresiune în Ucraina și poartă întreaga vină pentru pericolul adus la casele oamenilor noștri”
Peste 370 de mii de investigații medicale de înaltă performanță, finanțate de asigurarea obligatorie în prima jumătate a anului
Ucraina și R. Moldova marchează 35 de ani de Independență. Ambasadorul Paun Rohovei: „Am demonstrat tuturor că suntem rezistenți și știm să ne punctăm prioritățile pentru viitor”
VIDEO // Administratorul unei companii a fost reținut într-un caz de escrocherie și insolvabilitate intenționată de 5 milioane de lei în domeniul agricol
Fermierii afectați de seceta din 2025 primesc sprijin financiar de peste 1.400 de lei pentru fiecare hectar
Serviciul Vamal a încasat peste 847 de milioane de lei în ultima săptămână