ro

 

Oficial
24 Iulie, 2026 / 09:26
/ 08 Iunie, 2022

Prim-ministrul Natalia Gavrilița a avut o întrevedere cu delegația Coraportorilor APCE

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 8 iun. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Natalia Gavrilița s-a întâlnit, astăzi, cu Inese Lībiņa-Egnere și Pierre-Alain Fridez, coraportorii Comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE). Oficialii au făcut un schimb de opinii privind procesele de consolidare democratică și îmbunătățire a supremației legii, lansate de Guvernul de la Chișinău, relatează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Executivului. 

Prim-ministrul a vorbit despre măsuri importante în acest sens, printre care reforma procuraturii, a sistemului judiciar și adoptarea așa-numitei Legi pre-vetting, în baza căreia va fi verificată integritatea potențialilor candidați pentru funcția de membru al Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) și Consiliului Superior al Procurorilor (CSP). Totodată, Guvernul a asigurat un echilibru între gestionarea stării de urgență și asigurarea drepturilor omului, de exemplu asigurând participarea Ombudsmanului la ședințele Comisiei pentru Situații Excepționale, și permițând desfășurarea adunărilor.  

La rândul lor, membrii delegației au remarcat că în pofida tuturor crizelor, țara noastră progresează în domeniul consolidării instituțiilor democratice și reformării sectorului justiției. De asemenea, a fost menționat faptul că de la ultima întâlnire din octombrie 2021, Executivul a îndeplinit toate obiectivele discutate și continua implementarea cu succes a agendei de reforme.

Părțile au mai vorbit despre parcursul european al țării noastre, menționând importanța realizării acestuia, inclusiv prin intermediul unei colaborări strânse între Republica Moldova şi Consiliul Europei.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Vizită de lucru a secretarului de stat al Guvernului pentru reintegrare, Roman Roșca, în localitățile de pe platoul Cocieri

/ Acum 6 zile

Președinta Republicii India, Droupadi Murmu, vizitează Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu delegația Grupului parlamentar de prietenie din cadrul Bundestagului Republicii Federale Germania

/ Acum 7 zile

Peste 82 de mii de cetățeni domiciliați în regiunea transnistreană sunt asigurați în sistemul medical al Republicii Moldova

/ Acum 7 zile

Peste 100 de funcționari publici, instruiți în aplicarea Analizei impactului de reglementare

/ 15 Iulie, 2026

Raportul privind progresele Republicii Moldova în implementarea Agendei 2030, prezentat la ONU

/ 15 Iulie, 2026

La Kyiv, Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est reafirmă cooperarea regională pentru pace și reziliență comună

/ 15 Iulie, 2026

Declarația comună de la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est

/ 15 Iulie, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit, la Kyiv, cu Președintele Volodymyr Zelenskyy

/ 15 Iulie, 2026

Construcția drumului de ocolire a orașului Drochia avansează: Guvernul a aprobat o nouă etapă a proiectului

/ 15 Iulie, 2026

Peste 9 mii de locuri bugetare pentru viitorii studenți, aprobate de Guvern

/ 15 Iulie, 2026

Președinta Maia Sandu, cu ocazia Zilei Statalității Ucrainei: „Vă mulțumim că ne reamintiți ce înseamnă să lupți pentru libertate”

/ 15 Iulie, 2026

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadoarea Regatului Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

/ 15 Iulie, 2026

VIDEO // Președinta Maia Sandu participă, la Kyiv, la evenimentele dedicate Zilei Statalității Ucrainei și la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est