Prim-ministrul Natalia Gavrilița a participat la Forumul Rețelei Centrelor de tineret
Chişinău, 28 dec. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Natalia Gavrilița a participat la Forumul Rețelei Centrelor de tineret din Moldova. Evenimentul este dedicat promovării tinerilor, valorificării creativității și spiritului inovator, dar și marcării rezultatelor obținute de aceste entități pe parcursul anului 2022, informează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Șefa Executivului a salutat extinderea rețelei centrelor de tineret cu încă 8 asemenea spații, care completează rețeaua existentă formată din 22 de centre la nivel raional și 22 la nivel local. „Este necesar să creăm sinergii între Guvern, administrațiile publice locale și organizațiile societății civile. Aceste centre oferă tinerilor posibilități de practicare a voluntariatului, de informare, implicare civică și participare activă la viața obștească, dezvoltare personală, orientare vocațională, activități pentru timpul liber. Prin implicarea în activitatea unor asemenea centre, tinerele și tinerii contribuie la soluționarea problemelor cu care se confruntă comunitățile lor. În acest sens, le suntem recunoscători partenerilor noștri de dezvoltare pentru tot suportul acordat în fondarea lor”, a menționat prim-ministrul.
Natalia Gavrilița a vorbit despre Strategia Tineret 2030 care are 3 priorități majore: programe de o calitate mai bună pentru tineret - bazate pe necesitățile lor reale, încurajarea participări civice a tinerilor și susținerea directă a inițiativelor organizațiilor de tineret. De asemenea, prim-ministrul a evidențiat acțiunile și măsurile întreprinse de Guvern în ultimul an, menite să încurajeze tinerii să studieze și să muncească în țară.
„Prin intermediul ODIMM, am demarat un nou program „Start pentru tineri - o afacere durabilă la tine acasă”, prin care tinerii și tinerele, care vor să-și dezvolte o afacere, pot primi fie granturi, fie un credit cu o componentă de grant. Pentru implementarea acestuia, în anul curent, au fost alocate resurse financiare în valoare de 20 de milioane de lei, pentru a susține circa 100 de afaceri autohtone. Tot în acest an, am introdus, în premieră pentru țara noastră, vouchere culturale, care vor încuraja tinerii să participe la evenimente culturale - expoziții, spectacole, concerte, dar și să procure cărți”, a subliniat Natalia Gavrilița.
Șefa Executivului s-a referit și la faptul că, în pofida tuturor dificultăților generate de războiul de la granițe și a crizelor cu care se confruntă întreaga societate, s-a reușit creșterea burselor pentru studenții doctoranzi și majorarea cu 7% a cuantumului burselor pentru elevii din învățământul profesional tehnic și superior. Prim-ministrul Gavrilița a vorbit și despre proiectul de lege care prevede majorarea burselor pentru sportivii olimpici. Astfel, 120 de sportivi de performanță din Republica Moldova vor primi burse de două ori mai mari, începând de anul viitor.
La final, Natalia Gavrilița a înmânat premii pentru câteva categorii: cel mai bun lucrător de tineret, cel mai bun specialist de tineret și pentru liderul de tineret. De asemenea, prim-ministrul a menționat că municipiul Ungheni a fost declarat „Capitala Tineretului 2023”.
Rețeaua Centrelor de tineret este rezultatul colaborării dintre Ministerul Educației și Cercetării, Biroul de cooperare al Elveției și Fondul Națiunilor Unite pentru Populație - UNFPA Moldova.
Foto: Guvern
Igor Grosu, în discuție cu omologii săi cehi – Președintele Senatului, Miloš Vystrčil, și Președintele Camerei Deputaților, Tomio Okamura
Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și-a început vizita oficială în Republica Cehă cu întrevederi dedicate cooperării și dezvoltării locale
Declarație comună în urma celui de-al doilea Summit Republica Moldova – UE
Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”
Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, la Festivalul „DescOperă”: „O țară care investește în cultură, investește, de fapt, în ceea ce va rămâne după noi”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă
Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu grup de fermieri, la Guvern: „Cele mai bune decizii se iau atunci când stăm la aceeași masă și vorbim deschis”
Peste 60 de milioane de euro pentru școli moderne și spitale eficiente energetic, cu sprijinul BEI și UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare proiect este încă un pas spre o Moldova în care serviciile publice sunt mai bune”
Viceprim-ministrul pentru reintegrare a adus un omagiu participanților la acțiunile de apărare a independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova
Reprezentanții Cancelariei de Stat au participat la reuniunile Comitetelor Programului Interreg Europe
Studiul de fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Parlamentul a votat integrarea Republicii Moldova în sistemul european de coordonare a securității sociale
Reguli noi pentru prestatorii de servicii de plată nebancari: Parlamentul consolidează cadrul legal de supraveghere
Noi garanții pentru părinți la locul de muncă. Concediile de maternitate și paternitate vor fi incluse în stagiul de cotizare la pensie
Republica Moldova își consolidează securitatea energetică: Parlamentul aprobă crearea stocurilor de urgență de produse petroliere
Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate
Președinta Maia Sandu: „Guvernul nu trebuie să se grăbească cu reforma fiscală. Proiectul trebuie revizuit înainte de aprobare”
Val de căldură în Republica Moldova: meteorologii au emis Cod galben, portocaliu și roșu de caniculă
Igor Grosu invită cetățenii la spectacolul „1946”: „Un eveniment de comemorare și reflecție”
Deputații au ținut un minut de reculegere în memoria victimelor conflictului de pe Nistru
Moment de reculegere în Parlament în memoria celor doi polițiști decedați la Sîngerei
Trei minori și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară în ultimele 24 de ore
Peste 20 de replici s-au înregistrat după puternicele seisme din Venezuela
Lucrarea artistului Pavel Brăila despre memorie și identitate culturală, inaugurată oficial la Viena
Republica Moldova găzduiește cea de-a doua etapă a Campionatului European de rugby
FOTO // Costumul tradițional românesc, valorificat prin arta ilustrației de carte la Biblioteca Națională
Cronica ARHIVELOR // 26 iunie 1989: Mii de oameni au condamnat Pactul Ribbentrop–Molotov și au cerut revenirea la alfabetul latin și tricolorul