Prim-ministrul Natalia Gavrilița s-a întâlnit cu primarii din raionul Criuleni
Chişinău, 2 aug. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Natalia Gavrilița s-a întâlnit astăzi cu reprezentanții autorităților publice locale din raionul Criuleni. Discuția s-a axat pe acțiunile Executivului, orientate spre soluționarea problemelor din localități, dar și gestionarea crizelor care continuă să afecteze Republica Moldova, în urma războiului din Ucraina, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Șefa Executivului a vorbit despre situația energetică din țară, menționând că autoritățile sunt în continuă căutare a unor soluții viabile pentru asigurarea cetățenilor cu lemne, păcură, cărbune și gazele naturale, la un preț cât mai avantajos. Pentru a diminua impactul creşterii preţurilor la energie asupra consumatorilor vulnerabili, a fost creat Fondul de reducere a vulnerabilității energetice care va permite acordarea în factură a compensațiilor lunare pentru consumul de gaze naturale, energie electrică și energie termică, precum și a unei subvenții pentru înlocuirea electrocasnicelor depășite tehnic. În același timp, în următoarea perioadă Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale va prezenta un plan privind pregătirea pentru sezonul rece.
Potrivit premierului, chiar dacă autoritățile sunt concentrate pe depășirea crizelor, dezvoltarea regională și asigurarea accesului cetățenilor la infrastructură socială de calitate și la servicii publice, rămâne a fi una dintre prioritățile Executivului. Astfel, serviciile publice electronice au devenit mai accesibile pentru oamenii de la sate, datorită lansării Centrelor Unificate de Prestare a Serviciilor Publice (CUPS), iar recent a fost lansat serviciul MDelivery, care permite livrarea documentelor la domiciliu, și platforma e-APL, care va contribui gestionarea eficientă a activităților la nivel local. În mod special, prim-ministrul s-a referit la Programul Național de Dezvoltare Locală „Satul European”, în raionul Criuleni primăriile au câștigat 18 proiecte, în valoare totală de 134 milioane de lei, iar primarii au menționat numeroasele beneficii ale acestuia pentru localnici, dar și pentru funcționarii din primării care capătă o nouă experiență în implementarea proiectelor.
În context, primarii au salutat acțiunile lansate de Executiv în vederea dezvoltării localităților, dar și reformării sectoarelor cheie. De asemenea, reprezentanții APL s-au referit la problemele cu care se confruntă localitățile pe care le conduc. Printre acestea s-au regăsit subiecte ce țin de delimitarea masivă a terenurilor, accesul la apa din iazuri pentru irigare, dar și simplificarea procedurii de vânzare a loturilor de teren aflate în gestiunea primăriilor. Natalia Gavrilița a menționat că a început un amplu proces de revizuire și analiză funcțională a activităților mai multor agenții de stat, iar în urma acestuia tergiversarea proceselor birocratice va fi soluționată.
Foto: Guvern
Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova
Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară
Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”
Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare
Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură
Politica fiscală pentru 2027 - propusă spre consultări publice: Sistem fiscal mai simplu, mai competitiv și mai ușor de administrat
Investiții de 50 de milioane de euro în modernizarea a 20 de școli-model din Republica Moldova
Guvernul consolidează stocurile de gaze naturale pentru consumatorii de pe ambele maluri ale Nistrului
Comisia Unificată de Control s-a întrunit la Bender
Explozie la cel mai mare centru de gaze naturale lichefiate din lume: 54 de răniți și 18 persoane dispărute în Qatar
Atacuri rusești asupra orașelor Zaporojie și Odesa: două persoane și-au pierdut viața
Speakerul Igor Grosu efectuează o vizită oficială în Republica Cehă
Curs valutar anunțat de BNM: cât costă euro și dolarul
Agenda evenimentelor, luni, 22 iunie
Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană, primul după deschiderea negocierilor de aderare, începe azi la Bruxelles
CEC a prezentat rezultatele preliminare ale referendumului local din Coșnița
BTA: Arheologii au descoperit un templu mai vechi sub sanctuarul lui Heracle din antica Heraclea Sintica
Prezență de 30% la urne în referendumul local din Coșnița. Rezultate preliminare anunțate de CEC
Din 2027, concediile vor fi acordate în zile lucrătoare. Ce trebuie să știe salariații
Referendum în Coșnița: Peste 26% dintre alegători au votat până la ora 18:00
Condiții mai bune pentru pacienți la Flocoasa: Oficiul Medicilor de Familie a fost renovat cu sprijinul CNAM
Referendum local în Coșnița: Peste 1.100 de alegători au votat până la ora 15:00
În capitală s-a desfășurat marșul „Chișinău Pride 2026”
Operațiune comună moldo-română: trei cetățeni din Bangladesh, depistați după trecerea ilegală a Prutului din Republica Moldova în România
FOTO // Ediția aniversară „DescOperă” se apropie de final. Cristian Jardan: „Orheiul Vechi este parte din experiența pe care publicul o trăiește la fiecare spectacol”