Primul satelit moldovenesc a fost plasat cu succes pe orbită
Chişinău, 12 aug. /MOLDPRES/. Nanosatelitul TUMnanoSAT, construit de Universitatea Tehnică a Moldovei, a fost lansat astăzi cu succes pe orbită de către astronauții de la Stația Spațială Internațională (SSI). La evenimentul, organizat în format hibrid, a participat prim-ministrul Natalia Gavrilița, rectorul UTM, Viorel Bostan, diplomați, reprezentanți ai Agenției Aerospaţiale din Japonia (JAXA) și Oficiului Națiunilor Unite pentru Afaceri Spațiale (UNOOSA), transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
În cadrul discursului său, după finalizarea cu succes a operațiunii, premierul Natalia Gavrilița a felicitat echipa UTM pentru munca făcută și a remarcat că evenimentul de astăzi, unul istoric, va aduce un șir de beneficii, atât domeniului științific, cât și cetățenilor.
„Sunt mândră pentru realizarea dumneavoastră și efortul depus pe parcursul ultimelor 14 ani, ca să ajungem în acest moment, când un vis a devenit realitate. Explorarea spațiului cosmic aduce nenumărate beneficii oamenilor, economiei, științei, dar și instituțiilor statului. Discutăm cu reprezentanți ai companiilor internaționale despre posibilitatea utilizării datelor din satelit pentru evaluarea roadei sau consecințelor unor calamități naturale. Acest lucru va face politicile Guvernului mult mai precise și va aduce beneficii economiei”, a declarat prim-ministrul în cadrul evenimentului.
De asemenea, șefa Executivului s-a adresat copiilor, prezenți în sală, și i-a îndemnat să-și urmeze visele și să aibă încredere în instituțiile de învățământ din Republica Moldova.
„Sper că voi, copii, v-ați convins, astăzi, că în școlile și universitățile din Republica Moldova se fac lucruri interesante și se poate ajunge chiar pe orbita planetei Pământ. În pofida tuturor greutăților, vom continua să investim în domeniul educației și științei. Trebuie să avem universități puternice, conectate la programe europene de cercetare, ca să putem realiza și în continuare asemenea proiecte”, a spus Natalia Gavrilița.
Rectorul UTM, Viorel Bostan, a venit cu mulțumiri echipei de specialiști, care a muncit la proiectarea, testarea și lansarea satelitului în cadrul Proiectului internațional „KiboCUBE”, realizat cu suportul Agenției Aerospaţiale din Japonia. De asemenea, inginerii moldoveni au primit asistență și expertiză din partea colegilor din România, Bulgaria și alte state ale UE.
„Acum 14 ani, a apărut ideea de a lansa un program de satelit, pentru ca să putem explora spațiul cosmic, dar și atrage cât mai mulți tineri în domeniul tehnologiilor inginerești. Am făcut două încercări de a aplica la Programul „KiboCube”, din a treia ne-a reușit. Acum, putem spune cu certitudine că Republica Moldova știe să construiască sateliți”, a spus Viorel Bostan.
Prezent la eveniment, Ambasadorul Japoniei la Chișinău a reconfirmat susținerea statului japonez pentru proiectele de inovare și cercetare ale Republicii Moldova.
„Aș dori să vă felicit pentru succes și aș vrea să-mi exprim un respect deosebit pentru munca făcută de o echipă talentată, care a adus un rezultat frumos. Astăzi, Moldova a lansat nu numai un satelit, dar și o speranță pentru viitor. Sunt sigur că acest pas va fi urmat de alte proiecte, cu susținerea statului japonez”, a spus Ambsadorul Katayama Yoshihiro.
Satelitul TUMnanoSAT, construit de Universitatea Tehnică a Moldovei, a fost lansat în spațiu pe 15 iulie, fiind transportat la Stația Spațială Internațională cu o rachetă a Companiei SpaceX. Cheltuielile au fost acoperite prin intermediul Programului internațional KiboCUBE, câștigat de UTM.
Foto: Guvern
Maia Sandu, la 24 de ani de la înființarea CNA: „Republica Moldova este astăzi mai puternică, mai rezilientă, mai determinată să își apere democrația și să își urmeze drumul european.”
Premierul Alexandru Munteanu, la Moldova Digital Summit 2026: „Ambiția noastră nu este doar să aderăm la UE, ci să contribuim la construirea viitorului digital al Europei”
Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova
Probleme de actualitate abordate în cadrul Comisiei Unificate de Control
Președinta Maia Sandu și Comisara Marta Kos au discutat despre reforme și pașii următori în procesul de aderare
Republica Moldova își consolidează capacitățile instituționale de combatere a amenințărilor hibride, cu sprijinul Misiunii de Parteneriat a Uniunii Europene în Republica Moldova
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Comisara Europeană pentru extindere, Marta Kos.
Maia Sandu, mesaj pentru investitorii europeni: „Când investiți în Moldova, investiți într-o țară al cărei viitor este ancorat în Europa"
Investiții de peste 1 miliard de euro, anunțate la Conferința investițională Republica Moldova – Uniunea Europeană. Premierul Alexandru Munteanu: „Moldova nu se mai pregătește pentru economia europeană. Moldova devine parte a economiei europene”
Mesaje de susținere de la Bruxelles. Delegația Parlamentului Republicii Moldova a discutat cu reprezentanții instituțiilor europene despre procesul de integrare europeană
Marta Kos, Comisara Europeană pentru extindere, în vizită oficială la Chișinău
Republica Moldova a finalizat etapa de eliberare a terenului fostului Stadion Republican și trece la transmiterea acestuia către Guvernul SUA
Subvenționarea agriculturii în următorii 5 ani: Mai multă competitivitate, reziliență climatică, valoare adăugată și dezvoltare rurală
Electrocasnice care consumă mai puțină energie, chiar și atunci când sunt oprite – Guvernul aliniază cerințele naționale la cele europene
Limba rusă a pierdut statutul de limbă protejată în Ucraina
VIDEO // Localitățile Roșcani, Telița și Calfa au aprobat decizia finală de amalgamare voluntară
Zilele Chinei la Chișinău: gastronomie, tradiții și tehnologii moderne în centrul capitalei
Președintele Nicușor Dan: Începerea negocierilor de aderare cu R.Moldova și Ucraina, o zi de referință pentru istoria extinderii UE
REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun
Turcia deschide noaptea porțile patrimoniului: 20 de muzee și situri istorice pot fi vizitate după apus
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice
UE deschide primul cluster de negocieri cu R. Moldova și Ucraina. António Costa: „Decizia reprezintă o recunoaștere a determinării în promovarea reformelor, chiar și în fața unor provocări enorme”
Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”
BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea
Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: „Extinderea este cel mai puternic instrument geopolitic al nostru, iar Ucraina și R. Moldova își au locul în UE”
Țările UE au agreat deschiderea primului cluster de negocieri. Ursula von der Leyen: „Extinderea rămâne una dintre cele mai mari povești de succes ale UE”
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Statele UE au aprobat deschiderea primului cluster de negocieri. Cristina Gherasimov: „Această decizie confirmă recunoașterea progreselor înregistrate de țara noastră”
FOTO // Modernizarea barajului Costești–Stânca avansează. Proiectul urmează a fi finalizat până la sfârșitul anului
Noi oportunități de formare europeană pentru profesioniști. Ministrul Justiției a semnat acordul de aderare a R. Moldova la ERA