ro

 

Oficial
25 Iunie, 2026 / 17:40
/ 14 Decembrie, 2022

Procedura de achiziții publice de valoare mică va fi eficientizată de un nou Regulament

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 dec. /MOLDPRES/. Procesul achizițiilor publice de bunuri, servicii și lucrări de valoare mică va fi mai eficient și transparent. Un nou Regulament în acest sens a fost aprobat în cadrul ședinței de astăzi a Cabinetului de miniștri, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Regulamentul vine cu o modificare esențială a modului de inițiere a achizițiilor de valoare mică. Astfel, pentru asigurarea transparenței și concurenței loiale, autoritatea/entitatea contractantă are obligația de a iniția achiziția în cadrul Sistemului informațional automatizat „Registrul de stat al achizițiilor publice” (SIA „RSAP”). Modul de planificare, inițiere și derulare a achiziției în cadrul sistemului informațional, de asemenea, este reglementat de Regulament. 

Sunt introduse modificări și în privința modului de încheiere și executare a contractelor.  În Regulament a fost inclusă posibilitatea ca autoritățile contractante să încheie contracte cu efectuarea plăților anticipate pentru achiziționarea mărfurilor, serviciilor și lucrărilor, cu respectarea prevederilor Legii finanțelor publice și responsabilității bugetar-fiscale. 

De asemenea, Regulamentul stabilește și procesul de raportare a achizițiilor de valoare mică. Astfel, monitorizarea realizării achizițiilor publice de valoare mică, în baza informațiilor din SIA „RSAP”, va fi asigurată de către Agenția Achiziții Publice.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la Festivalul „DescOperă”: „O țară care investește în cultură, investește, de fapt, în ceea ce va rămâne după noi”

/ Acum 5 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu grup de fermieri, la Guvern: „Cele mai bune decizii se iau atunci când stăm la aceeași masă și vorbim deschis”

/ Acum 6 zile

Peste 60 de milioane de euro pentru școli moderne și spitale eficiente energetic, cu sprijinul BEI și UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare proiect este încă un pas spre o Moldova în care serviciile publice sunt mai bune”

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare a adus un omagiu participanților la acțiunile de apărare a independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova

/ Acum 6 zile

Reprezentanții Cancelariei de Stat au participat la reuniunile Comitetelor Programului Interreg Europe

/ Acum 6 zile

Studiul de fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”

/ Acum 7 zile

Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”

/ Acum 7 zile

Proiectele prioritare în domeniul energetic, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și reprezentanții Grupului Băncii Mondiale

/ Acum 7 zile

Delegația Republicii Moldova a abordat circumstanțele care tensionează activitatea Comisiei Unificate de Control

/ Acum 7 zile

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu directoarea Biroului Fundației Konrad Adenauer Stiftung din Republica Moldova

/ 17 Iunie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu delegația Comisiei de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei

/ 17 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană de la Bruxelles