ro

 

Oficial
10 Februarie, 2026 / 14:37
/ 14 Decembrie, 2022

Procesul de întocmire a foilor de parcurs pentru transportul de mărfuri și persoane va fi simplificat  

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 dec. /MOLDPRES/. Guvernul a avizat pozitiv proiectul de lege ce prevede eliminarea limitelor de timp a foilor de parcurs pentru transportul de mărfuri și pentru transporturile rutiere de persoane în trafic național. Excepție va constitui transportul în regim de taxi,  la care valabilitatea foii de parcurs nu poate depăși 24 de ore, informează MOLDPRES, cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

În același timp, va fi păstrată obligativitatea de a efectua controlul tehnic și controlul medical al conducătorilor auto înainte de plecarea în rută sau la un interval stabilit.

Proiectul poate fi consultat la https://bit.ly/3WvHu3p

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Guvernul actualizează Codul Educației: „Îndeplinim astfel mai multe solicitări venite din sector și de la părinți”

/ Acum 6 zile

Î.S. „Calea Ferată din Moldova” va fi reorganizată pentru ca infrastructura și transportul de mărfuri și pasageri să fie gestionate separat

/ Acum 6 zile

Guvernul a aprobat crearea Centrului Universitar „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul, în cadrul UTM

/ Acum 6 zile

Președinții parlamentelor din Statele Baltice au discutat, la Călărași, despre integrarea europeană cu primari și antreprenori

/ Acum 6 zile

Mai mulți tineri specialiști din domeniul culturii vor beneficia de indemnizații unice la angajare

/ Acum 6 zile

Companiile naționale vor fi sprijinite să ajungă pe piețele externe, prin Programul „Bridge Export”

/ Acum 6 zile

Întrevederea șefei statului cu Președinții parlamentelor țărilor baltice: Experiența Estoniei, Letoniei și Lituaniei confirmă beneficiile aderării la UE

/ Acum 7 zile

Sprijin baltic pentru integrarea europeană a Republicii Moldova, la deschiderea sesiunii parlamentare de primăvară

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu șefii legislativelor statelor baltice: „Vom continua să transformăm această solidaritate în cât mai multe acțiuni concrete”

/ Acum 7 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadorul Ungariei în Republica Moldova, Sándor Szabó

/ 02 Februarie, 2026

Reforma administrației publice locale, discutată pe platforma Comisiei pentru administrație publică și dezvoltare regională: „Reforma este una națională, ne-o asumăm cu toții, în beneficiul cetățenilor”

/ 02 Februarie, 2026

Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu însărcinatul cu afaceri ad interim al Ambasadei Spaniei în Republica Moldova

/ 02 Februarie, 2026

Începe sesiunea parlamentară de primăvară 2026

/ 30 Ianuarie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat vinăria Purcari