ro

 

Oficial
13 Iunie, 2026 / 06:10
/ 03 Septembrie, 2021

Proiectul claselor bilingve francofone va fi consolidat, urmare a semnării unei Convenții de parteneriat

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 sep. /MOLDPRES/. În marja vizitei la Chișinău a șefului diplomației franceze, Jean Yves Le Drian, în incinta Liceului Teoretic „Gheorghe Asachi” a fost semnată ieri Convenția de Parteneriat între Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Ministerul Educației și Cercetării, Ambasada Franței în R. Moldova, Alianța Franceză din Moldova, Organizația Internațională a Francofoniei și Agenția Universitară a Francofoniei, comunică MOLDPRES.

Biroul de presă al MAEIE a relatat agenției că convenția își propune să asigure recunoașterea internațională a învățământului bilingv din Moldova și reconfirmă calitatea înaltă a studiilor bilingve în cadrul celor 8 licee incluse în proiect. 

În acest context, șeful diplomației moldovene Nicu Popescu a evidențiat că semnarea Convenției de parteneriat transmite un puternic mesaj de susținere proiectului claselor bilingve francofone în instituțiile de învățământ din țara noastră. 

Oficialul a discutat și cu reprezentanții corpului didactic despre eforturile care pot fi efectuate pe plan extern pentru sprijinirea formării inițiale și continue a profesorilor care predau în casele bilingve francofone. 

Ministrul de Externe Nicu Popescu, a punctat că fortificarea competențelor de cunoaștere a limbilor străine și valorificarea oportunităților de formare pentru tinerii din Republica Moldova este una din prioritățile diplomației moldovene și a susținut că Ministerul de Externe va continua să promoveze acest obiectiv și în cadrul altor vizite de nivel înalt.

Foto: MAEIE


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 zile

Maia Sandu, la 24 de ani de la înființarea CNA: „Republica Moldova este astăzi mai puternică, mai rezilientă, mai determinată să își apere democrația și să își urmeze drumul european.”

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la Moldova Digital Summit 2026: „Ambiția noastră nu este doar să aderăm la UE, ci să contribuim la construirea viitorului digital al Europei”

/ 04 Iunie, 2026

Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova

/ 04 Iunie, 2026

Probleme de actualitate abordate în cadrul Comisiei Unificate de Control

/ 04 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu și Comisara Marta Kos au discutat despre reforme și pașii următori în procesul de aderare

/ 04 Iunie, 2026

Republica Moldova își consolidează capacitățile instituționale de combatere a amenințărilor hibride, cu sprijinul Misiunii de Parteneriat a Uniunii Europene în Republica Moldova

/ 04 Iunie, 2026

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Comisara Europeană pentru extindere, Marta Kos.

/ 04 Iunie, 2026

Maia Sandu, mesaj pentru investitorii europeni: „Când investiți în Moldova, investiți într-o țară al cărei viitor este ancorat în Europa"

/ 04 Iunie, 2026

Investiții de peste 1 miliard de euro, anunțate la Conferința investițională Republica Moldova – Uniunea Europeană. Premierul Alexandru Munteanu: „Moldova nu se mai pregătește pentru economia europeană. Moldova devine parte a economiei europene”

/ 04 Iunie, 2026

Mesaje de susținere de la Bruxelles. Delegația Parlamentului Republicii Moldova a discutat cu reprezentanții instituțiilor europene despre procesul de integrare europeană

/ 03 Iunie, 2026

Marta Kos, Comisara Europeană pentru extindere, în vizită oficială la Chișinău

/ 03 Iunie, 2026

Republica Moldova a finalizat etapa de eliberare a terenului fostului Stadion Republican și trece la transmiterea acestuia către Guvernul SUA

/ 03 Iunie, 2026

Subvenționarea agriculturii în următorii 5 ani: Mai multă competitivitate, reziliență climatică, valoare adăugată și dezvoltare rurală

/ 03 Iunie, 2026

Electrocasnice care consumă mai puțină energie, chiar și atunci când sunt oprite – Guvernul aliniază cerințele naționale la cele europene