„R. Moldova este o țară deschisă pentru investiții”, a declarat Natalia Gavrilița la Baku
Chişinău, 11 oct. /MOLDPRES/. Aflată într-o vizită oficială la Baku, prim-ministrul Natalia Gavrilița s-a întâlnit astăzi cu ministrul Economiei al Republicii Azerbaidjan, Mikayil Jabbarov. Părțile au făcut un schimb de opinii privind dezvoltarea relațiilor comercial-economice moldo-azere, cu accent pe atragerea investiţiilor, creșterea volumului comercial, dar și pe perspectivele de colaborare în domeniul energetic în contextul provocărilor cu care se confruntă țara noastră, informează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Șefa Executivului a subliniat dinamica pozitivă a relațiilor moldo-azere din ultima perioadă, demonstrată prin fapte și decizii concrete. Natalia Gavrilița a salutat desfășurarea, după o pauză de 10 ani, a Comisiei mixte interguvernamentale de cooperare economică dintre Republica Moldova și Azerbaidjan, precum și realizarea în practică a înțelegerilor anterioare referitoare la furnizarea fertilizanților pe piața moldovenească și acordarea a 300 de autorizații de transport.
Prim-ministrul a spus că atragerea investiţiilor străine rămâne o prioritate pentru autoritățile de la Chișinău, accentuând, în context, avantajele pe care le oferă Zonele Economice Libere şi Parcurile Industriale din Moldova. Premierul a menționat că investițiile azere ar juca un rol important în sectoare, precum prelucrarea agricolă, eficiența energetică, IT, logistică și transport. Natalia Gavrilița a menționat, de asemenea, că există potențial pentru extinderea relațiilor comerciale, având în vedere categoriile de produse comercializate de cele două țări.
„Suntem recunoscători pentru primirea călduroasă. Întrevederea cu Președintele Republicii Azerbaidjan, Ilham Alyev, a dat tonul vizitei noastre aici. De altfel, aceeași deschidere spre un dialog constructiv am observat-o în fiecare instituție azeră. E un semn al prieteniei și al faptului că trebuie să fortificăm colaborarea bilaterală. Republica Moldova rămâne, la fel, o țară deschisă și atractivă pentru investitorii azeri, iar cei care decid să investească și să creeze locuri de muncă pentru cetățenii noștri vor avea toată susținerea Guvernului”, a spus Natalia Gavrilița.
Oficialii au explorat posibilitățile intensificării relațiilor comerciale între state, iar partea azeră a manifestat interes pentru colaborare în sectorul agricol.
„Țin să mulțumesc Republicii Moldova pentru cooperarea excelentă pe care am reușit să o restabilim între țările noastre. Dialogul pe care l-am avut cu colegii dumneavoastră, în ultima perioadă, a dat deja roade, mai ales în ceea ce privește vânzarea de fertilizanți. Suntem interesați de colaborarea pentru comercializarea produselor agricole din Moldova, dar și de schimbul de experiență în domenii, cum ar fi viticultura și industria vinului”, a subliniat Mikayil Jabbarov.
În prezent, în Republica Moldova sunt înregistrate 115 întreprinderi azere, cu un volum total de investiții în valoare de 35,7 milioane lei. Totodată, volumul comerțului bilateral este în creștere. Țara noastră exportă vin și produse agricole, îmbrăcăminte, încălțăminte și servicii, iar importurile constau din produse energetice și bunuri de larg consum.
Foto: Guvern
Consultări pentru reforma administrației publice locale: Viziunea reformei a fost discutată în alte 9 raioane
Premierul Alexandru Munteanu: „Curtea Constituțională rămâne un pilon al echilibrului democratic şi al parcursului european al Republicii Moldova”
Președinta Maia Sandu, avertisment cu privire la escrocherii: „Doar hoții cer bani, parole sau propun câștiguri rapide prin telefon sau internet”
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat zona industrială din comuna Trușeni: „Curajul și creativitatea mediului privat, în colaborare cu administrația locală, aduc rezultate concrete pentru localnici”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a vizitat grădinița din comuna Trușeni: „Atunci când administrația locală este activă, rezultatele se văd direct în viața oamenilor”
Revocarea Decretului nr. 418-IX din 11.04.2022 privind acordarea unei grațieri
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Japoniei, Kazuyuki Takeuchi
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu 16 primari ai suburbiilor municipiului Chișinău: „Fiecare leu public trebuie transformat în rezultate vizibile pentru oameni”
Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de premierul Alexandru Munteanu și Ambasadorul Ciprului, Pericles Demetriou Stivaros
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a discutat cu parlamentari eleni despre cooperare și integrare europeană
Circa 300 de localități rămase anterior neacoperite - incluse în programul de delimitare a bunurilor imobile
Guvernul facilitează revenirea cetățenilor moldoveni din diasporă
Frontiera Republicii Moldova va fi monitorizată după standarde europene
Reguli mai clare privind admisia, șederea și supravegherea străinilor în Republica Moldova
Arena Wiener Stadthalle, care va găzdui concursul Eurovision, va deveni zonă de securitate sporită
Chișinăul propune crearea unui Fond de convergență pentru reintegrarea celor două maluri ale Nistrului. Prima reuniune 1+1 după o pauză de peste un an
BTA: Plenul CSM a transmis propunerea pentru numirea unui nou procuror general interimar către Colegiul Procurorilor
Ucraina: 4.600 de militari ruși acuzați că ar fi săvârșit crime de război
UPDATE // Alertă falsă cu bombă pe Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău. Activitatea a fost reluată
Premierul Alexandru Munteanu a discutat cu antreprenorii din Nisporeni: „Guvernul vrea să fie un partener pentru oamenii de afaceri din Moldova”
Circa 1 350 de dosare privind circulația drogurilor, inițiate anul trecut. Ministra de interne, Daniella Misail-Nichitin, anunță noi mecanisme de combatere a traficului substanțelor interzise
Programul oficial al manifestărilor consacrate Zilei Memoriei și Recunoștinței
FOTO // Ministerul Mediului a început pregătirile pentru sezonul de împădurire din această primăvară
FOTO // Piața cerealelor, analizată la Ministerul Agriculturii: importuri reduse și tendințe regionale stabile în 2026
GALERIE FOTO // Performanța în învățământul dual, premiată la Chișinău
Agenția Navală a Republicii Moldova lansează un număr unic de informare și contact pentru cetățeni
ATENŢIE, FALS! Serviciul Fiscal de Stat avertizează asupra unor notificări înșelătoare transmise contribuabililor
WSJ: SUA au înaintat Iranului condiții privind programul nuclear, în cadrul negocierilor de la Geneva
Procurorul Alexandru Cernei a prezentat declarațiile martorului secret din dosarul „furtul miliardului”. Vladimir Plahotniuc nu a participat la ședință
Sprijinul Austriei pentru parcursul european al Moldovei, discutat la Viena