ro

 

Oficial
28 Iulie, 2026 / 19:33
/ 14 Decembrie, 2021

R. Moldova și Comisia Europeană vor semna un acord de 60 mln euro pentru gestionarea crizei energetice

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 dec. /MOLDPRES/. Cabinetul de miniștri a aprobat, în ședința de astăzi, proiectul de Hotărâre cu privire la inițierea negocierilor și aprobarea semnării Acordului de finanțare dintre Guvernul Moldovei și Comisia Europeană privind „Contractul de consolidare a statului și rezilienței pentru Republica Moldova”. Suportul bugetar va fi oferit sub formă de asistență nerambursabilă, a relatat agenției MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

Acordul prevede oferirea unui grant în valoare de 60 milioane euro pentru gestionarea crizei din sectorul energetic. Mijloacele financiare vor fi debursate anul curent, într-o singură tranșă.

Scopul principal al suportului respectiv este atenuarea impactului socio-economic urmare a creșterii prețurilor la gazele naturale, sporirea capacității Guvernului de a furniza servicii personalizate grupurilor vulnerabile, precum și redresarea socio-economică pe termen lung, securitatea energetică și tranziția energetică în Republica Moldova. 

Acordul va fi semnat pe data de 15 decembrie în cadrul summitului Parteneriatului Estic, la Bruxelles. Din partea Moldovei documentul va fi semnat de către vicepremierul Nicu Popescu, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene, iar din partea Comisiei Europene, de către Oliver Varhelyi, Comisarul european pentru vecinătate și extindere. 

Decizia de finanțare aferentă suportului bugetar „Contractul de consolidare a statului și rezilienței pentru Republica Moldova” a fost adoptată de către Comisia Europeană la 10 decembrie curent.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Cetățenii vor avea un rol mai activ în luarea deciziilor: Guvernul aprobă reguli noi pentru consultare și inițiativă civică

/ Acum 6 zile

Reguli mai clare la acordarea ajutorului de stat pentru întreprinderile din Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Școlile vor trece în subordinea MEC. Guvernul a aprobat reforma „Restart în educație”

/ Acum 6 zile

Noul cabinet de miniștri a depus jurământul în fața Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu

/ Acum 6 zile

Guvernul condus de Prim-ministrul Vasile Tofan a depus jurământul de învestire

/ Acum 6 zile

Guvernul condus de Vasile Tofan va depune miercuri jurământul de învestire

/ Acum 6 zile

Premierul Vasile Tofan: „Succesul va fi măsurat prin investiții, servicii publice mai bune și oameni care aleg să își construiască viitorul în Republica Moldova”

/ Acum 7 zile

Întrevederea Președintei Republicii Moldova cu primarii din autonomia găgăuză

/ Acum 7 zile

Discursul candidatului la funcția de Prim-ministru al Republicii Moldova, Vasile Tofan, susținut în plenul Parlamentului

/ 20 Iulie, 2026

Întrevederea Președintei Republicii Moldova cu membrii Adunării Populare a Găgăuziei

/ 20 Iulie, 2026

Președinta Maia Sandu, cu ocazia vizitei Președintei Republicii India: „Vrem ca această relație să aducă rezultate concrete pentru oamenii noștri”

/ 20 Iulie, 2026

Forumul de Afaceri Moldova - India: noi perspective pentru parteneriate economice și investiții bilaterale 

/ 20 Iulie, 2026

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună de presă cu Președinta Republicii India, Droupadi Murmu

/ 17 Iulie, 2026

Comentariu în legătură cu eliberarea din detenția ilegală a unor cetățeni din regiunea transnistreană a Republicii Moldova