ro

 

Oficial
29 Iunie, 2026 / 18:48
/ 22 Octombrie, 2021

R. Moldova va colabora în continuare cu OSCE pentru a face față provocărilor de securitate din regiunea noastră

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 oct. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut ieri, pe final de zi, la Viena, o întrevedere cu Helga Schmid, Secretarul General al OSCE, relatează MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al instituției prezidențiale. 

Șefa statului a menționat că Republica Moldova va colabora în continuare cu OSCE pentru a face față provocărilor de securitate din regiunea noastră, dar și pentru a avansa cooperarea în domeniul securității, drepturilor omului și combaterii corupției.

Președintele Maia Sandu i-a mulțumit Secretarului General pentru susținerea oferită țării și instituțiilor noastre în procesul de reglementare transnistreană. „Mizăm în continuare pe sprijinul OSCE pentru facilitarea dialogului și sprijinirea părților în promovarea unei reglementări politice cuprinzătoare și durabile”, a declarat șefa statului la întrevedere.

Foto: Președinție


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Zgomotul produs de trafic, aeroporturi și industrie va fi monitorizat și redus

/ Acum 5 zile

Proiectul „Livada Moldovei II”: 150 de milioane de euro pentru modernizarea sectorului agroalimentar

/ Acum 5 zile

Control mai strict al calității în construcții: noi măsuri pentru clădiri mai sigure 

/ Acum 5 zile

Guvernul va acorda ajutor financiar familiilor polițiștilor decedați la Sângerei

/ Acum 5 zile

Angajații din educație, care activează în instituții reorganizate, vor beneficia de transport

/ Acum 5 zile

Igor Grosu, în discuție cu omologii săi cehi – Președintele Senatului, Miloš Vystrčil, și Președintele Camerei Deputaților, Tomio Okamura

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”

/ Acum 6 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și-a început vizita oficială în Republica Cehă cu întrevederi dedicate cooperării și dezvoltării locale

/ Acum 7 zile

Declarație comună în urma celui de-al doilea Summit Republica Moldova – UE

/ Acum 7 zile

Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”

/ Acum 7 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova

/ 20 Iunie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, la Festivalul „DescOperă”: „O țară care investește în cultură, investește, de fapt, în ceea ce va rămâne după noi”

/ 20 Iunie, 2026

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă

/ 19 Iunie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu grup de fermieri, la Guvern: „Cele mai bune decizii se iau atunci când stăm la aceeași masă și vorbim deschis”