Reacția premierului interimar Aureliu Ciocoi în urma deciziei CEC privind deschiderea numărului de secții de votare peste hotare
Chişinău, 7 iun. /MOLDPRES/. Primul-ministru interimar, Aureliu Ciocoi, a reacționat în urma deciziei CEC privind deschiderea numărului de secții de votare peste hotare, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
„În scopul asigurării desfășurării alegerilor parlamentare anticipate din 11 iulie curent, Guvernul va face tot posibilul pentru acoperirea financiară a bunei organizări a scrutinului atât în țară, cât și peste hotare. Mai mult, Guvernul nu a dat niciun indiciu că nu ar avea capacitatea să acopere cheltuielile pentru deschiderea secțiilor de votare din străinătate, în cazul în care numărul acestora ar fi fost mai mare.
Suntem nedumeriți că CEC nu a luat în considerare recomandările colegilor noștri din cadrul misiunilor diplomatice care se vor afla în situația să gestioneze procesul de vot, în mod special în țările în care mulți concetățeni de-ai noștri nu au avut posibilitatea să-și exercite dreptul constituțional de a vota la scrutinul prezidențial din toamna anului 2020.
Regretăm că, în contextul pandemic COVID-19, nu s-a ținut cont de faptul că deschiderea mai multor secții de votare ar fi permis o asigurare mult mai eficientă a măsurilor de protecție și distanțare socială.
Pornind de la faptul că CEC are competențele depline de a decide autonom asupra secțiilor de votare din străinătate, încurajam CEC să-și revadă decizia din 5 iunie 2021, având în vedere recomandările formulate de colegii noștri din cadrul MAEIE, în mod special în cazul țărilor unde s-au format cozi și s-au consumat toate cele 5000 de buletine de vot, chiar și înaintea orei închiderii secțiilor de vot”, a declarat premierul Aureliu Ciocoi.
foto: Guvern
Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și-a început vizita oficială în Republica Cehă cu întrevederi dedicate cooperării și dezvoltării locale
Declarație comună în urma celui de-al doilea Summit Republica Moldova – UE
Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”
Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, la Festivalul „DescOperă”: „O țară care investește în cultură, investește, de fapt, în ceea ce va rămâne după noi”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă
Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu grup de fermieri, la Guvern: „Cele mai bune decizii se iau atunci când stăm la aceeași masă și vorbim deschis”
Peste 60 de milioane de euro pentru școli moderne și spitale eficiente energetic, cu sprijinul BEI și UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare proiect este încă un pas spre o Moldova în care serviciile publice sunt mai bune”
Viceprim-ministrul pentru reintegrare a adus un omagiu participanților la acțiunile de apărare a independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova
Reprezentanții Cancelariei de Stat au participat la reuniunile Comitetelor Programului Interreg Europe
Studiul de fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Proiectele prioritare în domeniul energetic, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și reprezentanții Grupului Băncii Mondiale
Doi elani, împușcați ilegal la Briceni. Poliția a deschis un dosar penal pentru braconaj
O minoră s-a înecat într-un iaz din Soroca. Salvatorii trag un semnal de alarmă
Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso – dialog despre investițiile strategice și sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în dialog cu omologul estonian, Kristen Michal
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare Valeriu Chiveri cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp
„Prietenii adevărați rămân alături”. Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu prim-ministra Ucrainei
VIDEO // Două femei au fost reținute pentru escrocherie. Victima, prejudiciată cu circa 450 000 de lei
Circa 120 de persoane cu dizabilități, aflate în îngrijire rezidențială, vor avea acces la traiul în comunitate
Restricții de circulație în centrul capitalei
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu însărcinatul cu afaceri al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova
BTA: Câștigătoarea Eurovision 2026, Dara, se alătură campaniei Ministerului Turismului pentru promovarea Bulgariei
Cutremure în Venezuela. Cel puțin 164 de morți și aproape 1.000 de răniți
Salariile angajaților din sistemul de asistență socială vor fi majorate. Ministra Natalia Plugaru: „Un pas important pentru recunoașterea muncii lor”
DOC // Ministerul Energiei a publicat memorandumul pentru construcția unei centrale electrice pe gaze de circa 100 MW
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Consiliul Directorilor BERD. Discuții despre reforme, parcursul european și proiectele susținute de Bancă
MEC propune schimbarea modului de administrare a școlilor: vor fi create Agenții Teritoriale pentru Educație