Regatul Țărilor de Jos va continua să ajute Republica Moldova în dialogul cu UE
Chişinău, 20 mai. /MOLDPRES/. Subiectele prioritare de pe agenda dialogului moldo-olandez și evoluțiile regionale în contextul războiului din Ucraina au fost discutate la întrevederea prim-ministrului Natalia Gavrilița cu un grup de parlamentari din Regatul Țărilor de Jos, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
În discuții despre parcursul european al Republicii Moldova, premierul a subliniat că ireversibilitatea procesului de integrare în UE necesită multă susținere, inclusiv din partea olandeză. Potrivit oficialului moldovean, actualmente pe agenda moldo-comunitară se regăsesc subiecte ce țin de liberalizarea transportului rutier, abolirea cotelor pentru exportul produselor moldovenești în Uniunea Europeană, reducerea taxelor pentru roaming.
„Ne-am asumat responsabilitatea să identificăm soluții rapide pentru depășirea crizelor generate de războiul din Ucraina și să fortificăm securitatea economică a țării noastre. În același timp, pentru a face față provocărilor, avem nevoie în continuare de suportul, investițiile și asistența adițională din partea statelor UE”, a spus Natalia Gavrilița.
La rândul lor, parlamentarii au accentuat că Regatul Țărilor de Jos va continua să ajute Republica Moldova în dialogul cu UE și va oferi asistența umanitară și financiară necesară țării noastre. În mod prioritar, asistența Olandei va fi redirecționată pentru domenii precum: drepturile omului, buna guvernare şi democrație, presa independentă, justiția şi statul de drept. Părțile au discutat, totodată, despre importanța schimbului de experiențe pe segmentul securității cibernetice, digitalizării, dar și intensificarea cooperării comercial-economice, în beneficiul cetățenilor ambelor țări.
Foto: Guvern
Prelucrarea datelor cu caracter personal în scopul combaterii infracțiunilor, reglementată de o nouă lege
Legislația privind supravegherea firmelor de investiții a fost armonizată cu normele UE
Legislația privind administrarea și utilizarea drumurilor publice, aliniată la standardele UE
Proiectele energetice de interes strategic vor fi autorizate în regim prioritar
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit, la București, cu membrii Clubului Oamenilor de Afaceri Basarabeni
Consolidarea parteneriatului moldo-român, discutată cu liderii Parlamentului României
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere de rămas bun cu Guido Beltrani, directorul Biroului de Cooperare al Elveției în Republica Moldova
Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu omologul său irlandez, Micheál Martin
Președinta Maia Sandu îl va găzdui pe Prim-ministrul landului Bavaria, Markus Söder
Premierul Vasile Tofan, după întrevederea cu omologul său român, Ilie Bolojan: „Ne dorim să transformăm apropierea dintre țările noastre în mai multe investiții și oportunități pentru oameni”
Mesaje de apreciere din partea vicepremierului pentru reintegrare la adresa celor responsabili din partea Republicii Moldova de menținerea păcii și ordinii de drept în perimetrul Zonei de Securitate
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Președintele României, Nicușor Dan
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”
Republica Moldova va avea primul laborator acreditat european pentru diagnosticul virusurilor viței-de-vie
FOTO // Apa potabilă ajunge mai aproape de locuitorii din Suruceni, Nimoreni și Malcoci, raionul Ialoveni
Președinta Maia Sandu, despre Guvernul Tofan: „Planurile de dezvoltare sunt mari și ambițioase. Este nevoie de multă energie și stabilitate pentru a reuși”
VIDEO // Oraşul Strășeni va avea un parc modern cu alei reabilitate, spații verzi și zone pentru copii
Livrările de rachete interceptoare către Ucraina au scăzut la o treime față de anul trecut
Festivalul Lupilor revine la Orheiul Vechi cu trei zile de concerte și activități culturale
Investițiile și proiectele energetice, priorități pe agenda relației dintre Moldova și SUA
VIDEO // R. Moldova va marca Ziua Independenței printr-o paradă militară solemnă. Maia Sandu: „Evenimentul reflectă eforturile pentru consolidarea capacităților de apărare”
Curtea de Apel a menținut condamnarea unui fost deputat pentru îmbogățire ilicită. Acesta va achita statului peste 2,4 milioane de lei
O nouă instituție de învățământ profesional tehnic în sudul țării: Guvernul a aprobat înființarea Colegiului moldo-turc la Comrat
ARMENPRESS: Oficiali din Armenia și SUA discută lansarea rapidă a programului TRIPP
VIDEO // Președinta Maia Sandu, despre crizele energetice și hidrologice: „Guvernul va face tot posibilul pentru a atenua consecințele”
FOTO // Autoritățile din Moldova și Ucraina au evaluat situația de pe Nistru și pregătesc măsuri pentru diminuarea riscurilor
Măsuri de economisire a energiei la Parlament. Instituția limitează consumul de electricitate și apă caldă
VIDEO // O femeie a fost înșelată cu peste 277 de mii de lei printr-o falsă platformă de investiții online
Subvenții de peste 56 de milioane de lei, autorizate pentru agricultori și proiecte de dezvoltare rurală în luna iulie