Relațiile cu Benelux au fost discutate de șefa statului cu prim-miniștrii Belgiei, Luxemburgului și Țărilor de Jos
Chişinău, 7 oct. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit în marja Summitului CPE de ieri de la Praga (Cehia) cu șefii de guverne din statele ce formează Uniunea Economică Benelux - prim-miniștrii Belgiei, Alexander De Croo, Regatului Țărilor de Jos, Mark Rutte și Luxemburgului, Xavier Bettel, comunică MOLDPRES.
Serviciul prezidențial de presă a relatat ca șefa statului a mulțumit pentru votul de susținere a statutului de țară candidată la UE al Republicii Moldova și a menționat că țara noastră își dorește o cooperare mai strânsă cu țările Benelux, inclusiv prin sporirea exportului de produse moldovenești pe piețele lor și prin atragerea investițiilor în țara noastră. Președintele Maia Sandu a vorbit despre consecințele crizei energetice pentru Moldova și despre necesitatea identificării unor soluții rapide ce ar conduce la reducerea prețurilor la resursele energetice pe piața europeană.
De asemenea, Președintele Maia Sandu a vorbit despre acțiunile întreprinse de instituțiile moldovenești pentru a îndeplini condițiile înaintate de UE pentru a avansa către următoarea etapă a procesului de integrare.
Foto: Președinție
Guvernul condus de Vasile Tofan va depune miercuri jurământul de învestire
Premierul Vasile Tofan: „Succesul va fi măsurat prin investiții, servicii publice mai bune și oameni care aleg să își construiască viitorul în Republica Moldova”
Întrevederea Președintei Republicii Moldova cu primarii din autonomia găgăuză
Discursul candidatului la funcția de Prim-ministru al Republicii Moldova, Vasile Tofan, susținut în plenul Parlamentului
Întrevederea Președintei Republicii Moldova cu membrii Adunării Populare a Găgăuziei
Președinta Maia Sandu, cu ocazia vizitei Președintei Republicii India: „Vrem ca această relație să aducă rezultate concrete pentru oamenii noștri”
Forumul de Afaceri Moldova - India: noi perspective pentru parteneriate economice și investiții bilaterale
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună de presă cu Președinta Republicii India, Droupadi Murmu
Comentariu în legătură cu eliberarea din detenția ilegală a unor cetățeni din regiunea transnistreană a Republicii Moldova
Vizită de lucru a secretarului de stat al Guvernului pentru reintegrare, Roman Roșca, în localitățile de pe platoul Cocieri
Președinta Republicii India, Droupadi Murmu, vizitează Republica Moldova
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu delegația Grupului parlamentar de prietenie din cadrul Bundestagului Republicii Federale Germania
Peste 82 de mii de cetățeni domiciliați în regiunea transnistreană sunt asigurați în sistemul medical al Republicii Moldova
Peste 100 de funcționari publici, instruiți în aplicarea Analizei impactului de reglementare
Premierul Vasile Tofan, despre formarea prețurilor la carburanți: „Avem cele mai joase prețuri din regiune, trebuie să ne asigurăm că dispunem și de volumele necesare”
Rata de promovare la BAC a crescut, după sesiunea suplimentară: peste 15 mii de candidați au promovat examenele
Igor Grosu, de Ziua Constituției: „Respectarea Legii Supreme înseamnă respect pentru democrație și drepturile cetățenilor”
Guvernul a instituit starea de alertă în sectoarele energetic și hidrologic, pentru 30 de zile
Republica Moldova intră în stare de alertă în sectorul hidrologic. „Trebuie să fim pregătiți și să acționăm cu prudență și responsabilitate”
Cronica ARHIVELOR // Eugeniu Coșeriu, savantul care a revoluționat studiul limbajului
Guvernul instituie stare de alertă în sectorul energetic. Premierul Vasile Tofan: „Este o situație complicată și trebuie să intervenim responsabil”
FOTO // România va dona cărți în limba română bibliotecilor din Republica Moldova
Peste 14 600 mii de solicitări la ambulanță într-o săptămână. Cele mai multe urgențe au fost de natură cardiovasculară
Vaccinarea împotriva hepatitei B, extinsă pentru adulții cu risc sporit de infectare. CNAM alocă fonduri pentru 13,8 mii de doze
Un taximetrist a fost condamnat la opt luni de închisoare după ce ar fi pretins 400 de euro pentru a influența angajați ai poliției
CSM a lansat concurs pentru ocuparea a 15 funcții de judecător în Colegiul specializat anticorupție al Judecătoriei Chișinău
Polițiștii din Brigada „Fulger” desfășoară exerciții tactice în Basarabeasca
Euro se apreciază ușor, iar cotația dolarului scade
Agenda evenimentelor, marți, 28 iulie
Igor Grosu: „Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei sunt programate pentru 15 noiembrie 2026”