Republica Moldova a agreat cu Turcia extinderea Acordului de Liber Schimb
Chişinău, 27 ian. /MOLDPRES/. Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a discutat, la Ankara, cu ministrul Comerțului Republicii Turcia, Mehmet Muș, și cu Faik Yavuz, membru al boardului și trezorierul TOBB – Uniunea Camerelor de Comerț și Industrie și a Burselor de Mărfuri din Turcia, cea mai mare cameră de comerț din Turcia care include peste un milion de companii. Discuțiile au avut loc în contextul atragerii investițiilor turcești în Republica Moldova și promovării exporturilor moldovenești pe piața turcă, informează MOLDPRES cu referire la Direcția comunicare și relații publice a Legislativului.
Președintele Parlamentului a prezentat oportunitățile de afaceri și investiții ale Moldovei, evidențiind sectoarele economice cu potențial de creștere și climatul de afaceri, inclusiv facilitățile fiscale oferite investitorilor străini de către autoritățile moldovenești. „Trebuie să facem tot posibilul ca numărul afacerilor să crească, doar astfel vom putea crea noi locuri de muncă acasă, dacă dorim ca Republica Moldova să prospere, iar oamenii să trăiască mai bine în țara lor”, a menționat Igor Grosu.
Oficialii au convenit ca în acest an să fie organizată inaugurarea oficială a Camerei de comerț moldo-turce, care va fi însoțită de un forum al oamenilor de afaceri. De-a lungul anilor, companiile turcești au reușit să dezvolte afaceri de succes în Moldova, inclusiv în domenii ca industria alimentară, telefonia mobilă, infrastructură, medicină și industria hotelieră.
În discuțiile cu ministrul Comerțului, a fost agreată extinderea Acordului de Liber Schimb, care va permite creșterea substanțială a cotelor de export pentru produsele noastre în Turcia, inclusiv vin.
Tot astăzi, șeful Legislativului a discutat cu președintele Agenției Turce de Cooperare și Coordonare (TİKA), Serkan Kayalar. Igor Grosu i-a mulțumit că, în cei peste 25 de ani de activitate în Republica Moldova, au fost implementate peste 400 de proiecte în valoare de circa 400 de milioane de euro, care au îmbunătățit calitatea vieții cetățenilor noștri. „Ne-am dori ca, pe viitor, să extindem aceste proiecte în diversificarea cooperării regionale cu accent pe dezvoltarea proiectelor de infrastructură locală, inclusiv pentru proiectele de eficiență energetică în clădirile publice, agricultură, pregătirea cadrelor didactice”, a spus președintele Parlamentului.
O delegație parlamentară, condusă de președintele Legislativului, Igor Grosu, a efectuat o vizită oficială în Republica Turcia, în perioada 25-27 ianuarie. Din componența delegației au făcut parte deputații Fiodor Gagauz, Radu Marian, Sergiu Lazarencu și Larisa Novac.
Foto: Parlament
Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova
Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară
Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”
Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare
Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură
Politica fiscală pentru 2027 - propusă spre consultări publice: Sistem fiscal mai simplu, mai competitiv și mai ușor de administrat
Investiții de 50 de milioane de euro în modernizarea a 20 de școli-model din Republica Moldova
Guvernul consolidează stocurile de gaze naturale pentru consumatorii de pe ambele maluri ale Nistrului
Comisia Unificată de Control s-a întrunit la Bender
Operațiune comună moldo-română: trei cetățeni din Bangladesh, depistați după trecerea ilegală a Prutului din Republica Moldova în România
FOTO // Ediția aniversară „DescOperă” se apropie de final. Cristian Jardan: „Orheiul Vechi este parte din experiența pe care publicul o trăiește la fiecare spectacol”
FOTO // Tineri din șapte țări și profesori americani au vizitat Parlamentul Republicii Moldova în ultima săptămână
Australia dă asigurări că va ține sub control gripa aviară, după confirmarea primului caz
Meteorologii au emis Cod galben de caniculă pentru centrul și sudul țării
FOTO // Igor Grosu, la 10 ani de „DescOperă”: „Cultura și frumusețea locurilor noastre pot aduce oamenii împreună și pot promova Republica Moldova în lume”
Referendum local în Coșnița: Peste 700 de alegători au votat până la ora 12:00
Actualizări la Serviciul 112. Dispecerii și operatorii învață noile funcționalități ale sistemului
Ministra Muncii explică profesorilor noile reguli privind concediile: „Nu pierdeți nicio zi de odihnă, nici banii de concediu. Schimbarea modului de calcul nu înseamnă mai puțină odihnă, ci doar o nouă formulă, iar zilele acumulate până acum rămân neatinse”
Vicepreședintele american JD Vance a sosit în Elveția pentru negocieri cu Iranul. Situația în Strâmtoarea Ormuz rămâne incertă
Sinodul Mitropoliei Basarabiei a desemnat doi candidați pentru slujirea de mitropolit
Iranul anunță că închide din nou Strâmtoarea Ormuz în urma atacurilor Israelului în Liban
Locuitorii din comuna Coșnița, așteptați la urne pentru un referendum local privind terenurile din extravilan
Natalia Plugaru explică modificările privind concediile: „ Nimeni nu pierde nici zilele de odihnă, nici banii de concediu”
Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace în toate sectoarele Chișinăului
Șefa statului Maia Sandu a felicitat lucrătorii medicali și farmaciștii cu prilejul sărbătorii profesionale: „Vă mulțumesc pentru profesionalismul și devotamentul cu care salvați vieți”