ro

 

Oficial
08 Mai, 2026 / 23:23
/ 17 Noiembrie, 2021

Republica Moldova mizează pe sprijinul USAID pentru o reformă reală a justiției și lupta anticorupție

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 17 nov. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut astăzi o întrevedere cu Samantha Power, Administratorul USAID, aflată la Chișinău în prima sa vizită în străinătate în actuala funcție, comunică MOLPRES cu referire la Serviciul de presă al instituției prezidențiale.

Discuțiile din cadrul întrevederii au vizat  proiectele realizate de USAID în țara noastră, în diverse domenii. „Am vorbit despre investițiile majore făcute de SUA pentru modernizarea industriei ușoare din Republica Moldova, pentru susținerea micului business și a agriculturii competitive sau pentru dezvoltarea sectorului IT și a inovațiilor”, a declarat șefa statului. Un mare program USAID în domeniul digital, în valoare de 32 de milioane de dolari - „Tehnologiile Viitorului” - va fi lansat chiar în această seară la Chișinău. Programul va promova inovațiile și ne va ajuta să avansăm pe calea economiei digitale.

Președinta Maia Sandu a apreciat efortul Statelor Unite de a susține democrația, societatea civilă și presa independentă din țara noastră și a mulțumit pentru ajutorul oferit în lupta cu pandemia. „Mizăm pe sprijinul USAID inclusiv pentru o reformă reală a justiției și lupta anticorupție, ca elemente-cheie pentru a dezvolta economia țării și a asigura bunăstarea oamenilor”, a subliniat șefa statului.

La rândul său, Samantha Power a dat asigurări că SUA vor susține în continuare Republica Moldova și agenda de reformare a țării.

Foto: Președinție


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Maia Sandu a participat la reuniunea Coaliției Europene împotriva Drogurilor în cadrul Comunității Politice Europene de la Erevan

/ Acum 4 zile

Viitorul european al Republicii Moldova în centrul atenției unei reuniuni la nivel înalt la Erevan

/ Acum 4 zile

Amalgamare voluntară la Rezina: nouă primării se unesc și vor primi stimulente în valoare de 85 milioane de lei

/ Acum 4 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu a primit delegația japoneză condusă de Ministrul Afacerilor Interne și Comunicațiilor, Hayashi Yoshimasa

/ Acum 6 zile

Igor Grosu va participa la Conferința președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Comunității Politice Europene de la Erevan

/ 30 Aprilie, 2026

Șefa statului a continuat, la Bălți, dialogul despre siguranța copiilor în mediul online

/ 30 Aprilie, 2026

Stagiile plătite în serviciul public: Tinerii sunt invitați să aplice pentru ediția 6.1 a programului

/ 30 Aprilie, 2026

VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul Național al Pieței Muncii și Dialogului Social: „Tehnologia nu ne înlocuiește, dar ne obligă să fim mai buni, mai adaptați și mai pregătiți”

/ 30 Aprilie, 2026

Președinta Maia Sandu, la învestirea Procurorului General: „Aveți tot sprijinul meu pentru un stat de drept autentic, care să servească strict interesele cetățenilor și statului Republica Moldova”

/ 30 Aprilie, 2026

Șefa statului a semnat Decretul de numire în funcție a noului Procuror General al Republicii Moldova

/ 29 Aprilie, 2026

Fermierii vor beneficia de compensarea parțială a accizei la motorină pentru perioada 1 martie-31 mai 2026: Guvernul alocă 110 milioane de lei

/ 29 Aprilie, 2026

Instituirea punctului de trecere a frontierei „Ungheni–Ungheni”, aprobată de Guvern