Republica Moldova și Statul Qatar își vor consolida cooperarea bilaterală
Chişinău, 19 mai /MOLDPRES/. Relațiile dintre Republica Moldova şi Statul Qatar în domeniile comercial-economic, investiţional și umanitar au fost principalele subiecte abordate în cadrul întrevederii de astăzi a Premierului Pavel Filip cu Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Statului Qatar în R. Moldova, Mohammed Bin Mohammed Ali-Maliki, informează MOLDPRES cu referire la Biroul comunicare și relații cu presa al Guvernului.
Oficialii au remarcat dinamica pozitivă a cooperării bilaterale. De la deschiderea misiunii diplomatice în Statul Qatar volumul schimburilor comerciale bilaterale a crescut de la 72,6 mii dolari la 329,6 mii dolari la nivelul anului trecut.
Referindu-se la dezvoltarea şi consolidarea relațiilor economice dintre cele două țări pe viitor, Premierul a subliniat utilitatea promovării active a oportunităților de afaceri, inclusiv prin organizarea forumurilor și misiunilor de afaceri, ce ar facilita stabilirea contactelor de business directe.
”Noi sîntem preocupați de atragerea investitorilor străini în țara noastră, care să dezvolte proiecte competitive, de impact economic major. De aceea, cunoscînd potențialul investițional al Statului Qatar, dorim să vedem cît mai mulți investitori din această țară în Moldova”, a spus Pavel Filip.
La rîndul său, Ambasadorul Statului Qatar a vorbit despre simplificarea procedurii de acordare a vizelor pentru cetățenii din Qatar, care doresc sa viziteze Republica Moldova, fapt ce va permite mărirea fluxului de turiști și de oameni de afaceri din această țară. Totodată, diplomatul a dat asigurări că va contribui la intensificarea dialogului, în următoarea perioadă, pentru a identifica și promova toate oportunitățile de cooperare bilaterală.
În încheierea întîlnirii, Premierul a dat asigurări că Executivul va oferi tot suportul necesar pentru facilitarea contactelor de business.
(Editor M. Jantovan)
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Alexandra Papadopoulou, viceministră a Afacerilor Externe a Greciei, țara care va prelua Președinția Consiliului UE în iulie 2027
Premierul Alexandru Munteanu și Comisara Europeană Jessika Roswall au discutat despre accelerarea agendei verzi și avansarea Republicii Moldova pe calea integrării europene
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Jessika Roswall, Comisara europeană pentru mediu
Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul privind Finanțele și Investițiile Verzi Moldova: „Investițiile verzi nu sunt doar investiții în mediu, ci investiții în viitorul economiei noastre”
Programul URBACT: Noi oportunități de sprijin pentru orașele și municipiile din Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp
Prima reuniune a Subcomitetului Republica Moldova – Uniunea Europeană privind reforma administrației publice a avut loc la Chișinău
Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso – dialog despre investițiile strategice și sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în dialog cu omologul estonian, Kristen Michal
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare Valeriu Chiveri cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp
„Prietenii adevărați rămân alături”. Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu prim-ministra Ucrainei
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu însărcinatul cu afaceri al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Consiliul Directorilor BERD. Discuții despre reforme, parcursul european și proiectele susținute de Bancă
Premierul Alexandru Munteanu, la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei: „Republica Moldova va continua să fie alături de Ucraina și să contribuie la reconstrucția sa”
Un bărbat a murit, iar trei persoane au fost rănite într-un accident produs lângă Orhei
Președinta Maia Sandu va susține o conferință de presă astăzi, 3 iulie
Republica Moldova și-a prezentat prioritățile în domeniul inteligenței artificiale la reuniunea parlamentară a statelor din regiunea Mării Negre
Comisia parlamentară pentru economie, buget și finanțe are un nou președinte
Breaking news
Premierul Alexandru Munteanu și-a anunțat demisia
Republica Moldova pregătește noi reguli pentru munca pe platformele digitale
Al doilea lot de vaccin antirabic din acest an a ajuns în Republica Moldova
VIDEO // Un bărbat a fost reținut în flagrant după o escrocherie de 140.000 de lei
Moneda comemorativă „Vasile Vasilache - 100 de ani de la naștere”, lansată de BNM
Peste 25,8 milioane de lei au fost direcționați în 2026 către organizații non-profit și entități religioase prin „Legea 2%”
Noul sediu al Teatrului „B. P. Hasdeu” din Cahul, tot mai aproape de inaugurare
Mamă solitară, salvată de la exploatare sexuală în Turcia. O femeie din Cahul, condamnată la șapte ani de închisoare
Euro se apreciază ușor, iar dolarul își menține valoarea
GALERIE FOTO // Expoziția „Adevărata natură” a artistului Șerban Savu, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
BTA: Cântăreața bulgară Elizabeth Visio a câștigat medalia de aur la un concurs muzical desfășurat la Rimini
Înmatricularea mașinilor importate a fost simplificată: procedurile pot fi efectuate la orice subdiviziune a ASP