ro

 

Oficial
07 Martie, 2026 / 01:08
/ 17 Mai, 2023

Republica Moldova va primi 220 mln de dolari pentru consolidarea securității energetice

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 17 mai /MOLDPRES/. R. Moldova va beneficia de resurse financiare sub formă de grant pentru consolidarea securității energetice și rambursarea cheltuielilor pentru achizițiile de energie electrică.

În acest sens, Cabinetul de miniștri a aprobat inițierea negocierilor și semnarea celui de-al cincisprezecelea Amendament la Acordul de asistență privind obiectivul de dezvoltare dintre Guvernul Republicii Moldova și cel al SUA pentru creștere economică durabilă, ancorată în integrarea europeană, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

Amendamentul prevede o alocare suplimentară în valoare de 220 de milioane de dolari SUA drept contribuție nerambursabilă în cadrul Acordului pentru consolidarea securității energetice a R. Moldova, prin conectarea elementelor-cheie ale sectorului energetic cu sistemele europene.

Concomitent, Amendamentul prevede stabilirea termenilor și condițiilor privind suportul bugetar nerambursabil în valoare de 76,8 milioane de dolari SUA ce urmează a fi oferit către Agenția SUA pentru Dezvoltare Internațională, prin intermediul Fondului fiduciar instituit de către Banca Mondială. Acest sprijin bugetar va asigura rambursarea cheltuielilor pentru achizițiile de energie electrică de la furnizorii din Ucraina și țările ENTSO-E, pentru perioada septembrie 2022 - martie 2023. 

Urmare a alocărilor suplimentare enunțate, bugetul total al Acordului va însuma 392,7 milioane de dolari SUA - contribuția nerambursabilă totală a Guvernului SUA în cadrul tratatului prenotat, din care a fost deja valorificată suma de peste 80 de milioane de dolari SUA.

Amendamentul respectiv va fi semnat de către Ministerul Finanțelor și USAID, iar ulterior va fi ratificat de Parlamentul Republicii Moldova.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu, la 34 de ani de la războiul de pe Nistru: „În numele celor care au căzut și au luptat, ne asumăm să păstrăm vie flacăra libertății. În fiecare zi”

/ Acum 4 zile

Mesajul Președintei Maia Sandu la ceremonia dedicată Zilei Memoriei și Recunoștinței

/ Acum 4 zile

FOTO // Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a efectuat o vizită de lucru în raionul Criuleni

/ Acum 5 zile

Președinta Republicii Moldova a participat la inaugurarea Festivalului Internațional de Muzică „Mărțișor”

/ Acum 7 zile

Reforma administrației publice locale a fost consultată deja în 26 de raioane ale Republicii Moldova

/ Acum 7 zile

Lansarea proiectului „Facilitarea procesului de Aderare la Uniunea Europeană prin Coordonare și Implicare în Moldova”, sprijinit de Germania

/ Acum 7 zile

ATENȚIE! Termenul-limită de prezentare a propunerilor de proiecte ce urmează a fi finanțate prin Programul activităților de reintegrare a țării pentru anul 2026 a fost prelungit până în data de 6 martie 2026

/ Acum 7 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, în vizită de lucru la instituțiile de învățământ cu predare în limba română din Tiraspol și Bender

/ 26 Februarie, 2026

O nouă reuniune de lucru a reprezentanților politici în procesul de negocieri pentru reglementarea transnistreană, după o pauză de peste 15 luni

/ 26 Februarie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu a discutat cu antreprenorii din Nisporeni: „Guvernul vrea să fie un partener pentru oamenii de afaceri din Moldova”

/ 26 Februarie, 2026

Programul oficial al manifestărilor consacrate Zilei Memoriei și Recunoștinței

/ 26 Februarie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu primarii din Nisporeni: „Necesitățile firești ale oamenilor trebuie să fie o normalitate, nu un privilegiu”

/ 26 Februarie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în comuna Iurceni, cunoscută pentru promovarea artei olăritului: „Guvernul va continua să investească în dezvoltarea culturii”

/ 26 Februarie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită de lucru în raionul Nisporeni