Rezervele de stat vor fi completate cu încă 15 milioane m3 de gaze naturale, potrivit deciziei CSE
Chişinău, 30 sep. /MOLDPRES/. 15 milioane de m3 de gaze naturale vor fi procurate de SA „Energocom”, în două tranșe, și stocate în depozitele din Ucraina. O asemenea decizie a fost luată joi, în cadrul ședinței Comisiei pentru Situații Excepționale (CSE), prezidate de prim-ministrul Natalia Gavrilița, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Stocurile de gaze naturale vor fi procurate și livrate în baza unui contract-cadru de vânzare-cumpărare a gazelor naturale de tip EFET, încheiat între SA „Energocom” și SA „Moldovagaz”.
Pentru prima tranșă, de 10 milioane m3, prețul de achiziție va constitui 1882,78 de dolari per 1000 m³ și va fi confirmat prin actul de predare-primire între SA „Moldovagaz” și FJSC „Gazprom”, la care vor fi adăugate costurile de livrare prin sistemul de transport al SRL „Moldovatransgaz”.
A doua tranșă de procurare a gazelor naturale, în volum de 5 milioane m3, va fi efectuată în luna octombrie, la un preț preliminar de 1.058,11 de dolari per 1000 m³, estimat conform situației din 23 septembrie 2022. Preţul final al gazelor naturale va fi recalculat după stabilirea preţului de import al gazelor naturale pentru SA „Moldovagaz” în luna octombrie curent. De asemenea, membrii CSE au decis alocarea a 511 milioane de lei, din bugetul de stat, SA "Energocom” pentru majorarea capitalului social.
În scopul acoperirii cheltuielilor suportate pentru gestionarea crizei refugiaților, membrii CSE au decis să aloce, din Fondul de Intervenție al Guvernului, mijloace financiare în sumă de 589,7 mii de lei pentru acordarea sporurilor salariale angajaților antrenați în procesul de gestionare a fluxului de refugiați. Alte 445,1 mii de lei vor fi distribuite autorităților publice locale de nivelul I și 3287,3 mii de lei – celor de nivelul II, pentru întreținerea centrelor de plasament temporar pentru persoane refugiate. În același scop, Ministerului Muncii și Protecției Sociale (MMPS) îi vor fi alocate cca 1,877 mii de lei, iar Ministerului Educației și Cercetării (MEC) - 119,9 mii de lei.
Dispoziția CSE mai prevede acordarea Ucrainei, în calitate de asistență internațională, a bunurilor materiale în valoare de 16 579 091.05 lei, din ajutoarele umanitare primite pentru gestionarea crizei refugiaților din gestiunea MMPS. Lista bunurilor expediate este aprobată prin Ordinul ministrului Muncii și Protecției Sociale și se regăsește în anexa Dispoziției.
Dispoziția CSE din 29 septembrie 2022 poate fi consultată aici: https://bit.ly/3SFOoS9
Foto: Guvern
Valeriu Chiveri:„ Reglementarea transnistreană și integrarea europeană trebuie tratate ca două procese distincte”
Germania reconfirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Igor Grosu, la întrevederea cu Ministrul de stat pentru Europa al Germaniei: „Susținerea voastră contează foarte mult pentru procesul nostru de aderare la UE”
Președinta Maia Sandu efectuează vizite la Parlamentul European, în Țările de Jos și va participa la conferința Globsec de la Praga
Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru la Tallinn: „Estonia este un prieten de nădejde și un susținător al parcursului european al Republicii Moldova, de la care avem multe de învățat"
Președinta Republicii Moldova va efectua o vizită de lucru în Republica Estonia
Reprezentanții autorităților locale și regionale din Letonia, în vizită la Guvern pentru schimb de experiență privind reforma APL
Președinta a purtat discuții cu Gunther Krichbaum, ministru de stat pentru Europa în cadrul Ministerului Federal de Externe al Germaniei
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu secretarul de stat parlamentar al Ministerului Afacerilor Externe al Letoniei, Artjoms Uršuļskis
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu oficialii britanici Yvette Cooper, Secretarul afacerilor externe, și Richard Hermer, Procurorul General
Satul meu - primăria noastră: Au fost adoptate 512 decizii de amalgamare voluntară
Șefa statului, la Sesiunea Ministerială a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei: „Extinderea Uniunii Europene și apărarea vieții democratice europene sunt unul și același act de rezistență”
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu reprezentantul special al Președinției în exercițiu a OSCE pentru procesul de reglementare transnistreană
Președinta a purtat discuții cu miniștrii Afacerilor Externe ai Elveției și Norvegiei și cu ministrul delegat pentru Afaceri Europene al Franței
FOTO // Ministrul Dorin Junghietu, la Summitul Resurselor Naturale de la Istanbul: „R. Moldova lucrează pentru a valorifica rutele alternative de aprovizionare cu gaze din surse non-ruse”
FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, în discuții cu un grup de studenți chinezi care învață limba română: „Ne dorim ca tinerii să contribuie la consolidarea relațiilor dintre țările noastre”
VIDEO // Moment emoționant la Beijing. Studenți chinezi au recitat în limba română poezia „În limba ta” de Grigore Vieru și „Glossă”, în fața ministrului Mihai Popșoi
Premierul Alexandru Munteanu, despre evoluția lui Satoshi la Eurovision: „Acesta a reușit să transmită Europei o imagine sinceră a Republicii Moldova”
Noi cazuri de febră Q depistate la Chișinău și în trei raioane ale țării. Autoritățile sanitare au intensificat supravegherea
Modernizarea învățământului superior, discutată în cea de-a treia zi a Săptămânii Educației
Atenție, călători! Trafic sporit în postul vamal Palanca
Președinta Maia Sandu a purtat convorbiri telefonice cu lideri europeni pentru avansarea negocierilor de aderare la UE
CSM prelungește concursul pentru funcția de inspector-judecător
Republica Moldova și China își intensifică dialogul între comunitățile de afaceri. Parteneriatele economice, discutate de Mihai Popșoi și Ren Hongbin, la Beijing
VIDEO // Fructele de sezon au umplut piețele din Chișinău: cât costă fructele și legumele
IGP a înregistrat 19 cazuri noi de escrocherii telefonice. Victimele, prejudiciate cu peste patru milioane de lei
Președinta Parlamentul European, Roberta Metsola, susține accelerarea aderării Republicii Moldova și Ucrainei la UE
În școlile din capitală, festivitățile dedicate „Ultimului sunet” vor avea loc pe 29 mai
Patru monumente istorice de pe ambele maluri ale Nistrului vor fi restaurate cu sprijinul UE
Amalgamarea voluntară a primăriilor: 608 decizii au fost aprobate de consiliile locale