ro

 

Oficial
01 Mai, 2026 / 01:25
/ 19 Octombrie, 2022

Salariile personalului din instituțiile medico-sanitare publice vor fi majorate

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 19 oct. /MOLDPRES/. Începând cu luna octombrie curent, personalul din instituțiile medico-sanitare publice, încadrate în sistemul asigurării obligatorii de asistență medicală, va primi salarii majorate, în medie cu 10%, iar personalul de conducere cu 5,5%. O decizie în acest sens a fost aprobată astăzi de Executiv, care s-a reunit în ședință la Ungheni, relatează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Proiectul prevede, de asemenea, o creștere mai mare a salariilor de funcție lunare pentru medicii specialiști de profil chirurgical care operează, medicii endoscopiști, medicii anesteziologi-reanimatologi și alți medici specialiști și farmaciști din instituțiile de nivel raional, având drept scop excluderea inechității dintre medicii din instituțiile de nivel raional și cei care activează în instituțiile de nivel republican, municipal și regional, care au aceeași calificare și contribuie în aceeași măsură la actul medical.

Amintim că, de la 1 septembrie curent, salariile de funcție ale angajaților din instituțiile bugetare ale sistemului de sănătate au fost majorate cu 5,5%.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Stagiile plătite în serviciul public, la o nouă ediție: 146 de locuri de stagiu în 48 de autorități publice

/ Acum 2 zile

Republica Moldova și Croația vor coopera mai activ pe agenda europeană, economică și regională

/ Acum 2 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la panelul „Marea Neagră și Coridorul de Mijloc”: „Infrastructura critică este esențială pentru reziliența regională”

/ Acum 2 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu Președinta Consiliului de Miniștri al Bosniei și Herțegovinei, Borjana Krišto

/ Acum 2 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Republica Moldova este deschisă pentru investiții și parteneriate pe termen lung”

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu l-a numit pe Ion Mocanu în funcția de consilier prezidențial pentru relațiile cu cultele religioase

/ Acum 3 zile

Igor Grosu, de Ziua Drapelului de Stat: „Acest simbol ne unește ca neam și ne amintește de drumul parcurs spre libertate, independență și locul nostru în lume”

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu participă la Summitul Inițiativei celor Trei Mări de la Dubrovnik

/ Acum 3 zile

Drapelul care ne unește

/ Acum 4 zile

Maia Sandu la Cernobîl: „Disprețul față de viața umană nu a dispărut de la Kremlin”

/ Acum 4 zile

Mesajul Președintei Maia Sandu la ceremonia de comemorare a catastrofei nucleare de la Cernobîl

/ Acum 4 zile

Șefa statului la Kyiv: „Securitatea Moldovei și securitatea Ucrainei sunt interconectate”

/ Acum 4 zile

Discursul Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, la conferința de presă comună cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy

/ Acum 6 zile

Problemele din agricultură, discutate cu reprezentanții Forței Fermierilor