ro

 

Oficial
19 Aprilie, 2026 / 14:32
/ 29 Iulie, 2022

Șefa statului a avut întrevederi în Guvernul și Parlamentul României

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 29 iul. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova Maia Sandu a vizitat astăzi la București Palatul Victoria, unde a avut o discuție cu prim-ministrul român Nicolae Ciucă. Discuțiile au vizat asigurarea securității energetice a țării, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al Președinției.

„Am discutat diverse scenarii pentru achiziționarea și stocarea de gaze naturale și alte resurse energetice, în situația foarte dificilă în care se află, în prezent, Republica Moldova”, a precizat Maia Sandu.

De asemenea, discuțiile au vizat și proiectele în desfășurare după ședința comună a Guvernelor României și Republicii Moldova, care au avut loc în luna februarie.

„I-am mulțumit, în context, premierului român și echipei sale pentru sprijinirea demersului nostru european. Suntem recunoscători pentru eforturile ministrului român al Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, pentru co-fondarea Platformei pentru susținerea Moldovei, alături de colegii săi din Franța și Germania, și pentru ajutorul din partea României, anunțat în cadrul Platformei”, a menționat președintele Maia Sandu.

La finalul vizitei, șefa statului a vizitat Parlamentul României, unde a discutat cu Alina Gorghiu, vicepreședintele Senatului României, despre consolidarea cooperării pe platforma parlamentară între România și Republica Moldova. 

Foto: Președinție


 
Ultimele Știri
/ 08 Aprilie, 2026

Discursul Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, la conferința de presă comună cu Prim-ministrul Irlandei, Micheál Martin

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul a lansat Conceptul reformei administrației publice locale

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul menține starea de urgență în domeniul energetic. Premierul Alexandru Munteanu: Situația de pe piețele externe rămâne volatilă

/ 08 Aprilie, 2026

Reguli noi la comercializarea ouălor: Informații mai exacte pe ambalaj și evidență mai strictă a produselor

/ 08 Aprilie, 2026

Guvernul simplifică raportarea accidentelor de muncă și îmbunătățește colectarea datelor

/ 08 Aprilie, 2026

Acces mai bun la tratamente: Guvernul modernizează sistemul de autorizare a medicamentelor

/ 07 Aprilie, 2026

Implicarea autorităților naționale în procesul de programare pe Interreg în contextul noului cadru financiar multianual al UE pentru perioada 2028-2034

/ 07 Aprilie, 2026

INTERVIU MOLDPRES │Valeriu Chiveri: „Reintegrarea graduală în diferite domenii reprezintă calea spre o soluționare durabilă a conflictului transnistrean”.

/ 07 Aprilie, 2026

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șeful Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii

/ 07 Aprilie, 2026

Șefa statului va întreprinde o vizită oficială în Irlanda, țară care va deține din iulie președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene

/ 06 Aprilie, 2026

Agenția Moody's îmbunătățește ratingul Republicii Moldova la B2, cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani

/ 03 Aprilie, 2026

Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat

/ 03 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”

/ 03 Aprilie, 2026

Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru

 


 
/ Acum 20 ore

FOTO // Învingătorii Olimpiadei Republicane la Limba și literatura română au fost premiați în cadrul unei ceremonii festive

/ Acum 20 ore

FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, întrevedere cu omologul său lituanian, Robertas Kaunas, la Vilnius. Securitatea națională și reziliența instituțională, pe agendă

/ Acum 20 ore

FOTO // Spectacol emoționant în memoria victimelor foametei din 1946-1947. Actorii trupei „TeatrUngheni” au redat pe scenă istoria tragică a poporului nostru

/ Acum 21 ore

Speakerul Igor Grosu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Una dintre cele mai dureroase tragedii din istoria noastră”

/ Acum 22 ore

Iranul reimpune un „control strict” asupra Strâmtorii Ormuz din cauza blocadei americane

/ Acum 22 ore

Experții Centrului de Medicină Legală au prelevat probe biologice de la minora din Râșcani. Analizele de laborator, în proces de investigare

/ Acum 23 ore

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Toți consumatorii afectați de deconectările electrice au fost realimentați cu energie prin circuite alternative”

/ Acum 23 ore

Institutul Mamei și Copilului, despre starea minorei din Râșcani: „Este conștientă, în stare satisfăcătoare și cooperează cu echipa medicală”

/ Acum 1 zi

Mai multe localități din Nisporeni, Fălești, Hâncești și Ungheni, deconectate de la energia electrică. Ministrul Dorin Junghietu anunță conectarea liniei de 110kV, în regim insularizat

/ Acum 1 zi

Poliția semnalează imixtiuni în investigarea dispariției adolescentei din Râșcani: „Cazul a ajuns de rezonanță publică fiind bazat pe date eronate”

Vezi mai multe