ro

 

Oficial
01 August, 2026 / 04:54
/ 11 Martie, 2023

Șefa statului a plantat puieți la Cruzești, împreună cu echipa Corpului Păcii în Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 mar. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a mers astăzi în localitatea Cruzești din municipiul Chișinău, unde a plantat pui de copaci de diferite specii, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al instituției prezidențiale.

„Am participat astăzi, împreună cu echipa Corpului Păcii în Moldova, cu organizațiile „The Friends of Moldova”, „Million Trees Moldova” și cu mai mulți locuitori ai satelor Cruzești și Budești la plantarea a 1576 de puieți lângă comuna Cruzești – câte unul pentru fiecare voluntar al Corpului Păcii care a activat în țara noastră, așa cum și-a propus echipa Corpului Păcii să marcheze cei 30 de ani de activitate la noi în țară”, a spus șefa statului.

Președintele Maia Sandu le-a mulțumit organizatorilor pentru această inițiativă precum și pentru serviciul și sprijinul lor în ajutorul țării noastre în aceste trei decenii de activitate.

„Îi încurajez pe toți cetățenii să se alăture eforturilor noastre de împădurire, plantând copaci și protejând pădurile. Pădurile acoperă astăzi în Republica Moldova doar 11% din suprafață, comparativ cu media de circa 40% din Uniunea Europeană. Crescând suprafețele împădurite, ne vom bucura de un mediu de viață sănătos și vom putea face față mai bine schimbărilor climatice”, a menționat șefa statului. 

Foto: Președinție


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”

/ Acum 2 zile

Circa 130 de milioane de euro vor fi investite în modernizarea infrastructurii de irigare

/ Acum 2 zile

„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern

/ Acum 2 zile

Reguli noi pentru autorizarea proiectelor strategice de infrastructură de transport

/ Acum 2 zile

Mai multe oportunități de investiții și modernizare a agriculturii, prin proiectul „Livada Moldovei II”

/ Acum 2 zile

Noi măsuri pentru renovarea energetică a blocurilor de locuit

/ Acum 2 zile

Statul va acoperi jumătate din cheltuielile companiilor care pregătesc elevi prin învățământul dual

/ Acum 2 zile

Stocurile de medicamente vor fi monitorizate zilnic, la nivel național

/ Acum 3 zile

Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Paun Rohovei

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o întrevedere cu Ambasadoarea Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piórko

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan va efectua o vizită oficială la București

/ Acum 3 zile

Parteneriatul moldo-român și parcursul european al Republicii Moldova, discutate de Premierul Vasile Tofan și ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu

/ Acum 3 zile

Premierul Vasile Tofan, după ședința CNMC: „Vom interveni înainte ca problemele să se transforme în crize mai mari, vom proteja oamenii și vom asigura continuitatea serviciilor”

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu participanții la piața de carburanți despre măsurile de asigurare a pieței interne